סעודה של נתניהו עם אורח מארה"ב והפמליות עלתה למדינה כ-20 אלף שקלים

לפי מינהל הרכש הממשלתי, עלות ארוחת הבוקר בקיסריה ב-2011 עם שר ההגנה האמריקאי דאז עמדה על כאלף שקלים לאדם. משרד ראש הממשלה: עלותה היתה רק 85 שקלים לסועד

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אמיר אורן
אמיר אורן

המומחים מסכימים: ארוחת הבוקר היא אחת משלוש עד חמש הסעודות החשובות ביותר ביום, ויש אומרים — החשובה מכולן. כדאי להשקיע בה כדי לטעון את הסועד באנרגיה ולמנוע ממנו תחושה מציקה של רעב. תובנה מועילה זו הדריכה בוודאי את בנימין נתניהו ב-25 במארס 2011, כשהסב לארוחת בוקר עם שר ההגנה האמריקאי דאז, רוברט גייטס. ייתכן אף שנתניהו הפריז בהשקעה - הארוחה עלתה לאוצר המדינה כמעט 20 אלף שקלים. האמנם? מדוע? מי הרוויח מתשלום מופקע זה? כל אלה תעלומות שעדיין לא פוענחו, בפרשה היכולה להיקרא ״גייטסגייט״.

גייטס, ידוע לכל ביוזמתו, מתעב את נתניהו. התיעוב אינו חדש; הוא כבר בן רבע מאה. בזיכרונות שפרסם לאחר פרישתו סיפר שעוד בהיותו סגן היועץ לביטחון לאומי בממשל ג׳ורג׳ בוש האב סלד מחלקלקות לשונו של סגן שר החוץ הישראלי והשתעשע ברעיון מניעת כניסתו לבית הלבן. בממשל ברק אובמה הסתייג מקו נתניהו, במהות ובסגנון, כלפי איראן והפלסטינים. גייטס ראה בעצמו ידיד ישראל ובה בעת מנוכר לנתניהו, ואכן אין סתירה בין השניים.

>> מפץ פוליטי במפלגת כלכלה: מנחם בן פורש לאחר שלא שובץ ראשון >> אז מה מצבו של נתניהו הבוקר בסקרים? כולם כאן >> בני ציפר התארח אצל שרה נתניהו, סוחרר והוקסם

נתניהו וגייטס בארוחה בקיסריה, ב-2011צילום: אי-פי

במארס 2011, שבועות מעטים לאחר שהפציע האביב הערבי, טס גייטס לרוסיה, ממנה למצרים ומקהיר לתל־אביב. ביום שישי, 25 בחודש, סעד פת שחרית על שולחנו של נתניהו בקיסריה. לפניו היה יום ארוך - פגישות עם סלאם פיאד ברמאללה והמלך עבדאללה בעמאן ואז המראה לטיסה הביתה, לוושינגטון. טוב עשה נתניהו בבקשו לפתוח את יומו של גייטס בארוחה דשנה, או לפחות בקפה, פירות, מאפים וגבינות, יעלו כמה שיעלו. מספרם המשוער של משתתפי הארוחה היה 12 עד 20. גייטס, עוזרו לביטחון בינלאומי סנדי ורשבאו, השגריר בישראל ג'יימס קנינגהאם ועוד עוזרים, מזכירים ושלישים; נתניהו, מזכירו הצבאי יוחנן לוקר, הנספח הצבאי בוושינגטון גדי שמני ואחרים. עשרה מכל צד.

במלון ״דן קיסריה״ נשאלו אתמול כמה תעלה מנת ארוחת בוקר - לא חתונה, לא ברית מילה - לקבוצה באולם שכור לשעה־שעתיים. 150 שקל, היתה התשובה. לא מעט, לאזרחים רבים בישראל, אבל כאן מדובר במפגש עבודה בין ראש הממשלה לבין שר ההגנה של הגדולה במעצמות תבל. לא זה המקום לקמצנות. (גם במקומות אחרים לא קימצו אצל נתניהו בכספי המדינה. מנהל מעונו לשעבר, מני נפתלי, העיד השבוע כי למצלה יום העצמאות למשפחת נתניהו וידידיה נדרש לרכוש בשר ב-11 אלף שקלים. כשהזוג נתניהו אירח זוג נוסף של שרים או מיליארדרים, ההוצאה על הארבעה לערב אחד היתה 7,000 שקלים. כדי להצדיק את התקציב, הרישום לא שיקף במדויק את הרכב הסועדים).

לפי תעריף ״דן קיסריה״, ארוחת בוקר ל-20 איש אמורה לעלות 3,000 שקלים. לפי תעריף המסעדה הירושלמית ״לארא״ אתמול, 200 שקלים לסועד — לכל היותר 4,000 שקלים. ״לארא״ נבחרה כאן לחישוב מפני שהיא בבעלות ליאור חפצדי, שעסק ההסעדה שלו ״ספרה קייטרינג״ סיפק את ארוחת הבוקר לנתניהו ולגייטס. אבל הארוחה לא עלתה 3,000 או 4,000 שקלים. מחירה: 19,282 שקלים.

לפי מינהל הרכש הממשלתי, לאחר חודש וחצי, ב-8 במאי, הוענק בדיעבד ל"ספרה" פטור ממכרז: ״הואיל ובמעון הרשמי לא מועסקת מבשלת, נעשתה פנייה לכמה ספקים לצורך אספקת השירות. ספרה הגיש את ההצעה הזולה והטובה ביותר, 19,282 שקל״.

אפשר לסמוך על טעמו של משרד ראש הממשלה, שהיתה זו ההצעה הטובה ביותר, ומותר לשמוח על כך שזאת היתה ההצעה הזולה ביותר - אם ספקים אחרים תיחבלו לעשוק את המדינה וקיוו לקבל 30 או 40 אלף שקלים לארוחת בוקר אחת, מרגיע להיווכח שנתקלו בידם הקפוצה של פקידים הנחושים לחסוך לאזרח.

למשרד ראש הממשלה הוצגו אמש שתי שאלות, בהנחה שאפילו נגבה מהמשרד מחיר מרבי ומופקע של 200 שקלים לאיש, עלות האירוע לא היתה צריכה לחרוג מ-4,000 שקלים — לאן נעלמו 15 אלף שקלים, והאם סוכם עם ״ספרה״, שתמורתם יספק שירותי הסעדה למעון נתניהו בהזדמנויות אחרות. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי ועדת המכרזים במשרד ״אישרה התקשרות עם חברת ׳ספרה׳ בהתקשרות מסגרת, בעקבות כוונה תחילה לקיים את הפגישה בירושלים. לאור העובדה שהוחלט לשנות את מיקום הפגישה לקיסריה, ארוחת הבוקר התקיימה במלון ׳דן קיסריה׳ בעלות של 85 ש״ח לאדם ועוד מע״מ, סה״כ 1,700 שקלים ועוד מע״מ, ולא שולמה כחלק מהתקשרות המסגרת עם חברת ׳ספרה׳". התגובה עומדת בסתירה לנתוני מסמך הפטור — הסכום הגבוה, שהתייחס רק למועד הארוחה ושאושר חודש וחצי לאחריה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ