ועדה פלסטינית הודיעה לסוחרים: הפסיקו לשווק סחורה ישראלית

ועדה לא ממשלתית, שהוקמה בתגובה לסנקציות שהטילה ישראל, החליטה כי יש להיפטר מסחורות של תנובה, שטראוס, אסם, עלית, יפאורה ופריגת בתוך שבועיים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ועדה לאומית פלסטינית, שהוקמה בעקבות הסנקציות שהטילה ישראל על הרשות הפלסטינית, הודיעה היום (שני) שהיא מורה להפסיק שיווק מוצריהן של שש חברות ישראליות בשטחי הרשות החל מיום רביעי השבוע. החברות שקוראת הוועדה להחרים: תנובה, שטראוס, אסם, עלית, יפאורה ופריגת.

יו"ר הוועדה, בכיר בפתח וחבר הוועד הפועל של אש"ף, מחמוד אל-עאלול, אמר במסיבת עיתונאים ברמאללה שהסוחרים הפלסטינים ברשתות השיווק ברשות קיבלו ארכה של שבועיים כדי להיפטר מהסחורה של חברות אלו הקיימת במחסניהם. עם זאת, חברי הוועדה קראו לסוחרים להתחיל לפעול לפי המדיניות החדשה באופן מידי. מנכ"ל רשות המכס הפלסטינית וחבר הוועדה, איברהים אל-ג'זרה, אמר כי "נציגי המכס הפלסטיני יפקחו על יישום ההחלטה באזורים שבהם מועברת הסחורה הישראלית".

סופרמרקט ברמאללה, ארכיוןצילום: אי־אף־פי

לדברי אל-אעלול, ההחלטה התקבלה בוועדה הכוללת נציגים מכל הפלגים והארגונים הפלסטינים, ונציגים של המגזר העסקי הפרטי. ההחלטה התקבלה על רקע צעדי הענישה בהם נקטע ישראל בעקבות הפנייה הפלסטינית למוסדות האו"ם, בהם עיכוב כספי המסים והפקעת אדמות.

"החרמת הסחורה הישראלית צריכה להיות אסטרטגיה ברורה, וחשוב להתמיד בה", אמר אל-אעלול. "זהו צעד ראשון לקראת צעדים נוספים שיינקטו על מנת להחרים את כל הסחורה הישראלית שמגיעה לשוק הפלסטיני", הוסיף. לדבריו, ההחלטה התקבלה גם בכוונה להכשיל את מדיניות ישראל, המבקשת להפוך את השוק הפלסטיני ליעד מרכזי לשיווק סחורות.

חבר הוועדה וחבר הוועד הפועל של אש"ף, ואסל אבו-יוסוף, אמר שאיסור כניסת הסחורה הישראלית מהווה המשך למדיניות ההנהגה הפלסטינית, בכל הנוגע למאבק בכיבוש בצורה פורמלית ולא פורמלית. לדבריו, החרמת הסחורה הישראלית צריכה להיות עיקרון שעל פיו פועלים כל הפלסטינים, גם כדי לאפשר ליצרנים הפלסטינים "למלא את הואקום". 

מכיוון שמדובר בוועדה לא ממשלתית, החלטותיה אינן מחייבות באופן פורמלי. אולם, העובדה שבין נציגיה גם חברי האיגודים ונציגי כוחות הביטחון ורשויות המכס משמעה שיש כוונה לאכוף את המלצותיה. לפי גורמים בוועדה, סוכני החברות הישראליות הפועלות בגדה קיבלו הודעה על כך שעליהם להפסיק את ייבוא הסחורות לרשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ