11 סטודנטים דרוזים ישובו לישראל לאחר שיציאתם מסוריה נמנעה חצי שנה

בגלל השתלטות האיסלאמיסטים על מעבר קוניטרה, הסטודנטים לא יכלו לשוב לבתיהם. החזרתם התאפשרה בזכות שיתוף פעולה בין ישראל, ירדן וסוריה, ובניצוח מנהיגי העדה משני צדי הגבול

ג'קי חורי
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
נעה שפיגל

11 סטודנטים דרוזים תושבי רמת הגולן ישובו הערב (שני) לבתיהם, חצי שנה אחרי שסיימו את לימודיהם בסוריה. הסטודנטים לא יכלו לשוב עד כה לישראל משום שמעבר קוניטרה נשלט בתקופה האחרונה על ידי ארגון המורדים האיסלאמיסטי ג'בהת א-נוסרא. בזכות תיאום בין שלטונות ירדן וסוריה ובין ירדן וישראל התאפשר קיום המבצע המורכב של השבתם הביתה, במהלכו הוסעו לדמשק, משם טסו לעמאן, ובשעות אלה עושים דרכם למעבר שייח חוסיין, בדרך לישראל.

שייח מואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, שהיה שותף למבצע ההחזרה של הסטודנטים, סיפר כי מדובר בשיתוף פעולה נדיר של שר הפנים הירדני, שר הפנים הישראלי וגורמי צה"ל, שעבדו בתיאום מלא מול אנשי הדת הדרוזית בסוריה ובישראל.

קרובות משפחה של הסטודנטים ממתינות להם במעבר שייח חוסיין, הערבצילום: גיל כהן-מגן

בשיחה עם "הארץ" מסר השייח טריף כי מדובר בעשרה בוגרי אוניברסיטה, ביניהם כאלה שלמדו רוקחות, משפטים ורפואה. לפי השייח טריף, במהלך השבועות האחרונים נוצר קשר עם שר הפנים הירדני, חוסין אלמג'אלי, שתיאם את הגעת הסטודנטים בטיסה מדמשק לעמאן, זאת למרות שאינם מחזיקים בדרכונים.

סאלח טריף, מקורבו של השייח טריף, סיפר כי מדובר במהלך רגיש מאוד: "נוכח המתח הרב ברמה הסורית והחשש לביטחון הסטודנטים, פנו שייחים דרוזים מישראל וסוריה דרך צה"ל לשלטונות ירדן, שניאותו לבקשתנו. המצב בסוריה שונה משהיה, והעדה הדרוזית בישראל עוקבת מקרוב גם אחרי אחיהם אשר גרים בסוריה. ברור לנו שללא שיתוף הפעולה הישראלי-ירדני, החבר׳ה היו יכולים להימצא בסכנת חיים״.

בסוריה עדיין לומדים כ-30 סטודנטים תושבי הכפרים הדרוזים ברמת הגולן, רובם בדמשק. לאורך עשרות שנים נכנסו הסטודנטים מהגולן לסוריה דרך מעבר קוניטרה בתיאום מול הצלב האדום, כמו גם תושבי רמת הגולן הדרוזים שביקשו לבקר קרובי משפחה בגולן הסורי. אולם במהלך מלחמת האזרחים בסוריה השתלטו כוחות האופוזיציה על המעבר, ולא התאפשרה יותר תנועת אזרחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ