העליון דחה את ערעור הורי פעילת השלום רייצ'ל קורי נגד המדינה

השופטת אסתר חיות אימצה את פסק הדין במחוזי לפיו אין לייחס למדינה אחריות למות הפעילה שנמחצה למוות בידי דחפור, שכן מדובר ב"פעולה מלחמתית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון דחה היום (חמישי) את הערעור שהגישו הוריה של פעילת השלום האמריקאית רייצ'ל קורי על פסיקת בית המשפט המחוזי בחיפה, בתביעת נזיקין בגין אחריות המדינה למותה של קורי. באוגוסט 2012 דחה המחוזי בחיפה את התביעה, וקבע שהאירוע שבו נהרגה קורי היה "פעולה מלחמתית" כמוגדר בחוק הנזיקים האזרחיים. לכן, נקבע, המדינה אינה נושאת באחריות לנזקים שנגרמו בעקבות הפעולה.

בית המשפט הוסיף וקבע על סמך הראיות שציר פילדלפי, בו התרחש האירוע, שימש באותה העת לתנועת כוחות צה"ל שהופקדו על אבטחת הגבול עם מצרים ופעלו למניעת פיגועים והסתננות של מחבלים לשטח ישראל וכן למניעת הברחות, בהן של אמצעי לחימה.

קורי נמחצה למוות בידי דחפור צה"לי במארס 2003, בעת שהיא וכמה פעילים נוספים התייצבו מולו משום שלהערכתם עמד להרוס שני בתים מאוכלסים של פלסטינים. תיק החקירה שפתחה מצ"ח בעקבות המקרה נסגר לאחר כשלושה שבועות בלבד.

קורי הצטרפה בשנת 2002 לפעילים בתנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM) שחיו בגדה המערבית וברצועת עזה, באזורים שהיו מועדים לפלישות ולהתקפות של צה"ל. ברפיח, שם שהתה קורי בשבועות האחרונים לחייה, ביקשו הפעילים להפגין נגד ההריסה השיטתית של בתי הפלסטינים לצרכים מבצעיים, כפי שקבע צה"ל.

בשנת 2005 הגיש עו"ד חוסיין אבו חוסיין בשם משפחת קורי תביעה אזרחית נגד ממשלת ישראל, בטענה שהיא אחראית להרג בתם וכי לא קיימה חקירה מלאה ואמינה בנושא. בתשובת המדינה לתביעה נכתב שנהג הדחפור לא הבחין בקורי, שהיא לא היתה אמורה לשהות באזור מלחמה ושחקירת מצ"ח העלתה שהחוק לא הופר.

בפסק הדין שניתן היום בעליון, שכתבה השופטת אסתר חיות ואליה הצטרפו הנשיאה מרים נאור והשופט צבי זילברטל, אומץ פסק הדין של המחוזי לפיו "הפעולה נועדה לחשוף מקומות מסתור בציר פילדלפי, אשר שימשו מחבלים לפעולות טרור ובהן התגנבות והנחת מטעני חבלה שנועדו לפגוע בלוחמי צה"ל". עוד נקבע כי "הפעולה לא סבלה דיחוי נוכח הסיכון שנשקף לכוחות במקום ונוכח הצורך המבצעי לאפשר לתצפיות הצבא לאתר את המחבלים המסתתרים בציר, ולסכל את פעולותיהם. פעולת החישוף אשר במהלכה נפגעה קורי עונה לכל אמות המידה שנקבעו בפסיקה לצורך סיווג הפעולה כפעולה מלחמתית ובהן: מקום האירוע, הכוח הלוחם, מטרת המשימה והסיכון לכוחות".

עוד קבעו השופטים כי הם "מקבלים את ממצאי העובדה והמסקנות המשפטיות שאליהן הגיע בית המשפט המחוזי ולפיהן אין לייחס למדינה אחריות בנזיקין משום שלא התקיימו במקרה היסודות המרכיבים איזה מן העוולות הנזיקיות הנטענות ואף לא את העוולה החוקתית שמכוחן ביקשו המערערים להטיל אחריות על המדינה".

עם זאת, בית המשפט העליון, שדן בערעור נוסף של המשפחה נגד משרד הבריאות ומנהל מכון הרפואה המשפטית לשעבר, פרופ' יהודה היס, הורה להחזיר את הדיון לבית המשפט השלום בנצרת. בתביעה, שהוגשה ב—2008 טענה המשפחה שבנתיחת גופתה של קורי ניטלו ממנה איברים ורקמות מבלי שהדבר דווח לה, ולא ידוע מה עלה בגורלם וממילא לא ניתנה למשפחה האפשרות לקבלם ולהביאם לקבורה.

בתגובה לפסק הדין שניתן היום אמר עו"ד חוסיין אבו חוסיין כי "זהו יום שחור לזכויות האדם בישראל. בית המשפט הכשיר מעשה עוולה שקיפח את חייה של פעילת השלום בציר פילדלפי של סיכנה ולא התכוונה לסכן שערה משערות ראשם של מפעילי הדחפור. בית המשפט העליון נתן עדיפות לדיני המלחמה של ישראל על המשפט הבינלאומי ומשפט זכויות האדם".

הוריה של קורי, בבית המשפט בחיפה ב-2012

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ