"הארץ"

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי הגיב לאיגרת החשאית ששלח לו נשיא ארצות הברית ברק אובמה באוקטובר האחרון, שבה הציע לו אובמה לשתף במאבק בדאעש בתנאי שאיראן תגיע להסכם גרעין עם מעצמות המערב עד ה–24 בנובמבר. כך דיווח הלילה (שבת) ה"וול סטריט ג'ורנל".

דיפלומט איראני המצוטט בדיווח הדגיש כי תגובתו של חמינאי היתה "מכבדת" אך בלתי מחייבת. גורם בכיר בבית הלבן סירב לאשר את קבלת האיגרת. גורמים אמריקאים רשמיים בעבר ובהווה שנחשפו אליה סיפרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי חמינאי מגולל בה עוולות שונות שגרמה ארצות הברית לעם האיראני ב-60 השנים האחרונות. גורמים רשמיים באיראן אישרו בחודשים האחרונים כי חלק מהאיגרות ששלח אובמה לחמינאי נענו, אולם לא ציינו מי היה הגורם שענה עליהן.

לפי הדיווחים הקודמים ב"וול סטריט ג'ורנל" ביחס לאיגרת של אובמה, כתב נשיא ארצות הברית כי לארצו ולאיראן יש אינטרס משותף להילחם בדאעש בעיראק ובסוריה. עוד נמסר בכתבה כי הבית הלבן לא עדכן את ישראל או את בנות בריתו במפרץ כמו סעודיה ואיחוד האמירויות על האיגרת. 

האייתוללה חמינאי, בתחילת השבועצילום: אי־פי

פקיד בכיר בירושלים סיפר בתחילת נובמבר ל"הארץ" כי לישראל נודע על קיומה של האיגרת זמן קצר אחרי שנשלחה. המידע בעניין הגיע בצורה עקיפה ובערוצים שאינם חלק מהמגעים הרשמיים עם הממשל האמריקאי. אחרי חשיפת האיגרת גם הגיעו תגובות פומביות חריפות מירושלים. "המאבק בדאעש לא צריך לבוא על חשבון המאמץ למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, "יש לפעול בשני כיוונים אלה באופן עצמאי ולא לקשור אחד בשני".

בבית הלבן לא הכחישו בזמנו את הדיווח לגבי האיגרת. בראיון שהעניק אובמה בנובמבר הוא סירב להתייחס אליה, אך הדגיש כי הבהיר לאיראנים "בפומבי ובערוצים שקטים" שאין כוונה לקשר בין המשא ומתן על תוכנית הגרעין לבין המאבק בדאעש.

בתחילת מארס צפוי ראש הממשלה נתניהו לנאום בפני הקונגרס בעניין הגרעין האיראני. בכנס בחירות שערך השבוע הוא שב והדגיש כי כראש ממשלה חובתו לעשות הכל כדי למנוע הסכם מסוכן עם איראן. "מיום הקמת המדינה ועד היום היו חילוקי דעות מהותיים בין ישראל לארצות הברית, והיחסים נשארו איתנים וכך יהיה גם הפעם", ציין. "זה לא נושא פוליטי ולא מפלגתי, לא פה ולא שם. זה נושא קיומי ואני מתייחס אליו במלוא האחריות".

הנשיא אובמה התייחס השבוע למשבר סביב נאומו הצפוי של נתניהו ואמר כי לו ולנתניהו "מחלוקות אמיתיות" בכל הנוגע למגעים עם איראן, ולהטלת סנקציות חדשות על המשטר בטהראן. במסיבת עיתונאים עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בבית הלבן, אמר אובמה כי הטלת סנקציות חדשות כעת תפגע במשא ומתן והתחייב שהנושא ייבחן אם לא תושג עסקה עם האיראנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ