דיווחים בתקשורת הערבית: מזל"ט מלבנון חדר לשטח ישראל

לפי אתרי חדשות לבנוניים ופלסטיניים, המזל"ט טס בשמי הגליל המערבי במשך 20 דקות ואז חזר ללבנון. בצה"ל סירבו להתייחס

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אתרי חדשות לבנוניים ופלסטיניים מדווחים הבוקר (ראשון) כי מטוס זעיר ללא טייס (מזל"ט) חדר הלילה לשמי ישראל. לפי הדיווחים, המזל"ט חדר מלבנון באזור ראש הנקרה וחג בשמי הגליל המערבי במשך 20 דקות, ואז שב לשטח לבנון. לדיווח אין אישור מצד גורמים לבנונים רשמיים. בצה"ל סירבו להתייחס לדיווחים.

בשנים האחרונות פיתח החיזבאללה, בסיוע איראני, את תחום המל"טים שברשותו, ובארגון מתגאים שברשותם מטוסים זעירים שיכולים להיות התקפיים או לאיסוף מודיעין. ב-2012 חדר מטוס ללא טייס לשטחי ישראל מכיוון דרום-מערב, והופל מצפון לערד על ידי מטוס קרב שהוזנק למקום. גם ב-2006 הפיל חיל האויר מזל"ט ששיגר חיזבאללה לכיוון חיפה.

בזמן מלחמת לבנון השנייה שיגר חיזבאללה מזל"טים מסוג "אבאביל", מתוצרת איראנית, המסוגלים לשאת עמם חומרי נפץ. אלו יורטו על ידי מטוסי קרב והופלו על ידי חיל האוויר. בשנת 2004 חדר לשטח ישראל מזל"ט אחר מדרום לבנון, מבלי שאותר על ידי חיל האוויר. המזל"ט טס בשטחי המדינה במשך מספר דקות, ולאחר מכן עזב את שטח ישראל והתרסק לבסוף בים בדרכו ללבנון. לאחר מקרה זה נמתחה ביקורת על חיל האוויר על כך שלא זיהה את כלי הטיס טרם חדירתו.

בספטמבר האחרון הפיל מערך ההגנה האווירית של צה"ל מטוס קרב סורי מדגם סוחוי 24 שחדר לשטח ישראל בגבול רמת הגולן. המטוס הופל באמצעות טיל פטריוט כשהוא טס כ-800 מטרים ממערב לגבול - בצד הישראלי. כשפגע בו הטיל, המטוס כבר הסתובב בדרכו חזרה לשטח סוריה. נראה כי שני הטייסים הסורים הספיקו להפעיל את כסא המפלט, לנטוש את המטוס ולצנוח בשטח הסורי. הממשל הסורי אישר כי "מטוס קרב נפגע מעל אזור קוניטרה". לטענת גורמים רשמיים בממשל, "זו הפרה בוטה ומוצהרת להחלטת מועצת הביטחון 2170. ישראל תומכת מעשית בארגוני הטרור דאעש וג'בהת אל-נוסרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ