מערכת הביטחון נפרדת מהרמטכ"ל גנץ: "החברה הישראלית זקוקה לאישיותך"

מחר ימונה גדי איזנקוט לרמטכ"ל ה-21 של צה"ל בכמה טקסים, בין היתר במשרד ראש הממשלה ובבית הנשיא. יעלון לגנץ: "הבטח לאחור בסיפוק גדול"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בתום ארבע שנות כהונה, יחליף מחר (שני) גדי איזנקוט את הרמטכ"ל המכהן, בני גנץ, ויהיה הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל. בהתאם להחלטת הממשלה על מינויו של איזנקוט, הוא יכהן בתפקיד במשך שלוש שנים. הממשלה תוכל להאריך את הקדנציה שלו כראש המטה הכללי של צה"ל "בנסיבות מיוחדות המצדיקות זאת", לתקופה שלא תעלה על שנה.

לאלוף איזנקוט תוענק מחר בבוקר דרגת רב-אלוף על-ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטקס ההחלפה הרשמי שיערך במשרד ראש הממשלה. לאחר מכן, יגיעו איזנקוט והרמטכ"ל היוצא, בני גנץ, אל רחבת הכותל בירושלים, שם הם צפויים לערוך תפילה משותפת עם רב הכותל.

הרמטכ"ל היוצא בני גנץ באירוע פרידה מחטיבת הצנחנים, היוםצילום: דובר צה"ל

טקס נוסף יערך בבית נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בירושלים, ויכלול קבלת פנים לראש המטה הכללי החדש של צה"ל. רק אז יגיע הרמטכ"ל החדש לבסיס הקריה בתל אביב. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, יערוך שם הרמת כוסית יחד עם גנץ ואיזנקוט, ולאחריה יעזוב הראשון את בסיס הקריה בפעם האחרונה כלובש מדים. פורום המטה הכללי של צה"ל יקיים לאחר מכן כינוס ראשון בהובלת הרמטכ"ל הנכנס.

כהונתו של גנץ תסתיים לאחר ארבע שנים בראשות הצבא, שכללו שני עימותים אלימים ברצועת עזה - מבצע "עמוד ענן", והלחימה האחרונה במסגרת "מבצע צוק איתן". בראיון לערוץ 2 ששודר בסוף השבוע האחרון אמר גנץ כי בעיניו, "צוק איתן זה סיפור הצלחה", אך הוסיף כי אין לו ספק "שנצטרך עוד מהלך בגזרה הצפונית". עתידו של גנץ אינו ידוע לעת עתה, ובראיונות האחרונים שנתן לכלי התקשורת, סירב לומר מה יעשה עם פרישתו מצה"ל. בשבוע שעבר, כאשר אירח נשיא המדינה ריבלין את פורום המטה הכללי של צה"ל לישיבה משותפת, אמר הנשיא לגנץ כי "העם בישראל מצפה שתוביל אותו ותיאות להמשיך ולשאת במשא העם, גם כאזרח".

הערב ערכה מערכת הביטחון באולם ה"דרייב אין" בתל אביב ערב פרידה מהרמטכ"ל היוצא, במעמד נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון משה יעלון, ראש המוסד תמיר פרדו, ראש השב"כ יורם כהן, אנשי מערכת הביטחון וקציני צה"ל בעבר ובהווה.

הרמטכ"ל הנכנס, גדי איזנקוטצילום: עופר וקנין

יעלון אמר לרמטכ"ל היוצא גנץ כי "רגע לפני שאתה עולה על האופנוע ודוהר אל עבר מסע חייך החדש, הבט עוד פעם אחת לאחור בסיפוק גדול. זכור מאין באת, כי בטוחני שתרומתך למדינת ישראל לא תסתיים כאן. אני מקווה שנוסיף לראותך משפיע על דרכה של ישראל גם בעתיד, במקומות בהם יוכלו לבוא לידי ביטוי יכולותיך הטובות". עוד אמר יעלון לגנץ: "החברה הישראלית זקוקה לאישיותך, לניסיונך ולתחושת השליחות שמפעמת בך, וכל מקום שתבחר בו כדי לתרום – החברה הישראלית תהיה נשכרת".

גנץ פנה למחליפו, האלוף גדי איזנקוט, ואמר כי ההיגוי של צה"ל תחתיו יוותר יציב. "בהצלחה גדי, מגיע לך", אמר.

בחודש דצמבר האחרון אישרה הממשלה את מינויו של איזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל. בפני ועדת טירקל למינויים בכירים תיאר שר הביטחון את איזנקוט כ"קצין ישר, דעתן, חושב באופן לא קונפורמיסטי, מעז לומר את דעתו גם אם היא מאתגרת ובעל ניסיון קרבי ופיקודי מוכח".

בחודשים האחרונים שרטט איזנקוט את פורום המטה הכללי של צה"ל, וערך כמה מינויים חדשים בצמרת הצבא. כך למשל הוחלט על מינויו של האלוף רוני נומה לתפקיד מפקד פיקוד המרכז, ועל העברת מפקד הפיקוד הנוכחי, האלוף ניצן אלון, לתפקיד ראש אגף המבצעים. עוד נקבע כי תא"ל יואל סטריק יקודם בדרגה וימונה לתפקיד מפקד פיקוד העורף. סגנו של איזנקוט הוא האלוף יאיר גולן, ששימש עד לאחרונה מפקד פיקוד הצפון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ