מחשש להדלפות: ארה"ב מצמצמת את היקף המידע שהיא מעבירה לישראל לגבי איראן

פקידים ישראלים בכירים סיפרו ל"הארץ" כי בממשל האמריקאי הבינו כי קיים ניגוד אינטרסים מול העמדות הישראליות. האמריקאים הרגישו שההדלפות בשבועות האחרונים היו חלק מהניסיון של נתניהו לחבל במו"מ

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

על רקע המתיחות בין ישראל לארה"ב החליט הבית הלבן לאחרונה לצמצם את ההיקף, האיכות ועומק העדכונים שהוא נותן לישראל על המו"מ בנושא תוכנית הגרעין האיראנית - כך אמרו ל"הארץ" פקידים ישראלים בכירים שמעורים בנושא.

הרקע להחלטה היא הבנה בממשל האמריקאי כי בין ישראל לארה"ב יש בימים אלה ניגוד אינטרסים בכל הנוגע לסוגיה האיראנית. בעוד שהנשיא אובמה מעוניין לעשות כל מאמץ כדי להגיע להסכם גרעין עם איראן, ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה לעשות כל שביכולתו כדי לסכל הסכם כזה.

אחת הסיבות המרכזיות להחלטה האמריקאית היא חשש מהדלפות. בשבועות האחרונים הרגישו האמריקאים כי מידע שהעבירו לישראל לגבי השיחות – כמו למשל ההצעה החדשה שהועברה לאיראן לגבי מספר הצנטריפוגות שיישארו בידיה במסגרת הסדר כולל על תוכנית הגרעין – מצא דרכו לתקשורת הישראלית כחלק ממה שנראה כניסיון של נתניהו לחבל במו"מ בין איראן למעצמות.

הפקידים הישראלים הבכירים ציינו כי האמריקאים חוששים שראש הממשלה נתניהו יעשה שימוש במידע שמועבר לישראל לצרכים פוליטיים וכדי לנסות לחבל במו"מ בין איראן לבין המעצמות. לדברי אחד מהם, האמריקאים ממשיכים להיפגש ולעדכן את ישראל אך מספקים מידע "ברזולוציה נמוכה יותר" על מה שמתרחש בחדרי המו"מ.

נתניהו ואובמה בפגישה בירושלים, ב-2013צילום: Pete Souza/U.S. Government Works

העיתונאי אמנון אברמוביץ' בערוץ 2 דיווח אתמול לראשונה על ההרעה במגעים בין ישראל לארה"ב בנושא האיראני. בדיווח צוין כי הבית הלבן ומשרד החוץ בוושינגטון החליטו לנתק כליל את המגעים עם ישראל בנושא וכי ראש צוות המו"מ של ארה"ב עם איראן, תת-שרת החוץ וונדי שרמן, הפסיקה לעדכן את עמיתיה הישראלים בדבר השיחות עם איראן.

בבית הלבן ובמשרד החוץ בוושינגטון מיהרו להכחיש כי התקבלה החלטה לנתק את הקשרים עם ישראלים בנושא האיראני, אך לא התייחסו להיקף, לאיכות ולעומק המידע שהם מוסרים לישראל בנושא. אליסטר בייסקי, דובר מטעם המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן ציין כי היועצת לביטחון לאומי, סוזן רייס, מקיימת קשרים שוטפים בנושא האיראני עם עמיתה הישראלי יוסי כהן וכי היא תפגוש אותו בהמשך השבוע בוושינגטון. בנוסף, יועצו הבכיר של הנשיא אובמה לענייני המזרח התיכון, פיל גורדון, שמבקר בישראל, ייפגש היום עם כהן בירושלים.

בכיר במשרד החוץ האמריקאי ציין כי ההתייעצויות עם ישראל בנושא המו"מ עם איראן נמשכות, וכי תת-שרת החוץ שרמן נפגשה רק בשבוע שעבר בוועידת מינכן עם היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן ועם השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ. הבכיר האמריקאי ציין כי שרמן תפגוש את כהן פעם נוספת בוושינגטון השבוע. לדבריו, גם שר החוץ ג'ון קרי ממשיך בשיחותיו עם ראש הממשלה נתניהו בנושא האיראני.

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול כי "היחסים האסטרטגיים בין ישראל לארה"ב עמוקים וכחלק מהקשר ההדוק ייפגש השבוע בוושינגטון היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן עם מקבילתו בבית הלבן סוזן רייס ועם תת-שרת החוץ וונדי שרמן".

הצמצום בהיקף ובאיכות המידע שמעבירה ארה"ב לישראל בנושא המו"מ עם איראן מגיע, כאשר המתיחות בין הבית הלבן ללשכת ראש הממשלה בגלל נאומו הצפוי של נתניהו בקונגרס האמריקאי מגיע לשיאו. הראיון שהעניק אתמול יו"ר בית הנבחרים האמריקאי ג'ון ביינר לרשת הטלוויזיה FOX שמזוהה עם הימין הרפובליקאי רק שפך עוד שמן על המדורה.

ביינר אישר את טענות הבית הלבן והודה שביקש משגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, לא לעדכן את ממשל אובמה במגעים שהשניים ניהלו לגבי נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס. ביינר ציין כי עשה זאת מחשש שהבית הלבן ינסה לסכל את המהלך.

דברי ביינר סותרים את הקו בו נקט יו"ר בית הנבחרים מאז התפוצצות המשבר סביב הנאום. ביינר ואנשיו טענו בשבועות האחרונים כי יו"ר בית הנבחרים עדכן את הבית הלבן מספיק זמן מראש, כאשר בפועל עידכנו את הבית הלבן כשעה לפני פרסום ההודעה לעיתונות. כעת מודה ביינר כי פעל באופן מודע למדר את הבית הלבן מהמגעים שניהל עם השגריר הישראלי דרמר.

"רציתי לוודא שלא תהיה התערבות", אמר ביינר לתוכנית הבוקר של רשת FOX. "זה לא סוד שיש בבית הלבן הזה עוינות כלפי נתניהו ואני לא רציתי שהם יעמדו בדרכי ויחבלו במה שאני חשבתי שהיא הזדמנות אמיתית".

למרות הביקורת הרבה בארה"ב ובישראל לגבי הנאום, ביינר טען כי חשוב שנתניהו יגיע וידבר בפני הקונגרס על הגרעין האיראני. "זה מסר שחשוב שהעם האמריקאי ישמע", אמר ביינר. "יש איום רציני שהעולם עומד מולו. אני חושב שנתניהו הוא האדם המושלם להעביר את המסר לגבי חומרת האיום הזה".

בתוך כך, נשיא המדינה ראובן ריבלין מתח אף הוא ביקורת אתמול על נאומו המתוכנן של נתניהו בקונגרס האמריקאי. "אם אנחנו מוצאים לנכון לדבר בבימות בינלאומיות רלוונטיות על הסכנות האורבות והאיומים המסוכנים, על אחת כמה וכמה שמוטל עלינו לדבר בישירות, באורך רוח ובעברית לאזרחינו בבית... אזרחי ארצנו קודמים", אמר ריבלין בנאום במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב. "את מה שיש לנו לומר בואו נאמר, לכל הפחות, גם כאן בבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ