נתניהו תקף את ממשל אובמה: "אם ההסכם עם איראן טוב, למה להסתיר אותו?"

בעקבות הפרסום ב"הארץ" על מידור ישראל מהמגעים מחשש להדלפות, אמר רה"מ: "כפי שאיראן יודעת איזה הסכם מוצע לה, טבעי שגם ישראל מכירה את הפרטים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח היום (שני) ביקורת על עמדת הממשל האמריקאי לגבי המשא ומתן עם איראן ועל החלטת הבית הלבן לצמצם את העברת המידע לישראל בנושא מחשש להדלפות, כפי שפורסם אתמול ב"הארץ". "כשם שאיראן יודעת איזה הסכם מוצע לה, טבעי שגם ישראל יודעת מהם פרטי ההסכם המתגבש", אמר נתניהו בנאום בפני כינוס של ועידת הנשיאים של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, שנערך בירושלים. "אבל אם יש מי שחושב שזהו הסכם טוב, למה צריך להסתיר אותו?". 

נתניהו שב והבהיר כי הוא נחוש לנאום בקונגרס ב-3 במארס. אף שכל גופי המודיעין בישראל מעריכים כי הסבירות להסכם בין איראן למעצמות בשבועות הקרובים נמוכה מאוד, נתניהו טען כי חשוב שינאם בתאריך זה מכיוון שהמועד הסופי להסכם עם איראן הוא ה-24 במארס.  

"אני הולך לוושינגטון כיוון שזו חובתי לעשות כל שביכולתי כדי למנוע הסכם רע עם איראן", אמר נתניהו. "האם אני יכול להבטיח שהנאום בקונגרס ימנע עסקה רעה? למען האמת, אני לא יודע. אבל השאלה הטובה יותר שצריך לשאול היא איך יכול ראש ממשלה ישראלי לסרב לדבר בפני הקונגרס על נושא שעלול להשפיע על עצם קיומנו".

נתניהו ציין עוד כי ההצעה שהציגו המעצמות מספקת למשטר בטהראן נתיב שהליכה בו תהפוך את איראן למעצמה גרעינית. "אני לא נגד הסכם עם איראן", אמר נתניהו. "אני נגד הסכם רע עם איראן ולכן אני נוסע לוושינגטון. אני לא רואה זאת כנושא מפלגתי - הישרדותה של ישראל אינה נושא מפלגתי".

כמה שעות לפני נאומו של נתניהו נפגשו בלשכת ראש הממשלה בירושלים היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן והשר לענייני מודיעין יובל שטייניץ עם יועצו הבכיר של הנשיא אובמה לענייני המזרח התיכון, פיל גורדון. בנסיון לשדר "עסקים כרגיל" פרסם שטייניץ הודעה על הפגישה וטען כי רובה עסקה בסוגיית הגרעין האיראני.

אמש דווח ב"הארץ" כי על רקע המתיחות בין ישראל וארה"ב בשאלת ההסכם עם איראן החליט הבית הלבן לאחרונה לצמצם את היקף, איכות ועומק העדכונים הנמסרים לישראל אודות שיחות הגרעין, כך לדברי פקידים ישראלים בכירים. ההחלטה האמריקאית נבעה מתחושה כי בין הצדדים קיים כרגע ניגוד עניינים, מכיוון שנתניהו נחוש לסכל את הסכם הגרעין, שאובמה מתכוון לעשות כל מאמץ להשיגו.

בבית הלבן חששו כי מידע שיעבירו לישראל ידלוף לתקשורת, כפי שדלפו פרטים שהעבירה ארה"ב לאחרונה - למשל, ההצעה החדשה שהועברה לאיראן בנוגע למספר הצנטריפוגות שיישארו בידיה במסגרת הסדר גרעין כולל. הדבר נתפס כחלק מניסיון של נתניהו לחבל במשא ומתן, והאמריקאים חוששים שיעשה שימוש במידע שיועבר לישראל למטרה זאת. פקיד ישראלי אמר כי האמריקאים ממשיכים להיפגש ולעדכן את עמיתיהם הישראלים, אך מספקים מידע "ברזולוציה נמוכה יותר" על מה שמתרחש בחדרי המשא ומתן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ