סבב מינויים של הרמטכ"ל איזנקוט: האלוף אייל זמיר ימונה למפקד פיקוד הדרום

זמיר יחליף את האלוף סמי תורג'מן, שהוביל את המלחמה בקיץ ברצועת עזה. הוא כיהן בתפקידו במשך שנתיים בלבד, ובשלב זה עדיין לא ברור מדוע ההחלפה תתבצע במועד כה מוקדם

עמוס הראל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
גילי כהן

יומיים לאחר כניסתו של גדי איזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל, הודיעו היום (רביעי) איזנקוט ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון על אישור סדרת מינויים נוספת במטה הכללי של צה"ל: האלוף אייל זמיר, כיום מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, ימונה למפקד פיקוד הדרום. תת-אלוף עמיקם נורקין, ראש מטה חיל האוויר, יקודם לדרגת אלוף ויתמנה לראש אגף התכנון במטכ"ל, ואילו האלוף תמיר היימן, שמונה לפני כשבועיים למפקד הגיס הצפוני, יכהן בהמשך במקביל גם כמפקד המכללות הצבאיות.

האלוף זמיר הוא קצין שריון בעברו. הוא יחליף את האלוף סמי תורג'מן, שייצא לתקופת לימודים. תורג'מן, שהוביל את פיקוד הדרום במלחמה ברצועת עזה בקיץ האחרון, יסיים את תפקידו לקראת ספטמבר אחרי תקופת כהונה קצרה יחסית לאלוף פיקוד, כשנתיים וחצי. נורקין, טייס קרב ומועמד עתידי לפיקוד על חיל האוויר, יחליף באגף התכנון טייס ומועמד נוסף לפיקוד על החיל, את האלוף נמרוד שפר. האלוף היימן, גם הוא קצין שריון, יחליף כמפקד המכללות את האלוף יוסי ביידץ.

בכך השלים איזנקוט, בשני מהלכים, סבב מינויים שכלל כשליש מתפקידי האלופים במטכ"ל. בתוך כמה חודשים הוא אמור להכריז על איוש שתיים ואולי שלוש משרות נוספות: תפקיד הנספח הצבאי בוושינגטון (האלופים ביידץ ושפר הם המועמדים המובילים), תפקיד המזכיר הצבאי (שם עשוי להתמנות לתפקיד האלוף יואב הר-אבן, המסיים בקרוב את תפקידו כראש אגף המבצעים, או תת-אלוף ותיק שיקודם) וייתכן שעוד תפקיד נוסף. עד הקיץ, כמעט מחצית מאלופי המטכ"ל יהיו כאלה שמונו לתפקידם בשל החלטות של איזנקוט.

האלוף אייל זמיר (מימין) והרמטכ"ל איזנקוט בסיור בצפון ב-2011 צילום: דובר צה"ל

יעלון ואיזנקוט גם הודיעו על הארכת כהונותיהם של מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, ומפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, בשנה נוספת, חמישית, מעבר למתוכנן. אשל ורוטברג ישרתו בתפקידיהם, באופן חריג למדי, עד 2017. סביר להניח שבתוך זמן לא רב יושמעו הסברים מהדרג המדיני כי הארכת הכהונות דרושה לנוכח איום הגרעין האיראני.

עם זאת, נדמה שלהחלטה, במקרה של אשל, קיים גם הקשר אחר. יעלון ואיזנקוט חולקים הערכה יוצאת דופן לכישוריו של אשל ונראה כי שניהם רואים בו מועמד אפשרי לתפקיד סגן הרמטכ"ל הבא, בעוד כשנתיים. בין אשל למינוי עומדות שתי מלים: דן חלוץ. הפיאסקו של הרמטכ"ל-הטייס במלחמת לבנון השנייה צפוי היה לחסום את האפשרות למינוי יוצאי חיל האוויר לתפקיד הרמטכ"ל וסגנו לפחות ל-50 השנים הבאות, אך ייתכן שאשל יהיה החריג מן הכלל הזה.

סגן הרמטכ"ל הנוכחי הוא האלוף יאיר גולן. על ירושתו, בעוד כשנתיים, צפויים להתמודד האלופים אשל, תורג'מן, ניצן אלון (שיתמנה במאי לראש אגף המבצעים) ומי שנחשב למועמד המוביל - מפקד פיקוד הצפון, האלוף אביב כוכבי. מתוך הרשימה הזו, בתוספת גולן, ייבחר גם הרמטכ"ל ה-22 בעוד ארבע שנים.

סבב המינויים היום מסמן גם כי צפויה התמודדות משולשת על תפקיד מפקד חיל האוויר הבא, בין האלופים נורקין, שפר וראש אגף כוח האדם במטכ"ל, האלוף חגי טופולנסקי. אבל הרבה לפני כן יצטרכו יעלון ואיזנקוט להחליט על איוש עמדות המזכיר הצבאי, הנספח בארה"ב ומפקד זרוע היבשה. עד כה פרש מצה"ל אלוף אחד בעקבות החלטות איזנקוט, האלוף נועם תיבון. הסבב הבא ישאיר כנראה בצה"ל שני אלופים מתוך הקבוצה הבאה - יואב הר-אבן, אייל אייזנברג, גיא צור, יעקב אייש, עוזי מוסקוביץ' ויוסי ביידץ. היתר צפויים לפרוש.

בהחלטותיו הראשונות הרמטכ"ל החדש גם סימן חיסכון תקציבי מסוים: בתפקיד אלוף פיקוד העומק ישרת קצין מילואים (האלוף טל רוסו) ואילו תפקיד מפקד המכללות ייעשה במקביל למפקד גיס. בכך, נחסכים שני תקני אלוף בקבע - צעד סמלי, ובכל זאת חריג בצה"ל בשנים האחרונות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ