לפיד על חרם האמנים הבריטים: "למה אין עצומה שקוראת להגן על יהודים?"

במכתב לעיתון הגרדיאן, שר האוצר לשעבר הגיב על קריאתם של מאות אמנים בריטים להחרים את ישראל בשל הכיבוש: "אם צה"ל יניח את נשקו, איסלאמיסטים קיצונים יהרגו את כולנו בתוך יממה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, הגיב בעיתון הגרדיאן הבריטי על עצומת האמנים הבריטים מלפני כשבוע, שקראה להחרים את ישראל עד שהכיבוש יסתיים. הגרדיאן פרסם את תגובתו של לפיד כמכתב למערכת תחת הכותרת "מדוע אין עצומה הקוראת להגן על יהודים?"

"כפוליטיקאי ישראלי שתומך בהקמת מדינה פלסטינית, עבר זמן רב מאז שראיתי מכתב כל כך לא ברור", כתב לפיד על העצומה. "אני תוהה אם לפני שחתמו על המכתב, מישהו סיפר ל-700 החותמים שבשנת 2000 וב-2008 ישראל הציעה לפלסטינים הזדמנות לבנות מדינה עצמאית על יותר מ-90% מהשטחים, ובשני המקרים הם סירבו? כדי לסיים את הסכסוך, לישראל יש רק דרישה אחת: ביטחון. אנחנו לא מאמינים שזה בלתי סביר".

שר האוצר לשעבר קרא לחותמי המכתב "לדמיין מה יקרה אם צה"ל יפסיק להגן על אזרחי ישראל ל-24 שעות", ואף סיפק תשובה: "תנו לי לספר לכם - איסלאמיסטים קיצוניים יהרגו את כולנו. נשים וילדים קודם. זה מה שהם עושים לאחיהם לדת בסוריה, עיראק, אפגניסטאן, תימן וברחבי העולם האיסלאמי כולו".

מימין: המוזיקאים ריצ'ארד אשקרופט וג'רוויס קוקר, שחתמו על מכתב, ויאיר לפידצילום: מוטי מילרוד ואי-פי

את מכתבו סיים לפיד בעקיצה כלפי חלק מהאמנים שחתמו על העצומה. "אני לא אמן בריטי", כתב, "אני מניח שלעולם לא אהיה מורכב כמו קן לואץ' או גרנדיוזי כמו ריצ'ארד אשקרופט. מה שאני רוצה הוא צנוע בהרבה: שאנשים לא ינסו להרוג אותי רק כי אני יהודי. שיהודים באירופה יהיו בטוחים בבתי כנסת ובסופרמרקטים כשרים, ושיהודים בישראל יהיו בטוחים מרקטות. אבל אני מניח שזה לא שווה עצומה".

העצומה פורסמה בשבת שעברה, גם כן כמכתב בגרדיאן. על המכתב עצמו חתמו כמאה אומנים – בהם המוזיקאים בריאן אינו וריצ'ארד אשקרופט, הבמאי קן לואץ', והשחקנית היהודיה מרים מרגוליס – שהכריזו כי "לא ימשיכו לקיים קשרים תרבותיים עם ישראל", עד ש"הדיכוי הקולוניאלי של הפלסטינים יסתיים". באתר Artists For Palestine, ששלח את המכתב, ישנן חתימות של יותר מ-600 אמנים נוספים מתחומי המוזיקה, הקולנוע, התרבות והאמנות, בהם של המוזיקאים ג'רוויס קוקר, רוג'ר ווטרס, ורוברט וויאט והבמאי הישראלי אייל סיוון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ