בכיר בממשל האמריקאי: לא נחרים את ועידת איפא"ק בשל נאום נתניהו

למרות שהכחיש כי הממשל מתכוון להחרים את הכינוס, נמנע הפקיד מלציין את דרגתו של הנציג שיישא נאום בפני הוועידה של איפא"ק

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

למרות העימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא האמריקאי ברק אובמה על רקע נאומו המתוכנן בקונגרס, לממשל האמריקאי אין כל כוונה להחרים את ועידת השדולה הפרו־ישראלית איפא"ק, שתתכנס בוושינגטון בשבוע הבא, כך מסר בסוף השבוע פקיד ממשל בכיר. עם זאת, הפקיד נמנע מלציין את זהותו או דרגתו של הנציג שייבחר לשאת דברים בפני הוועידה, אף שרבים מעריכים שיהיה זה שר האוצר האמריקאי, ג'ק לו.

הפקיד הגיב בכך על ידיעות שהתפרסמו בישראל בעקבות ידיעה שפורסמה ביום שישי בסוכנות AP על כוונת הממשל "לחתור תחת ביקורו של נתניהו בוושינגטון ולהקהות את המסר שלו שעסקה גרעינית פוטנציאלית עם איראן רעה לישראל ולעולם". בין הצעדים שלכאורה נשקלים על ידי הממשל, על פי הידיעה: ריאיון של אובמה עם "עיתונאי בכיר שנודע בכיסוי שלו של המחלוקת בין נתניהו לאובמה"; שיגור פקידי ממשל לתוכניות הראיונות בטלוויזיה המתקיימות בימי ראשון כדי שיזימו את דברי נתניהו; וכן הורדת דרג הייצוג של הממשל בוועידה של איפא"ק, שתיפתח בראשון למרץ.

נתניהו בישיבת היערכות לסופה, ביום חמישיצילום: אילן אסייג

אף שהבית הלבן סירב להגיב לידיעה, גורמים המקורבים לבית הלבן הגדירו אותה "תמוהה". הממשל אמנם לא יעבור לסדר היום על מהלכיו של נתניהו, אמרו, אך מהלכיו לא יתמקדו באירועי תקשורת סמליים. הגורמים הללו התייחסו גם לידיעות שפורסמו בארץ בדבר כוונת הממשל "להחרים" את ועידת איפא"ק כ"לוחמה פסיכולוגית" של תומכי נתניהו, בירושלים ובוושינגטון, המבקשים לסכסך בין הקהילה היהודית לממשל ועל ידי כך להגביר את התמיכה בנתניהו ובנאומו מעורר המחלוקת בקונגרס האמריקאי, שצפוי להיערך בתחילת החודש הבא, שבועיים לפני הבחירות לכנסת. "לנתניהו יש בעיה קשה עם אובמה ועם הממשל," אמר אמש גורם המקושר לבית הלבן, "ועכשיו הוא מנסה להפוך את זה לבעיה של היהודים עם אובמה ועם הממשל".

הגורם הוסיף שלממשל יש אמנם טענות קשות כלפי איפא"ק, אך בהקשר של הנאום "הממשל מבדיל היטב בין נתניהו ללובי ואיננו רואה בלובי גורם עיקרי בארגון הזמנתו של נתניהו לקונגרס". גורמי ממשל הכחישו גם ידיעות על לחץ שהבית הלבן כביכול מפעיל על חברי קונגרס דמוקרטיים להיעדר מנאומו הצפוי של נתניהו. "הם לא זקוקים לנו כדי להבין שמדובר פה במעשה שלא ייעשה ובהפגנה בוטה של חוסר כבוד כלפי הנשיא ומשרתו".

הגורמים אמרו שיגבשו סופית את המדיניות שלהם כלפי הביקור לקראת סוף השבוע יחד עם פתיחת סבב שיחות הגרעין הקרוב בז'נבה ביום שישי. אם נראה שיש סיכוי סביר להסכם, אמרו, נסביר לציבור האמריקאי מדוע ההסכם הזה חיוני הן לביטחונה הלאומי של ארצות הברית והן לביטחונה של ישראל ו"נראה מי ישכנע יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ