יעלון מינה צנזורית צבאית חדשה— אל"מ אריאלה בן אברהם, סגנית דובר צה"ל

המינוי נעשה בהמלצת הרמטכ"ל החדש גדי איזנקוט. בחודשים הקרובים תחליף אל"מ בן־אברהם את הצנזורית הראשית הנוכחית, תא"ל סימה ואקנין־גיל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון מינה צנזורית צבאית חדשה — אל"מ אריאלה בן אברהם, המשמשת היום סגנית דובר צה"ל. משה יעלון הודיע היום (שני) על מינוי אל"מ בן אברהם לתפקיד, לפי המלצת הרמטכ"ל החדש, רב-אלוף גדי איזנקוט. היא תחליף את תא"ל סימה ואקנין־גיל, הצנזורית הצבאית הראשית, המכהנת בתפקיד מאז שנת 2005. ואקנין־גיל קיבלה בעת כהונתה דרגה אישית מהרמטכ"ל בני גנץ, תת־אלוף. החלפת הצנזורית הצבאית הראשית צפויה להיעשות בחודשים הקרובים.

הצנזורה פועלת מתוקף תקנות ההגנה לשעת חירום משנת 1945, שלפיהן מחויבים כלי תקשורת להעביר אליה, לפני פרסום, כל חומר שהיא דורשת לקבל. הצנזור הצבאי הראשי מתמנה על ידי שר הביטחון, אך לאחר מינויו הוא אינו אמור להיות כפוף להחלטות בכירי מערכת הביטחון, אלא להיות עצמאי בהחלטותיו.

אל"מ בן אברהםצילום: דובר צה"ל

יחידת הצנזורה הצבאית, המשתייכת לחיל המודיעין, מנסה בשנים האחרונות לעקוב אחר ההתפתחויות בעולם התקשורת ופעילות הרשתות החברתיות. כך, למשל, החלה הצנזורה לנטר גם רשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר, ובלוגים ברשת.

תא"ל ואקנין־גיל אמרה בעבר כי "אין לי כל כוונה להיכנס ליומן האישי של אף אזרח, וחשוב לי לציין שאנחנו לא יושבים על פייסבוק של אנשים פרטיים". בחודשים האחרונים ניסתה הצנזורה להקים קבוצת וואטסאפ, כדי לדווח מהר לכלל כלי התקשורת על ידיעות שהיא מתירה לפרסום.

יעלון מסר היום, בעקבות ההחלטה על המינוי, כי "למרות השינויים המשמעותיים בעולם המדיה וכניסתן של תשתיות תקשורת חדשות, שהופכות את הסיקור והשיח למהירים ונעדרי גבולות, תפקיד הצנזורה הצבאית נותר חשוב ומרכזי בשמירה על סודות המדינה וביטחונם של חייליה, שליחיה ואזרחיה. כל זאת, תוך ידיעה כי ישראל היא מדינה דמוקרטית ופתוחה, המקדשת את חופש הביטוי והשקיפות הציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ