הסתיים סבב שיחות הגרעין בז'נבה, איראן וארה"ב: הושגה התקדמות

בין הצדדים יש פערים בעיקר בנושא העשרת האורניום והסרת הסנקציות, והם סיכמו להיפגש שוב כבר בעוד שבוע, יממה לפני נאומו של נתניהו בקונגרס. יעלון: כל הסכם שיחתם יפגע באינטרס הישראלי

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

נציגי איראן ושש המעצמות סיימו הערב (שני) יומיים של משא ומתן אינטנסיבי בז'נבה בנסיון להביא לפריצת דרך בשיחות הגרעין. הצדדים סיכמו להיפגש שוב כבר ביום שני הבא, יממה לפני נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי.

בסיום סבב השיחות בז'נבה השמיעו גם נציגי איראן וגם נציגי ארה"ב שביעות רצון וציינו כי הושגה התקדמות במו"מ. "היו שיחות רציניות ומועילות", אמר שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, "הושגה התקדמות מסוימת אך הדרך עדיין ארוכה". בכיר בצוות המו"מ האמריקאי שתדרך כתבים במקביל אמר דברים זהים: "חידדנו את הנושאים שבמחלוקת. היתה התקדמות אבל יש עוד דרך ארוכה".

בשיחות השתתפו ראשי צוותי המו"מ של שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה – אולם הדיונים המשמעותיים יותר התקיימו בין האיראנים לאמריקאים והיו בדרג שרים. במהלך סבב השיחות בן היומיים התקיימו שתי פגישות ממושכות בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לעמיתו האיראני זריף בהן השתתפו גם שר האנרגיה של ארה"ב ארנסט מוניז וראש הוועדה לארנגיה אטומית של אירן עלי אכבר סאלחי.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אתמול בז'נבהצילום: אי־פי

נציגי איראן, ארה"ב ושאר המעצמות מנסים עדיין להגיע להסכם מסגרת על תכנית הגרעין האיראנית עד סוף חודש מארס, אך בין הצדדים יש פערים בעיקר בנושא העשרת האורניום והסרת הסנקציות. בכיר בצוות המו"מ של ארה"ב אמר כי הצדדים מנסים להגיע לעקרונות מוסכמים עד סוף מארס ואז לפרט אותם בנספחים של הסכם מקיף עד סוף חודש יוני.

הבכיר האמריקאי הבהיר עם זאת כי למרות הזמן הדוחק, ארה"ב לא תמהר לחתום על עסקה אם זו לא תהיה טובה. לדבריו, ארה"ב סבורה כי העסקה צריכה להטיל על איראן מגבלות שישמרו אותה במרחק של שנה מפריצת לנשק גרעיני למשך תקופה של עשר שנים לפחות. 

סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה היום כי לפי הצעת המעצמות משך התקופה במהלכה יוטלו מגבלות על תכנית הגרעין האיראנית תעמוד על 15 שנה. אולם, המעצמות מוכנות לאפשר לאיראן להתחיל ולקבל הקלות הדרגתיות במגבלות הללו כבר בתום עשר שנים מרגע חתימת ההסכם.

כך לדוגמה, במסגרת ההסכם תוכל איראן להמשיך ולהפעיל כ-6,500 צנטריפוגות בלבד מתוך 10,000 שהיא מפעילה היום לצורך העשרת אורניום. לפי הצעת המעצמות, לאחר עשר שנים תורשה איראן להגדיל באופן הדרגתי את מספר הצנטריפוגות שאותן היא מפעילה. 

בישראל ממשיכים לעקוב אחרי המגעים בין איראן למעצמות ולהשמיע חוסר שביעות רצון מהתקדמות השיחות. שר הביטחון משה יעלון אמר הערב כי ההסכם עם איראן כפי שהוא מתגבש עתה, הוא סכנה גדולה לשלום העולם המערבי ומאיים על ביטחונה של ישראל.

"כל הסכם שייחתם בין המערב למשטר המשיחי והאפוקליפטי הזה, יפגע באופן קשה באינטרסים מערביים וישראליים, יאפשר לאיראן להפוך למדינת סף גרעינית ולהמשיך בפעילות הטרור שלה", אמר יעלון, "מדובר במשטר מסוכן ביותר, ואסור למצמץ מולו ולהקל עליו. המשטר האיראני הוא הבעיה ולא הפיתרון. איראן הגיעה למשא ומתן מתוך נקודת חולשה וחשש גדול מקריסה כלכלית כתוצאה מהסנקציות שהוטלו עליה, וההסכם הרע שמתגבש כעת יאפשר לה גם לצאת מהמצור הכלכלי וגם להמשיך להעשיר אוראניום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ