החשאיות בקצא"א: לפיד נטל סמכויות מבכירה שפעלה להדק את הפיקוח על החברה

שר האוצר לשעבר האריך את כהונתו של יו"ר החברה יוסי פלד, זמן קצר לפני דליפת הנפט. כך התאפשר גם המשך העסקתם של שני מקורבים ליש עתיד בשכר גבוה בחברות קשורות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, האריך את כהונתו של יושב ראש חברת קצא"א, יוסי פלד, שבועיים לפני שפוטר מהממשלה. באופן תמוה, בחר לפיד להאריך את כהונת פלד אף שזו אמורה היתה להסתיים רק שנה לאחר מכן, באוקטובר 2015. לפיד החליט על כך באוגוסט שעבר, וחתם על ההארכה ב-19 בנובמבר, כשבועיים לפני דליפת הנפט מהצינור של קצא"א שגרמה נזק כבד לשמורת הטבע עברונה בערבה. כהונת פלד הוארכה עד לתום הזיכיון של קצא"א להפעלת צינור הנפט אילת-אשקלון במארס 2017. במקביל החליט לפיד על שינוי פרסונלי בתפקיד מפתח הקשור לקצא"א, שבמסגרתו הוחלפה בעלת תפקיד שפעלה להדק את הפיקוח על החברה.

מינויו של פלד היה אמור להסתיים רק באוקטובר השנה, ולפיד האריך אותו כשנה לפני פקיעתו. הארכת המינוי במועד זה נחשבת חריגה ואינה מקובלת בחברות ממשלתיות. מהלכו של לפיד עורר תמיהה בקרב אישים בממשלה. התמיהה נענתה בטענה כי היות ששטר הזיכיון של קצא"א פוקע ב-2017, אין טעם במינוי יו"ר חדש לתקופה של שנה וחצי.

הארכת הכהונה של פלד תאפשר להמשיך גם את העסקת שני מקורבים למפלגתו של לפיד בחברות הקשורות לקצא"א: עו"ד רונן אביאני, היועץ המשפטי של יש עתיד, המשמש כעוזרו של פלד, ומועסק כיועץ חיצוני; ולימור פוקר-קוברינסקי, אחותו של הלל קוברינסקי, יועצו של לפיד, המועסקת כיועצת חיצונית בדוראד. עלות העסקתו של כל אחד מהם מגיעה לעשרות אלפי שקלים בחודש. אביאני והלל קוברינסקי חתמו על הסדרי ניגוד עניינים.

עבודות לתיקון צינור הנפט שהתפוצץ ליד עברונה, בחודש שעברצילום: גיל כהן-מגן

פלד, אלוף במיל' ושר לשעבר, מונה באוקטובר 2012 בידי קודמו של לפיד באוצר, יובל שטייניץ ועל דעת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפלד נחשב למקורבו. המינוי היה פיצוי על אי-מינויו של פלד ליו"ר מפעל הבונדס, בגלל התנגדותו של שטייניץ. לימים, מונה ראש מטהו של שטייניץ, דוד שרן, לתפקיד מזכיר קצא"א. לפני חודשיים, יצא שרן לחופשה ללא תשלום והתמנה למנהל לשכת נתניהו.

בנוסף לתפקידו כיושב ראש קצא"א והחברה-האחות שלה, טרנס אסיאטיק, פלד הוא היו"ר של שלוש חברות הקשורות בתשלובת: החברה הממשלתית אילת קורפוריישן, הרשומה בפנמה, דרכה מחזיקה המדינה את מניותיה בקצא"א; חברת-הבת של קצא"א, שירותי תשתית אילת אשקלון (שתא"א); ותחנת הכוח הפרטית דוראד, שקצא"א היא השותפה העיקרית בה. פלד מועסק בתשלובת קצא"א ב-80 אחוז משרה, ומכהן בנוסף כדירקטור חיצוני בחברה הבורסאית סקיילקס.

בסביבת שר האוצר לשעבר מסרו כי הארכת מינוי פלד נבעה מתוך רצון לשמור על רציפות שלטונית ומתוך הכרה במקצועיותו של פלד. הארכת המינוי וההחלטה עליה בוצעו לפני האסון בערבה.

קצא"א הוקמה ב-1968 בשותפות שווה בין ממשלת ישראל לחברת הנפט הלאומית של איראן, כמפעל להזרמת נפט איראני מים סוף לים התיכון. השותפות הפורמלית - שנעשתה דרך חברות הרשומות בחו"ל - נותרה בעינה גם אחרי המהפכה האיסלאמית באיראן ב-1979, ניתוק היחסים והפסקת אספקת הנפט האיראני לישראל. חברת הנפט האיראנית תבעה את ישראל לבוררות בינלאומית כדי לקבל את חלקה בשותפות, אותו העריכה ב-2004 ב-800 מיליון דולר. הבוררות מתנהלת בשווייץ, לאחר שבית המשפט העליון בלוזאן דחה את התנגדות ישראל, שכפרה בסמכות הבוררים.

איראן שמרה, מצדה, על המבנה הפורמלי של השותפות, וממשיכה להפעיל את חברת הקש פימארקו אנשטלט הרשומה בליכטנשטיין, שדרכה מוחזקות המניות של חברת הנפט האיראנית בתשלובת. עורך הדין המייצג את פימארקו בוואדוז, הארי גשטוהל, מסר בתשובה לפניית "הארץ" שהחברה מבקשת לשמור על חשאיותה.

אילת קורפוריישן ופימארקו שותפות שוות בשתי חברות אחרות: איי-פי-סי הולדינגס (ראשי תבות של אשקלון פייפליין קומפני) הרשומה בקנדה ומחזיקה כמעט בכל מניות קצא"א, וטרנס אסיאטיק אויל הרשומה בפנמה ועוסקת בשיווק ומסחר נפט. קצא"א נהנית מזיכיון ממשלתי להפעלת צינור הנפט מאילת לאשקלון והנמלים ומיכלי האחסון בשני קצותיו. הזיכיון מעניק לה פטור ממסים, מאגרות ומהליכי תכנון ובנייה.

כיום עוסקת קצא"א בפריקת נפט גולמי בנמל אשקלון, הנמצא בשליטתה; באחסון הנפט בחוות מיכלים באשקלון ובאילת; בפריקה והזרמה של דלק סילוני (דס"ל) המגיע מארה"ב לבסיסי חיל האוויר; באחסון גז לבישול (גפ"מ) לחברות הגז; ובהפעלת מזח הנפט באילת, שפעילותו כמעט מושבתת בהיעדר ספקים או לקוחות. החברה שותפה בתחנת הכוח דוראד ובמיזם כושל להפקת אנרגיית רוח ליד אילת.

ב-2002 נחתם הסכם בין קצא"א לממשלה, המסדיר את פעולות החברה בתחומים שאינם מכוסים בחוק הזיכיון - ומתנהלים באמצעות חברת-הבת שתא"א. הזיכיון יפוג במארס 2017 והממשלה לא מתכוונת להאריכו, כפי שנרמז בדברי ההסבר להצעת חוק משק הדלק, שגיבש משרד המשפטים ב-2012. פלד הקים צוות מיוחד לבחינת עתיד החברה בתום הזיכיון. המדינה מנהלת במקביל עבודת מטה משלה לבחינת עתידה של קצא"א. לפני כחודשיים דחתה המדינה בקשה של החברה הממשלתית תשתיות נפט ואנרגיה (תש"ן), המספקת שירותים דומים לקצא"א, להתמזג עם קצא"א ב-2017.

פרסום מידע על קצא"א כפוף לצנזורה על פי צו ממשלתי מ-1968. עמותת אדם, טבע ודין עתרה לבג"ץ בדרישה להסרת החיסיון, ובמקביל מתבררת בבית המשפט העליון עתירה של עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, יו"ר ארגון שורת הדין, בדרישה שהממשלה תודיע אם היא מנהלת הליכי בוררות נגד איראן. נתניהו חתם על תעודת חיסיון לפיה גילוי המידע על הבוררות יפגע בביטחון המדינה וביחסי החוץ שלה. המדינה טרם מסרה את תשובתה לשתי העתירות, וביקשה דחייה בשני התיקים. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני חקיקה, אורית קורן, מרכזת את גיבוש התשובות. בקשת הדחייה מעידה על חילוקי דעות בין משתתפי הדיונים.

החיסיון על קצא"א הוטל בשעתו כדי להסתיר את השותפות עם איראן, שהיתה אז בהנהגת השאה וקיימה ברית אסטרטגית עם ישראל. כיום הנימוק שמשמיעים גורמים ממשלתיים להמשך החיסיון הוא החשש להפסד בבוררות, שיעלה לישראל במיליארדי דולרים.

בלשכת לפיד מסרו כי ההחלטה נבעה מהרצון להגביר את הפיקוח על קצא"א ונעשתה תוך עירוב והסכמת הדרגים המקצועים במשרד האוצר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ