גילי כהן
עמוס הראל

בעקבות הכישלון בניסוי בטיל "חץ 2" מכניסה מערכת הביטחון שיפורים בטיל המיירט של המערכת הזאת, שנועדה להתמודד עם טילים בליסטיים שישוגרו לישראל.

בספטמבר האחרון עשתה מינהלת "חומה" במשרד הביטחון ניסוי במערכת "חץ 2", שבו שוגר טיל מיירט שהיה צריך לפגוע בטיל מטרה המדמה טיל בין־יבשתי. הטיל המיירט לא פגע במטרה. מערכות השיגור והעקיבה של מערכת ה"חץ" עבדו כמתוכנן ושידרו את מסלול טיל המטרה, אך זה לא יורט ואותר לאחר מכן בים. הניסוי נכשל.

לאחר בדיקות וניתוח של ממצאי הניסוי התברר שהטיל המיירט לא פגע כלל במטרה, וגם לא רסיסיו. בדצמבר היתה תקלה נוספת בעת ניסוי אחר במערכת, הפעם בדגם "חץ 3" של המערכת. אז הוחלט שלא לשגר כלל טיל מטרה. ניסוי זה הוגדר בפי משרד הביטחון "NO TEST".

בניתוח הניסוי במערכת "חץ 2" התברר כי הטיל המיירט חלף "סמוך ליד המטרה" אך לא פגע בה. במשך כמה חודשים, הסיבות לא היו ידועות לצוות המהנדסים. בניסיון לפתור את הבעיה גובש צוות "אדום", שגם הוא לא הצליח לברר מה גרם לתקלה במערכת. במשרד הביטחון החליטו להביא צוות מהנדסים נוסף, של יוצאי מערכת הביטחון בגמלאות, לבחינת התקלה, ולפני כחודשיים התבררה הסיבה לבעיה במערכת ה"חץ". בעקבות זאת החליטו במערכת הביטחון להכניס שיפור מסוים בטיל המיירט. בהמשך מתכוונים להכניס שיפור נוסף בכל המערכת, כדי לפתור את הבעיה שהתגלתה.

לפי משרד הביטחון, לתקלה שהתגלתה "אין השפעה על מתארי איום נוכחיים ועל יכולותיה של מערכת 'חץ 2' המבצעית (שנמצאת היום בשימוש חיל האוויר ) ותיקונה הושלם לאחרונה".

במינהלת "חומה" במשרד הביטחון גם גיבשו בינתיים את נתוני מערכת "כיפת ברזל" המסכמים את מבצע "צוק איתן". לפי נתוני המינהלת, המערכת השיגה 89.6 אחוזי יירוט. אלו תוצאות טובות יותר, באחוזים ספורים, מהתוצאות במבצע "עמוד ענן". מרבית השיגורים לשטח ישראל היו של רקטות מאולתרות מייצור עצמי, בעיקר רקטות 107 או 122 מילימטר, ורקטות לטווח בינוני,שנשאו 35 עד 50 קילוגרם חומר נפץ. בכ–65 מקרים שבהם הוחלט להפעיל את מערכת ההגנה האקטיבית, היה זה בניגוד למדיניות היירוט של מערכת "כיפת ברזל", ועל דעת מפעיליה. לפי נתוני "חומה", כ–70% מאוכלוסיית ישראל "היתה תחת מטריית כיפת ברזל" בימי המבצע.

ניסוי במערכת חץצילום: משרד הביטחון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ