ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, מתח היום (שלישי) ביקורת במהלך שימוע בוועדת ההקצבות של הסנאט האמריקאי על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע התנגדותו של האחרון להסכם המסגרת המתגבש בעניין תוכנית הגרעין.

"כל מי שמתרוצץ עכשיו וקופץ ואומר שהוא לא אוהב את העסקה, או משהו כזה, בכלל לא יודע מה העסקה", אמר קרי תוך שהוא רומז לביקורת של נתניהו. "אין עדיין עסקה ואני מציע לאנשים להמתין ולראות מה המו"מ יניב".

קרי הוסיף כי הוא מעריך שיידע בקרוב האם איראן מוכנה לקבל את ההצעה שהועברה אליה מצד המעצמות. לדבריו, בשבוע הבא הוא צפוי לפגוש בלונדון את מלך סעודיה, סלמן בן עבד אל-עזיז, ואת שרי החוץ של מדינות המפרץ כדי לעדכן אותם בהתקדמות המגעים עם איראן.

קרי בשימוע בסנאט בוושינגטון, היוםצילום: רויטרס

דבריו של קרי נגד נתניהו הגיעו זמן קצר אחרי שראש הממשלה הישראלי מתח פעם נוספת ביקורת על ההסכם עם איראן. "לצערי, המידע שמגיע אליי בימים האחרונים מאשש הרבה מהחששות שלנו לגבי ההסכם המתגבש בין המעצמות לבין איראן", אמר נתניהו. "ההסכם הזה, אם אכן ייחתם, יאפשר לאיראן להפוך למדינת סף גרעינית. כלומר, בהסכמת המעצמות, איראן תקבל רישיון לפתח ייצור פצצות, וזאת מדינה שמצהירה בגלוי על כוונתה להחריב את מדינת ישראל".

נתניהו הוסיף כי ההסכם המתגבש הוא הסכם רע שמסכן את ישראל והדגיש כי בכוונתו לעשות כל מאמץ כדי למנוע את החתימה עליו. "לכן אצא לוושינגטון כדי לדבר בפני הקונגרס האמריקאי, כי הקונגרס האמריקאי עשוי להיות הבלם האחרון לפני ההסכם של המעצמות ואיראן", ציין נתניהו.

בתוך כך, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הודיע היום כי בכוונתו לטוס לוושינגטון בשבוע הבא כדי לתמוך בראש הממשלה נתניהו במהלך נאומו בקונגרס האמריקאי. "בנושא הגרעיני אין ימין ואין שמאל", אמר בנט בהודעה שפרסם. "בזמן הזה שאיראן מתקרבת לנשק גרעיני בחסות המעצמות, אין לנו זמן לפוליטיקה. אני קורא לכל ראשי המפלגות לשים את המחלוקות בצד ולהצטרף לראש הממשלה במשימה נגד איראן, אני מתכוון לעשות זאת ולהיות בארצות הברית בהזדמנות המדינית האחרונה שיש לנו לעצור את הגרעין האיראני. מר הרצוג, אני קורא לך שנניח את הקמפיינים בצד ונצטרף למשימה הלאומית".

בצהריים כינס יו''ר המחנה הציוני מסיבת עיתונאים לתקשורת הזרה, במהלכה הודיע כי עדכן את ראשי השדולה הפרו-ישראלית איפא''ק לפני כמה ימים, כי לא יגיע לכינוס השנתי של השדולה בשבוע הבא בוושינגטון. הרצוג טען עוד, כי את עמדתו בנושא האיראני ישמיע בישראל ולא בארה''ב. "הספין של נתניהו בנוגע לשאלה מי נוסע לוושינגטון חייב להיפסק", אמר הרצוג. "את עמדתי הנחרצת נגד הגרעין האיראני מכיר כל גורם ישראלי ואמריקאי, לרבות נשיא ארה"ב, ואני יודע להשמיע אותה באופן חד, ברור ומשפיע מכאן ולא משם".

הרצוג הוסיף כי "יהדות  ארה"ב חשובה לי  מאוד, אך ברור לכל שהחלפתו של ביבי בשלטון חשובה לא פחות, וזו משימתי העיקרית בימים אלה. כשאהיה ראש ממשלה אסע לכל מקום על מנת לשמור על האינטרסים הביטחוניים של אזרחי מדינת ישראל", דברי הרצוג.

אמש סיימו נציגי איראן ושש המעצמות יומיים של משא ומתן אינטנסיבי בז'נבה בניסיון להביא לפריצת דרך בשיחות הגרעין. הצדדים סיכמו להיפגש שוב כבר ביום שני הבא, יממה לפני נאומו של נתניהו בקונגרס האמריקאי.

בסיום סבב השיחות בז'נבה השמיעו גם נציגי איראן וגם נציגי ארה"ב שביעות רצון וציינו כי הושגה התקדמות במו"מ. "היו שיחות רציניות ומועילות", אמר שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, "הושגה התקדמות מסוימת אך הדרך עדיין ארוכה". בכיר בצוות המו"מ האמריקאי שתדרך כתבים במקביל אמר דברים זהים: "חידדנו את הנושאים שבמחלוקת. היתה התקדמות אבל יש עוד דרך ארוכה".

בשיחות השתתפו ראשי צוותי המו"מ של שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה – אולם הדיונים המשמעותיים יותר התקיימו בין האיראנים לאמריקאים והיו בדרג שרים. במהלך סבב השיחות בן היומיים התקיימו שתי פגישות ממושכות בין שר החוץ האמריקאי קרי לעמיתו האיראני זריף בהן השתתפו גם שר האנרגיה של ארה"ב ארנסט מוניז וראש הוועדה לארנגיה אטומית של איראן עלי אכבר סאלחי.

נציגי איראן, ארה"ב ושאר המעצמות מנסים עדיין להגיע להסכם מסגרת על תכנית הגרעין האיראנית עד סוף חודש מארס, אך בין הצדדים יש פערים בעיקר בנושא העשרת האורניום והסרת הסנקציות. בכיר בצוות המו"מ של ארה"ב אמר כי הצדדים מנסים להגיע לעקרונות מוסכמים עד סוף מארס ואז לפרט אותם בנספחים של הסכם מקיף עד סוף חודש יוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ