פיקוד הדרום העניק 34 צל"שים ותעודות הערכה ללוחמים ב"צוק איתן"

האלוף סמי תורג'מן העניק את הציונים לשבח לחיילים ולמשפחות השכולות, ואמר: "כל מי שטוען שהדור הולך ופוחת, יישא עיניו אל ההיכל הזה". נוסח תעודות ההערכה לחיילות שונה מ"לא איבדו עשתונות" ל"הראו קור רוח ויוזמה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

פיקוד הדרום העניק היום (שלישי) 34 ציונים לשבח ותעודות הערכה לחיילים, מפקדים ויחידות שלחמו במהלך מבצע "צוק איתן". מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, אמר במהלך הטקס כי "כל מי שטוען שהדור הולך ופוחת, יישא נא עיניו אל ההיכל הזה. בצנעה ומתוך אמונה בתחושת שליחות הוספתם במעשיכם פרק למורשת צה"ל שאותו נספר מדור לדור ועליו נחנך את דורות העתיד של חיילינו ומפקדינו".

בין מקבלי הצל"שים, לוחם בחטיבת הנח"ל, סמל-ראשון אבי גרינצויג, שנהרג במהלך פינוי פצועים מפלוגתו תחת אש. אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן העניק את הציון לשבח להוריו של גרינצויג, חדוה וגדעון, ואמר כי אבי קיבל את הצל"ש "על הרעות המופלאה ועל הדבקות שהפגין. אבי פעל בתעוזה ובאומץ לב, ובכך מימש את הערכים עליהם גדל והתחנך מבית". אמו של אבי, חדוה, סיפרה בסרטון שהוקרן כי לא ראתה אותו שלושה שבועות לפני שנהרג. "אי אפשר להישאר במקום, אז ממשיכים. לאט, לאט", אמרה.

סגן-אלוף דולב קידר, מפקד גדוד "גפן" בבית הספר לקצינים שנהרג במבצע, קיבל אף הוא ציון לשבח מטעם מפקד הפיקוד. אלמנתו, מיכל קסטן-קידר, והוריו, דרורית ואלי, קיבלו בשמו את הציון לשבח, שניתן על כך שדולב הראה במעשיו "חתירה למגע עם האויב, כושר מנהיגות תחת אש ודבקות במשימה לאור המטרה, על מנת להגן על תושבי האזור וזאת בחירוף נפש".

האלוף תורג'מן בטקס הענקת הצל"שים, היוםצילום: דובר צה"ל

האלוף תורג'מן אמר כי דולב היה "אדם מיוחד ובעל אישיות יוצאת דופן ואיכות נדירה. קצין המשלב ספרא וסייפא, לוחמנות ושיקול דעת. בכל מקום שבו נגע הותיר חותם עמוק בלב האנשים, בלב העשייה". אלמנתו הוסיפה כי "אם הוא לא היה מסתער, זה לא היה דולב".

בין מקבלי תעודות ההערכה, היו רב"ט נועה טיטל, בקרית שליטה מחיל הים, וסמל רוני ג'קסון, תצפיתנית בגדוד נשר, שתחילה נכתב בנימוקים לקבלת התעודות כי לא איבדו את עשתונותיהן. לאחר מחאה ציבורית, שונה הנוסח וצוין כי השתיים הראו קור רוח ויוזמה. גם סא"ל קובי בראל, מפקד גדוד צבר בחטיבת גבעתי, קיבל תעודת הערכה על פעילות הגדוד במבצע.

אחד ממקבלי הציונים לשבח הוא מפקד צוות בגדוד הסיור של חטיבת גבעתי, סגן יאיר אלקלעי, שנכנס למנהרה ברפיח לאחר חטיפתו של סגן הדר גולדין, ואמר כי "עבר לי בראש שאין הרבה אופציות. כנראה שאנחנו גם הולכים למותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ