נתניהו סירב להזמנה לפגוש סנאטורים דמוקרטים בביקורו בארה"ב

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי השיגה מכתב שנשלח מראש הממשלה לסנאטורים, ובו הסביר כי אין ברצונו להחמיר עוד יותר את הרגישות שנוצרה סביב ביקורו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב הלילה (רביעי) להזמנה להיפגש עם סנאטורים דמוקרטים במהלך ביקורו בוושינגטון בשבוע הבא. "על אף שאני מעריך מאוד את הזמנתכם האדיבה להיפגש עם סנאטורים דמוקרטים, אני מאמין כי ההחלטה לעשות זאת בזמן כזה עלולה להחמיר את התפיסה המוטעית של מפלגתיות סביב ביקורי הקרֵב", כתב נתניהו.

את הדברים כתב נתניהו לסנאטורים ריצ'רד דורבין ודיאן פיינסטיין, במכתב שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס. דורבין ופיינסטיין הזמינו את ראש ממשלת ישראל לפגישה בדלתיים סגורות עם סנאטורים דמוקרטים, והזהירו כי הפיכת יחסי ארה"ב-ישראל לנושא פוליטי מעורר פילוג עלולה לגרור "השלכות מתמשכות".

במכתבו כתב נתניהו כי הוא מסכים "בלב שלם" שהיחסים החזקים בין המדינות נבנו על תמיכה מלאה. "אני גם מבין את מלוא חשיבותה של תמיכה מלאה כדי לוודא שהברית בינינו תישאר חזקה גם בעתיד", כתב.

נתניהו במסיבת עיתונאים בירושלים, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

בהתייחסו לנאום המתוכנן בקונגרס ציין נתניהו, כי הוא מוקיר תודה על ההזדמנות לפנות למחוקקים משתי המפלגות, והצטער שההזמנה נתפסת בידי גורמים מסוימים כמפלגת. "אני יכול להבטיח לכם שכוונתי היחידה בקבלת ההזמנה היתה להשמיע את דאגותיה הרציניות לגבי הסכם גרעין פוטנציאלי עם איראן, שיוכל לאיים על הישרדותה של ארצי", דברי נתניהו. הוא סיכם ואמר כי ישמח לדבר בפני מפגש מאוחד של סנאטורים בביקור עתידי בבירת ארה"ב.

הזמנתו של נתניהו לנאום בפני הקונגרס יצרה משבר חמור בין הבית הלבן לבין לשכת ראש הממשלה והכניסה את ישראל אל תוך העימות הפוליטי בין הרפובליקאים לדמוקרטים, ובראשם הנשיא אובמה, סביב המו"מ הדיפלומטי עם איראן. הבית הלבן ובכירים במפלגה הדמוקרטית טענו כי התנהלותו של נתניהו בפרשה היתה לא ראויה.

מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי לא שללה את האפשרות שמחוקקים דמוקרטים רבים יחרימו את נאומו של נתניהו. "איני יודעת אם חברי בית הנבחרים מהמפלגה הדמוקרטית ינכחו בנאום", אמרה בשולי כינוס מפלגתי בפילדלפיה בשבוע שעבר.

פלוסי עקצה את נתניהו וציינה כי גם אם ברצונו לדבר על דאגותיו בנושא האיראני הוא יכול לעשות זאת במקומות אחרים מאשר ישיבה משותפת של שני בתי הקונגרס. "יש לנתניהו הרבה הזדמנויות לדבר על זה", אמרה. "הוא מופיע לעיתים די קרובות בתוכניות הבוקר של יום ראשון בערוצי הטלוויזיה בארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ