קרי: ייתכן שכושר השיפוט של נתניהו בנושא ההסכם עם איראן מוטעה

רה"מ שב ומתח ביקורת על ההסכם המתגבש עם טהראן: המעצמות ויתרו על התחייבותן למנוע מאיראן נשק גרעיני . קרי: נתניהו התנגד גם להסכם הביניים וטעה, ישראל יותר בטוחה היום משהייתה לפניו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגביר הערב (רביעי) את עוצמת הביקורת שלו על הסכם הגרעין המתגבש עם איראן והאשים את שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - בוויתור על התחייבותן למנוע מטהראן נשק גרעיני. "המעצמות התחייבו למנוע מאיראן נשק גרעיני", אמר נתניהו בכנס של הליכוד במעלה אדומים. "מההסכם המתגבש נראה שהן ויתרו על ההתחייבות הזו והן משלימים עם זה שאיראן, בהדרגה של שנים, תפתח יכולות לייצר חומר בקיע להרבה מאוד פצצות גרעין. אולי הם משלימים עם זה. אני אינני מוכן".

ראש הממשלה גם הגיב לביקורת שהשמיעה היועצת לביטחון לאומי בבית הלבן, סוזן רייס, שטענה כי נאומו בפני הקונגרס יהרוס את מרקם היחסים בין ישראל לארה"ב. "אני מכבד את הבית הלבן ואת נשיא ארה"ב, אבל בעניין כל כך גורלי שיכול לקבוע אם נתקיים או לא, חובתי לעשות הכל כדי למנוע סכנה גדולה זו למדינת ישראל", אמר נתניהו.

במקביל, שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, הגיע גם היום לשימוע בוועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקאי והתייחס לביקורת שמתח נתניהו על ההסכם המתגבש. קרי אמר כי הוא מבין את הספקנות של נתניהו, אך הזכיר כי ראש הממשלה הציג אותה עמדה לפני החתימה על הסכם הביניים עם איראן בז'נבה בנובמבר 2013. "הוא התנגד גם אז והוא טעה", אמר קרי. "הוא תמך בצורה קולנית מאוד בפלישה לעיראק ואנחנו יודעים איך זה הסתיים. ישראל יותר בטוחה היום משהייתה לפני הסכם הביניים. ייתכן וכושר השיפוט שלו בעניין הזה מוטעה... זמן הפריצה להשגת חומר בקיע לפצצה עמד על חודשיים-שלושה ואנחנו הרחקנו אותו לשנה". 

קרי מגיע לשימוע, היוםצילום: אי־פי

הסנאטור הדמוקרטי הבכיר דיק דרבין, שראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הזמנתו להיפגש עמו ועם עמיתיו בביקורו הקרוב בארה"ב, פרסם היום הודעת גינוי פומבית נדירה בעקבות דחיית ההזמנה. "סירובו להיפגש מהווה אכזבה עבור אלה מאתנו שעמדו לצד ישראל במשך עשרות שנים", מסר דרבין מאילינוי, אחד מתומכי ישראל הבולטים בקונגרס. "הצענו לראש הממשלה הזדמנות לאזן את ההזמנה מעוררת המחלוקת הפוליטית של יושב ראש בית הנבחרים ביינר, באמצעות פגישה פרטית עם דמוקרטים המחויבים לשמירה של תמיכה דו-מפלגתית חזקה בישראל".

הלילה פרסמה סוכנות הידיעות רויטרס מכתב ששלח נתניהו לדרבין ולסנאטורית דיאן פיינסטיין מקליפורניה, שהזמינו אותו לפגישה בדלתיים סגורות עם סנאטורים דמוקרטים, ובה הודיע על דחיית ההזמנה. "אף שאני מעריך מאוד את הזמנתכם האדיבה להיפגש עם סנאטורים דמוקרטים, אני מאמין כי ההחלטה לעשות זאת בזמן כזה עלולה להחמיר את התפיסה המוטעית של מפלגתיות סביב ביקורי הקרֵב", כתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ