צה"ל מקים גוף חקירות מיוחד לבחינות חשדות פליליים בפעילות מבצעית

קצין במשטרה הצבאית אמר כי הקמת הגוף נועדה, בין היתר, לשפר את החקירות ולהתמודד עם הביקורת של ארגוני זכויות אדם. ועדת טירקל המליצה לפני שנתיים כי בסיסיו יוקמו גם בגדה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל מקים גוף חקירות שיעסוק רק בבחינת חשדות לפלילים בפעילויות מבצעיות של כוחות צה"ל. יחידת החקירות החדשה אמורה לקום במהלך השנה הנוכחית ותהיה בפיקודו של קצין בדרגת רב-סרן. לפי התוכנית בחיל המשטרה הצבאית, הגוף יורכב מכמה חוקרים ותיקים, וכן כאלו ששימשו בעבר בתפקידים מבצעיים ושירתו כלוחמים.

על הקמת הגוף המליצה ועדת טירקל לפני שנתיים, בפברואר 2013. דו"ח ועדת טירקל מתח ביקורת על כך שבמשטרה הצבאית לא פועלת יחידת חקירות המקבילה לפרקליטות לעניינים מבצעיים. אחת מהמלצות הדו"ח הייתה להקים מחלקה במצ"ח לעניינים מבצעיים - אותו גוף שצה"ל עתיד להקים השנה.

"השוטרים הצבאיים ימונו למצ"ח לעניינים מבצעיים, יעברו הכשרות בכללי המשפט הבינלאומי ההומניטארי, ובמיוחד בחובות הנוגעות לחקירת הפרות של כללים אלו", נכתב בדו"ח ועדת טירקל שפורסם ב-2013. עוד המליץ הדו"ח כי בין החוקרים יהיו גם דוברי השפה הערבית, וכי בסיסי מצ"ח לעניינים מבצעיים "יתפרסו באזורים שבהם מתרחשים האירועים הנחקרים", כלומר, גם בגדה המערבית. 

עימות בין מפגינים פלסטינים לכוחות צה"ל סמוך לכפר עזון שליד קלקיליה, היוםצילום: אי־אף־פי

נכון לתוכנית הנוכחית של המשטרה הצבאית, בסיסי גוף החקירות המבצעיות לא יוקם בגדה, אך כן יכלול חוקרים דוברי ערבית.  היחידה החדשה היא זו שתחקור את החשדות לפלילים בפעילויות צה"ל בזמני לחימה ובמבצעים, וכן את כל מקרי המוות של פלסטינים בגדה. מאז שנת 2011, כל מקרה מוות של פלסטיני בגדה, שאינו נחשב לחלק מ"פעילות לחימתית של ממש", מחויבת בחקירת המשטרה הצבאית החוקרת.

ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת על מערך החקירות הצה"לי, וטענו כי הוא אינו חוקר כראוי חשדות לפלילים מצד חיילי צה"ל, וכי חקירותיו ממושכות ביותר ולא מגיעות למיצוי. לפי קצין במשטרה הצבאית, חלק מהסיבות להקמת הגוף החדש נעוץ בהתמודדות עם טענות אלו, וברצון לשפר את החקירות עצמן.

בתוך כך, חוקרת כעת המשטרה הצבאית 17 מקרים בהם ישנו חשד לפלילים בפעילויות חיילי צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. מבין חקירות אלו, רק אחת הסתיימה, והועברה לחוות דעת של הפרקליטות הצבאית. זו החליטה לגבש כתבי אישום, בכפוף לשימוע, בחשד לביזה של לוחמי גולני בשכונת שג'עייה ברצועת עזה.

"חוסנו של צבא לא בא לידי ביטוי רק בעוצמה הצבאית שלו אלא אף בחוסן הערכי והמוסרי שלו", אמר היום (חמישי) קצין המשטרה הצבאית, תא"ל גולן מימון, בשיחה עם כתבים. "במשך המבצע אירועו מספר מקרים מועט של חריגה מהנורמות. כל מקרה כזה נבדק באופן מקצועי ומדוקדק, בשיתוף פעולה של הכוחות שלחמו במבצע וחוקרי המשטרה הצבאית החוקרת, שהתכלית המשותפת שלהם ברורה - להגיע לחקר האמת, ללמוד ולהפיק לקחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ