ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לקיים במהלך ביקורו בארה״ב בשבוע הבא פגישה סגורה עם הנהגת המפלגה הרפובליקאית והמפלגה הדמוקרטית בסנאט, כך מסר היום (חמישי) גורם ישראלי בכיר. הפגישה תתקיים על רקע המתיחות הפוליטית החריפה בין שתי המפלגות סביב נאומו של נתניהו, והמשבר ביחסים בין הבית הלבן ללשכת ראש הממשלה.

הגורם ציין כי נתניהו נענה להזמנה של מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיטש מקונל, ומנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, לקיים את הפגישה כדי להמשיך ולדון בעסקה עם איראן בפורום סגור ודו-מפלגתי. הפקיד הבכיר הוסיף כי המפגש הסגור יתקיים מיד אחרי נאומו של נתניהו בקונגרס ביום שלישי בצהריים, שעון ארה״ב. 

״רה״מ חושב שיש חשיבות גדולה לנאום בעת הזו״, אמר הגורם הבכיר. ״הוא סבור שיש חשיבות להסבר שייתן מדוע ההסכם המתגבש עם איראן הוא הסכם רע. הקונגרס הוא המקום להסביר מדוע זו עסקה מסוכנת. הנאום הוא לא נגד הממשל האמריקאי. הוא נגד עסקה רעה עם איראן״.

נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד נודע היום כי היועצת לביטחון לאומי בבית הלבן, סוזן רייס, שרק אתמול האשימה את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי נאומו הקרוב בפני הקונגרס האמריקאי יהיה הרסני ליחסי ישראל-ארה"ב, תהיה הנציגה הבכירה של ממשל אובמה בוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוושינגטון בתחילת השבוע הבא.

רייס צפויה לנאום בפני מליאת האירוע, ולהתייחס בהרחבה להסכם הגרעין המתגבש עם איראן ולמשבר ביחסים עם ישראל. בכירה נוספת בממשל שתשתתף בוועידה ותנאם בה תהיה שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור. על אף שרייס ופאוור הן בדרג של חברות בקבינט של אובמה, מדובר בדרג נמוך יחסית של ייצוג עבור הממשל האמריקאי ביחס לשנים קודמות. בוועידות האחרונות נאמו הנשיא אובמה בעצמו, סגנו ג'ו ביידן, שר החוץ ג'ון קרי ושרי ההגנה והאוצר.  

"היחסים בין ישראל לארה"ב תמיד היו חשובים לרפובליקאים ולדמוקרטים", אמרה רייס בראיון עם העיתונאי צ'ארלי רוז ששודר ביום רביעי ברשת הטלוויזיה האמריקאית הציבורית PBS. "למזלנו הפוליטיקה לא נכנסה ליחסים הללו במשך השנים. אבל מה שקרה בשבועות האחרונים כחלק מההזמנה שהוציא יו''ר בית הנבחרים ג'ון ביינר וקבלתה על ידי ראש הממשלה נתניהו שבועיים לפני הבחירות שלו גרמה לכך שמשני הצדדים הוכנסה מידה מסוימת של מפלגתיות. זה לא רק מצער, אלא הרסני למרקם היחסים בין המדינות. היחסים תמיד היו חשובים לשתי המפלגות וצריך לשמור על זה ככה לטובת העניין. כשמכניסים פוליטיקה ליחסים האלה, זו בעיה. אנחנו רוצים לשמור על היחסים האלה חזקים, ללא קשר לאיזו מפלגה נמצאת בשלטון באחת משתי המדינות".

נתניהו פרסם היום בדף הפייסבוק שלו פוסט ובו עידכן כי עלה  לקברו של אביו, בן-ציון נתניהו, וזאת לקראת נסיעתו לארה"ב. נתניהו כתב כי אביו "מעולם לא היסס לצאת אל הסופה ולתרום להגנת האומה בכל האמצעים שהיו לרשותו". הוא הוסיף שבעצם נסיעתו לנאום בקונגרס הוא ממשיך את מורשת אביו. "אצא לארה"ב כדי להשמיע את עמדתה של ישראל נגד הסכם הגרעין המתגבש, שיעניק לאיראן נשק גרעיני", הוסיף נתניהו.

ראש הממשלה ייצא ביום ראשון בבוקר לוושינגטון. הוא ינאם בפני ועידת איפא"ק ביום שני בשעה 17:00 שעון ישראל. נאומו בפני הקונגרס יתקיים ביום שלישי בשעה 18:00 לפי שעון ישראל. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ