נפתר משבר החשמל |

אחרי ניתוק הזרם, המדינה תעביר לחברת החשמל מכספי המסים הפלסטיניים

לאחר שני ניתוקים יזומים בשכם ובג'נין בשבוע האחרון, סוכם בין לשכת רה"מ לחברת החשמל על העברת 300 מיליון שקלים שהוקפאו לכיסוי חלק מחובות הרשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נפתר משבר החשמל בגדה. פקיד ישראלי בכיר ציין הערב (חמישי) כי הושג הסכם בין הממשלה לבין חברת החשמל, במסגרתו יועברו 300 מיליון שקלים מכספי המסים הפלסטינים שהוקפאו על ידי ישראל לכיסוי חלק מחובות הרשות לחברת החשמל. בתמורה התחייבה חברת החשמל לא לבצע עוד הפסקות חשמל יזומות בגדה. 

ההבנות הושגו בין לשכת ראש הממשלה לבין חברת החשמל וזאת אחרי שבשבוע האחרון בוצעו שני ניתוקים יזומים של החשמל בצפון בגדה המערבית. הפקיד הבכיר ציין כי לפי ההבנות שהושגו, חברת החשמל תקבל את הפרשי החוב הפלסטיני שנצבר בחודשים דצמבר, ינואר ופברואר ועומד על 200 מיליון שקל.

הכסף לכיסוי החוב יקוזז מכספי המסים הפלסטיניים שישראל הקפיאה את העברתם לרשות בעקבות הפניה הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. ישראל מקפיאה כספי מסים של שלושה חודשים בסך של כמיליארד וחצי שקל. מתוך הכספים האלה 200 מיליון יועברו לכיסוי החוב לחברת החשמל.

מתפרה בזמן הפסקת חשמל בשכם, השבוע צילום: רויטרס

בנוסף, נמצא פתרון גם למשבר סביב העיר הפלסטינית החדשה רוואבי, שאכלוסה נעצר עקב סירובו של שר האנרגיה והמים סילבן שלום לחבר אותה לאספקת המים. הרקע לסירוב היה דרישה של שלום ושל הנהגת המתנחלים לפתור בעיות בתחום המים בכמה התנחלויות סמוכות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את הצעת הפשרה של מתאם הפעולות בשטחים יואב (פולי) מרדכי לפיה יחובר זרם המים לרוואבי, ובמקביל יחוברו גם כמה שכונות בהתנחלויות שזכו לאישורים הנחוצים בחוק. הפקיד הבכיר ציין כי ישראל עדכנה את הנהגת הרשות הפלסטינית בהחלטה. 

לפני הדיון בלשכת ראש הממשלה שיגר מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן מכתב לראש הממשלה הפלסטיני, ד"ר ראמי אלחמדאללה, ובו הודעה על הרחבת ניתוק החשמל ברחבי הגדה המערבית החל מיום ראשון בשבוע הבא. ברשות הפלסטינית חששו כי בשל המשבר העמוק שבו הם שרויים לא ניתן יהיה לשלם את החוב. גורם פלסטיני בכיר אמר ל"הארץ" כי ישראל מתנהלת בצורה חד-צדדית, על פי אינטרסים ביטחוניים בלבד ולא מתוך רצון לעזור לפלסטינים. לדבריו, אם ישראל באמת רוצה את טובת הפלסטינית, עליה להפסיק להתנהל בצורה קולוניאליסטית ולפעול לסיום הכיבוש. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ