קצינים בכירים לשעבר לנתניהו: בטל את נאומך ההרסני בקונגרס

חברי תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" אמרו במסיבת עיתונאים כי הרס היחסים עם ארה"ב הוא האיום הביטחוני האמיתי. מפקדו לשעבר של נתניהו, אלוף לוין: "אני לימדתי אותך לנווט, אך הפעם טעית בניווט"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסיבת עיתונאים של "מפקדים למען ביטחון ישראל"
"מפקדים למען ביטחון ישראל". לא גזענים, ציוניםצילום: תומר אפלבאום

זמן קצר לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, המריא לווישנגטון לקראת נאומו בפני הקונגרס האמריקאי, קראו קצינים בכירים לראש הממשלה לבטל את הנאום מאחר ולתפיסתם הוא פוגע באופן הרסני ביחסים עם ארצות הברית. לדברי הקצינים, החברים בתנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", "אי אפשר להשלים עם קרע כזה בין המדינות". 

יו"ר התנועה, אלוף (במיל') אמנון רשף, אמר במסיבת עיתונאים היום בבית סוקולוב בתל אביב כי הנאום בקונגרס רק יביא להתקרבותה של איראן לגרעין צבאי. "החלטנו שיש צורך לבטא את דעתנו ברבים - שהמדיניות הנוכחית של ראש הממשלה היא הרס הברית עם ארצות הברית", הסביר רשף. "הדרך לעצור את הגרעין באיראן הוא בחיזוק הברית בין המדינות, בין ארה"ב וישראל, ובין ישראל והקהילה הבינלאומית. אי אפשר כבר להסתיר את הקרע עם האמריקאים, ואי אפשר להשלים עם קרע שכזה. אנחנו מאמינים שהדבר מהווה סכנה ברורה ומיידית לביטחונה של ישראל".

מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, האלוף (במיל') עמוס ירון, טען כי לא נכון להפריד את מערכת היחסים של ישראל וארצות הברית בין רפובליקאים ודמוקרטים. "מי שתוקע לנשיא ארצות הברית שתי אצבעות בין העיניים, קשה לו להגיע איתו להבנות. ראש הממשלה לצערי הכניס את הפוליטיקה לעניין והוא ייכשל בכל מהלך עם האמריקאים היום", הוסיף ירון. "ייתכן והמסקנה הנכונה לאזרחי ישראל - תחליפו את ראש הממשלה".

האלוף (במיל') עמירם לוין, מפקד פיקוד הצפון לשעבר, אמר כי קשה לו לצאת נגד ראש הממשלה נתניהו, מאחר וזה היה פקודו במשך זמן ארוך. "אני לימדתי את ביבי לנווט ולהגיע למטרה, והפעם צר לי להגיד: ביבי אתה טועה בניווט, המטרה בטהראן, לא בוושינגטון", אמר לוין. "הביקור והנאום בקונגרס - במקום לעבוד יד ביד עם נשיא ארצות הברית, נוסעים ותוקעים לו אצבע בין העיניים. כאשר מדובר בנושאים ביטחוניים רגישים, קמפיין יח"צני במקום מנהיגות ופעולה שקטה עם מקבלי ההחלטות היא הפקרות, ואסור להשלים עם הפקרות בנושאים הביטחוניים".

תא"ל (מיל') רן פקר הוסיף וציין כי "התהליך שקורה עכשיו הוא מסוכן ואנחנו צריכים לחשוב עליו - ולהיזהר. חיל האוויר, שהינו הזרוע האסטרטגית הגמישה ארוכת הטווח שלנו, תלוי בקשרים עם ארה"ב. אין לנו את הפריווילגיה להתקוטט עם נשיא ארצות הברית".

אלוף (במיל') עמוס ירוןצילום: עופר וקנין

חבר נוסף בעמותה, האלוף (במיל') אבי מזרחי, ששימש בעבר מפקד פיקוד המרכז, אמר כי "מאחר וראש הממשלה כבר בדרכו לוושינגטון, אני מאחל לו הצלחה. שהנאום הזה יביא לו את התוצאה הנקובה כפי שהוא מתכנן אותה. מעבר לזו שהוא ראש הממשלה של כולנו - אני חושב שהמהלך הזה הוא לא טוב, ויביא להחרפה חמורה, שכבר ממילא קיימת, ביחסים עם ארצות הברית". לדבריו, "כל מה שייצא מזה בסופו של יום לאחר הנאום ומחיאות הכפיים ושנחזור לארץ לקלחת הבחירות, זה שאיראן שיושבת עכשיו בצד, מוחאת כפיים ורואה את הטריז בינינו ובין האמריקאים. היא זו שתצא נשכרת ותתקדם, בין בחשאי ובין בגלוי, למה שהיא שמה למטרה לעצמה. ואנחנו, המפקדים למען ביטחון ישראל, חושבים שהמהלך הזה הוא שגוי ולא נכון בימים אלה".

אלוף (במיל') גיורא רום, שנכח אף הוא במסיבת העיתונאים, הוסיף כי הוא אינו סבור שצריך לריב עם הנשיא האמריקאי, "ובטוח כי ישנן ודאי דרכים יותר מתאימות לטפל בנושא האיראני, שהוא רציני וחמור, מאשר הנאום בקונגרס".

לפי נציגי התנועה, חברים ב"מפקדים למען ביטחון ישראל" שהוקמה באוקטובר 2014, יותר מ-180 מפקדים ואנשי ביטחון בכירים מכל זרועות הביטחון, כולם תתי אלופים ומעלה.  

תגובתו של בנט:

מפלגת הליכוד מסרה בתגובה למסיבת העיתונאים: "מדובר בגרסה ממוחזרת של אותם גנרלים - אנשי שמאל שהבטיחו שלום באוסלו, תמכו בהתנתקות, תמכו ביוזמת השלום הערבית שבבסיסה חלוקת ירושלים וקידמו נסיגה מיהודה ושומרון ומרמת הגולן. כיום הם משמשים כניצבים בקמפיין ענק של השמאל, הממומן במיליוני דולרים שזורמים לישראל מאנשי שמאל מחו"ל.

רבים מגנרלים במיל׳ אלה חתומים על הצעה חדשה שכל מהותה - ויתורים, נסיגות וכניעה. מדובר בהצעה חסרת אחריות שאם חלילה תיושם על ידי ממשלת שמאל - היא תוביל לפגיעה קשה בביטחון ישראל. בעשרים השנים האחרונות הוכח שוב ושוב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד קוראים נכון וטוב יותר את פני המציאות מאשר הגנרלים של השמאל. מרבית אזרחי ישראל מבינים כי כל שטח שמפונה כיום במזרח התיכון - ייתפס על ידי האסלאם הקיצוני ויהפוך למדינת טרור. ראש הממשלה נתניהו ימשיך לעמוד בנחישות ובתקיפות על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל ולא ייכנע ללחצים מבית או מחוץ."

בעמוד הפייסבוק שלו, אמר השר ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט דברים דומים והאשים את הקצינים כי טעו פעמים רבות בעבר. "תמכתם בהסכם אוסלו שהביא ל1600 נרצחים בתל אביב, חיפה, וירושלים. טעיתם", כתב בין היתר וסיים - "למה שנקשיב לכם עכשיו?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ