גנץ על תקיפה באיראן: "הדבר הזה לא הגיע אף פעם לכדי 'תמריא ותטוס'"

בראיון לתוכנית "עובדה" אמר הרמטכ"ל לשעבר כי ראש ממשלה יכול להורות על תקיפה באיראן חרף התנגדות צה"ל, אולם "אני אכנס לתוך החדר, והם ישמעו את זה הכי חד, הכי ברור"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ התייחס בראיון לתוכנית "עובדה" לתקיפה אפשרית באיראן ואמר כי "הדבר הזה לא הגיע אף פעם לכדי 'תמריא ותטוס'".

בראיון שישודר מחר (שני) בערוץ 2, נשאל גנץ האם ראש ממשלה בישראל יכול לצאת לתקיפה באיראן, גם אם הרמטכ"ל מתנגד לה. "כן", השיב גנץ. "גם אם חשבת שזה מסוכן למדינת ישראל?", שאלה אילנה דיין. גנץ השיב: "אז אני אכנס לתוך החדר, והם ישמעו את זה הכי חד, הכי ברור, הכי משמעותי". "הם שמעו את זה הכי חד הכי ברור הכי משמעותי?", נשאל גנץ בשנית. "מה זאת אומרת? תשאלי אותם", ענה הרמטכ"ל לשעבר. "הדבר הזה לא הגיע אף פעם לכדי 'אוקיי, תמריא ותטוס'. זה לא הגיע לשם". "בין היתר בגלל מה שהם שמעו ממך?", שאלה דיין בריאיון. "אני רוצה להאמין שהם הקשיבו וגם התחשבו במה שאני אומר", ענה. 

עוד אמר גנץ בראיון כי "כבר בחודשיים הראשונים לתפקידי היה דיון ביטחוני בקבינט מאוד סוער על איזשהו עניין שלא חשוב כרגע מה המקרה. הדיון הזה לא נגמר כשאנחנו ישבנו בתוך החדר. אנחנו עשינו את כל הדיון, המלצנו את כל ההמלצות, הכנו את כל החלופות, ואמרנו את דעתנו בצורה נחרצת. לא תמיד הדרג המדיני אהב לשמוע אותה אבל הדברים נאמרו בצורה נחרצת.

גנץ, בדצמבר האחרוןצילום: אמיל סלמן

"יום אחרי זה נפגשנו עם שר הביטחון דאז אהוד ברק... ושר הביטחון אומר אני מבקש לעדכן אתכם... שבסופו של דבר דעתכם התקבלה. לא אמרתי לך איפה, לא אמרתי לך מתי, לא אמרתי לך תוכן. סיפרתי לך סיפור אמיתי שבו הדרג הצבאי מציג תמונה רחבה לדרג המדיני, הדרג המדיני עושה עליה דיון... מחליט את מה שהוא מחליט והוא מסכם את מה שהוא מסכם לא כי הוא לא יכול עלינו אלא כי הוא בסופו של דבר חשב שזה מה שנכון למדינת ישראל".

גנץ סיים את תפקידו כרמטכ"ל לפני כשבועיים, והוחלף בידי גדי איזנקוט. בנאומו הודה הרמטכ"ל היוצא לראש הממשלה נתניהו, לשר הביטחון לשעבר ברק ולשר משה (בוגי) יעלון, "על פעילות אחראית שקולה, מתואמת ומשותפת, גם כשלא תמיד ראינו את הדברים עין בעין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ