שלושה ישראלים מואשמים בהברחת ציוד לבניית מנהרות ברצועת עזה

מחקירת המשטרה ושב"כ עולה כי השלושה, ובהם תושב עוטף עזה, העבירו לרצועה עשרות משאיות עם כמויות גדולות של מתכות וחומרים לייצור אמצעי לחימה תמורת 1.5 מיליון שקל בחודש

שלושה ישראלים, בהם תושב עוטף עזה, נאשמים כי העבירו סחורות לא חוקיות לרצועת עזה, בהן מתכות שנועדו לבניית מנהרות, לאימונים ולייצור אמצעי לחימה. פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (שני) כתבי אישום נגד השלושה, שנעצרו לפני כחודש — מיכה פרץ, תושב היישוב מבטחים בעוטף עזה, ציון בן חמו, תושב עין שריד בשרון ויהורם אלון, מתל אביב. בשב"כ מעריכים כי חמאס שילם להם מיליוני שקלים.

החקירה החלה בינואר 2014, אז נתפס ברזל מוסלק במשאית במעבר כרם שלום. שלושת המעורבים הוזהרו על ידי משרד הביטחון כי הסחורות מועברות לחמאס לבניית מנהרות. למרות זאת, לפי האישומים, הם המשיכו במעשיהם.

הפרשה הותרה היום לפרסום. שלושת הישראלים מואשמים, בין היתר, בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמתו בישראל, סיוע לאויב במלחמה, פעולה אסורה ברכוש טרור, קשירת קשר לפשע, הלבנת הון ועבירות מס בסך מיליוני שקלים. בנוסף, הוגש כתב אישום נגד תושב חאן יונס, נאג'י זוערוב. כתבי האישום מצטרפים לאישומים שהוגשו בפרשה נגד חמישה פלסטינים.מפקד מחוז דרום במשטרה ניצב יורם הלוי אמר אתמול כי ישנה "תופעה רחבה ומדאיגה של ישראלים בעלי עסקים שתמורת בצע כסף פוגעים קשות בביטחונה של מדינת ישראל על ידי החדרת חומרי גלם המגיעים ישירות לידי החמאס".

לפי האישומים, פרץ, אלון ובן חמו היו חלק ממערך העברת סחורות אסורות לרצועה, שהגיעו לבסוף לארגוני טרור. בסחורות שהועברו היו מאות טונות של מתכות, לוחות ברזל וצינורות שנועדו לבניית מנהרות ושיקומן לאחר מבצע "צוק איתן", כמו גם מעליות, ששימשו כנראה להעברת חטופים ואף חומרי גלם להכנת חומר נפץ.

השיטה פעלה כך: אלון ובן חמו, שניהם בעלי חברות למוצרי ברזל, הזרימו משאיות עמוסות ברזל שהגיעו למחסנים השייכים לנאשם פרץ. שם, לפי כתבי האישום, הם פרקו את המשאיות, מיינו את הציוד וזה הוסלק והועמס מחדש. משם המשיכו המשאיות למעבר הסחורות בכרם שלום, עד להגיען ליעד ברצועת עזה. הסחורה היתה מגיעה לאיש עסקים עזתי המוכר כגורם הקשור בחמאס, ששילם לנאשמים הישראלים. בשב"כ מעריכים כי חמאס השקיע ברכש ברזל, באמצעות איש העסקים העזתי, כ–30 מיליון דולר, ושילם לבעלי המחסנים והמובילים הישראלים מיליון וחצי שקלים בחודש.

"בדרך זו הוברחו באופן שיטתי ולאורך זמן כמויות גדולות של חומרים ואמצעים, אשר מצאו את דרכם למערכים הצבאיים של חמאס: למנהרות ההתקפיות, למחנות ולמוצבים ולתעשיית יצור אמצעי הלחימה", נכתב בהודעת השב"כ, "ככל שגברו הקשיים לבצע הברחות מאזור סיני, הפך נתיב זה למשמעותי יותר עבור חמאס".

מיכה פרץ בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

בינואר שעבר, כאמור, נתפס ברזל מוסלק במשאית במעבר כרם שלום והמעורבים הוזהרו על ידי משרד הביטחון כי הסחורות מועברות לחמאס לבניית מנהרות. למרות האזהרה, המשיכו על פי האישומים השלושה במעשיהם ואף פתחו חברות קש כדי לקבל כספים מאיש העסקים העזתי שהוכרז כמוגבל שאינו יכול להעביר סחורות בעקבות האזהרה. לפי המשטרה, הנאשמים הודו בחקירתם כי ידעו לאן ולמי הסחורות מועברות וידעו כי הן אסורות להעברה לרצועה. חלק מהנאשמים הביעו חרטה על המעשים והם משתפים פעולה עם החוקרים וסיפרו כי הדבר נבע מצורך כלכלי. במשטרה מציינים כי השלושה הרוויחו מיליוני שקלים: הלבנת הכספים דרך חברות־קש הגיעה לסכום של כחמישה מיליון שקלים, ושווי המתכות הוא כשלושה מיליון.

ציון בן חמו מסר דרך עורכי הדין אייל רוזובסקי וציון אמיר המייצגים אותו כי פעל לפי החוק: "אני סבור כי זו תקלה, אי הבנה או פרשנות שגויה, אשר תתברר במשפט, עד שתוכח חפותי. מסרתי את גרסתי בהתחשב בעובדה שכלל רצועת עזה נשלטת באופן מוחלט על ידי תנועת החמאס מחד, אך מורשת אליה כניסת חומרי בניין ומתכת מישראל, שהופכים נגישים בהכרח גם לגורמי חמאס".

סנגורו של מיכה פרץ, שי ברגר, אמר כי יתייחס לאישומים לאחר שילמד את חומרי החקירה. בנו של מיכה פרץ, חייל בשירות סדיר, אמר אמש לערוץ 10 כי לא ייתכן שאביו ישתף פעולה עם חמאס. לדבריו, "מנהרות יצאו לנו פה, אז הוא יעזור לשקם אותם? יש לו פה ילדים, אשה. אבא שלו נפצע מקסאם והוא יעביר להם חומרים שימשו נגדנו?". ממשרד הביטחון נמסר כי "אנשי הביטחון במעבר כרם שלום היו שותפים מרכזיים לסיכול ניסיונות ההברחה יחד עם השב"כ והמשטרה, פעילות שהביאה בסופו של דבר להגשת כתבי האישום. רשות המעברים התריעה ופעלה במשך זמן ארוך נגד ניסיונות ההברחה. השינוי חל בחודשים האחרונים כשרשויות האכיפה הגבירו את הטיפול". בתגובה לא נמסר כיצד הצליחו בכל זאת הסוחרים להעביר סחורה בכמויות כה גדולות. במשרד אף לא פירטו מה בכוונתם לעשות כדי לשפר את מנגנוני הפיקוח. עם זאת, שב"כ מסר כי הרשויות יהדקו את הפיקוח וישללו היתרים ורישיונות מסוחרים, לצד סנקציות כלכליות והעמדה לדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ