חיילים עצרו נער פלסטיני בעזרת כלבים

סרטון שפורסם היום מתעד חיילי "עוקץ" מאיימים על נער פלסטיני בן 16 בעת מעצרו בגין יידוי אבנים עם שני כלבי תקיפה. ב-2012 הודיע הצבא כי יפסיק את השימוש בכלבים בהפגנות. האב: "הילד היה חסר אונים והחיילים חגגו עליו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סרטון המתעד לוחמי צה"ל מיחידת "עוקץ" עוצרים נער פלסטיני באמצעות כלבי תקיפה פורסם היום (שני) ברשת. הערב נודע ל"הארץ" כי מצ"ח תחקור את התנהלות כוח צה"ל שתועד. חוקרי מצ"ח יצרו קשר עם מעורבים בתקרית, בניסיון לאסוף פרטים ראשונים על שאירע לפני כחודשיים בבית אומר. 

פעיל הימין מיכאל בן ארי העלה את הסרטון לחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "החיילים לימדו את המחבל הקטן לקח!". הוא ביקש מעוקביו להפיץ את הסרטון כדי ש"כל מחבלון שמתכנן לפגוע בחיילים שלנו, ילמד שיש מחיר". שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון אמר הערב בערוץ 1 כי הוא ביקש את תגובת הצבא וכי הנושא ייבדק.

התקרית המתועדת בסרטון אירעה בסמוך לעיירה בית אומר, עשרה קילומטרים צפונית לחברון, בדצמבר בשנה שעברה, אך פרטי האירוע לא התגלו עד לפרסום הסרטון כעת. בסרטון עצמו נראה נער פלסטיני בין חיילים מיחידת "עוקץ", המפחידים אותו באמצעות שני כלבים. ברקע נשמע גבר, שזהותו אינה ידועה, אומר לנער: "מי פחדן, אה? מי פחדן? יופי. טוב מאוד", גבר אחר נשמע כשהוא אומר אומר לכלב: "תן בו".

קצין בכיר באוגדת איו"ש אמר היום כי פעילות החיילים במקום התבצעה כחלק ממארב מתוכנן שאושר מראש, ושמטרתו היתה תפיסת משליכי בקבוקי תבערה לעבר ההתנחלות כרמי צור והכביש הסמוך. הקצין העיד שבעוד שהוא סבור כי שליחת הכלב היתה מוצדקת, וכי מדובר ב"צעד מידתי, ועם סיכון נמוך לפגיעה בלתי הפיכה ביחס לירי", התנהגות הכוח לאחר מכן לא היתה ראויה. הקצין - כמו גם גורמים אחרים ששוחחו עם עדי ראייה שהיו במקום - הוסיף ואמר כי הוא סבור שמי שנשמע מקלל בסרטון הוא חייל, וכי בצבא מתכוונים לנקוט צעדים נגדו. 

הסרטון מתעד את מעצרו של חמזה אבו האשם, נער פלסטיני בן 16, במהלך עימותים בסמוך לבית אומר וההתנחלות הסמוכה כרמי צור. משפחתו של הנער מסרה כי לאחר האירוע נלקח אבו האשם לבית חולים על מנת לטפל בפגיעות שנגרמו לו על ידי הכלבים.

בעקבות פרסום הסרטון הודיע צה"ל כי יערוך תחקיר בנושא. על פי תיעוד ארגון "בצלם" של התקרית, החיילים היו מצוידים במצלמות "גו־פרו" על קסדותיהם, ועל כן עולה השאלה אם בצבא לא ידעו על התנהלותם החריגה של הלוחמים לפני חודשיים עוד בטרם פורסם הסרטון.

אביו של הנער, אחמד אבו האשם, אמר היום ל"הארץ" כי בנו נעצר ב-23 בדצמבר בשטח הכפר בית אומר בגין השלכת אבנים. בית המשפט גזר עליו שישה חודשי מאסר בפועל וקנס של 4,000 שקלים. לדברי האב, הפרקליטות הצבאית ערערה על גזר הדין, והיא תובעת מאסר בפועל של שנה וחצי. דיון בערעור התקיים לפני כמה ימים בבית המשפט הצבאי בעופר, שם כלוא הנער מאז מעצרו. טרם התקבלה החלטה בעניין.

לדברי האב, בעקבות התקרית, נזקק בנו לטיפול רפואי, ואף אושפז בבית החולים הדסה לפני העברתו לכלא עופר. האב סיפר כי אינו בקיא בפרטי האירוע שהובילו למעצר בנו: "אני רק יודע שהוא היה בשטח צמוד לבתים, ושהוא שיחק כדורגל עם ונערים אחרים", אמר. "רק לאחר הגשת כתב האישום ראיתי שהוא מואשם בהשלכת אבנים".

האב הוסיף וסיפר כי נחשף היום לסרטון לראשונה. "צפינו בסרטון, אני ואמא שלו, ולא האמנו למה שאנחנו רואים", אמר. "אשתי כמעט התעלפה. אני לא יודע אם יש אמא או אבא בעולם שיכולים להיות אדישים לתמונות כאלו. זה כאב לנו מאוד, בעיקר העובדה שהילד היה חסר אונים והחיילים חגגו עליו".

האב הוסיף ואמר כי "המעשה היה זוועתי, ואף אדם נורמטיבי לא יכול לקבל אותו. גם אם היה מדובר בילד יהודי לא הייתי מקבל דבר כזה. אני יודע שהצבא ומערכת הביטחון הישראלית יכולים בקלי קלות להגיע לאותם חיילים, כי חלקם ממילא מופיעים בתיק התביעה. החיילים צריכים לעמוד לדין ולקבל עונש קשה על המעשה הזה".

מצה"ל נמסר בעבר כי יופסק השימוש בכלבי תקיפה לפיזור הפגנות בגדה המערבית. בשנת 2012 הוחלט בזרוע היבשה של צה"ל וביחידת המרכז להטסות ולהכשרות מיוחדות, שיחידת "עוקץ" כפופה לה, להפסיק את השימוש בכלבים בהפגנות. ההחלטה התקבלה בעקבות תקיפת מפגין פלסטיני בשם אחמד שתיווי בכפר קדום, שנפצע לאחר שהותקף במשך דקות ארוכות על ידי אחד מכלבי היחידה. שתיווי נזקק לטיפול רפואי ולתפרים בידיו, ובעקבות תחקיר שערך הצבא נמסר כי מדובר ב"כשל מקצועי" של החיילים.

הקצין הבכיר אמר היום כי צה"ל אכן הפסיק את השימוש בכלבים בהפגנות, אך כי הוא עדיין עושה זאת במארבים. 

מדובר צה"ל נמסר: "היום פורסם סרטון שבו נראה כלב צה"לי תוקף פלסטיני. הרמטכ"ל הנחה לבצע תחקיר ולסיימו עד ליום חמישי, במקביל לפתיחת חקירת מצ"ח בנושא. תהיה זאת טעות להסיק מסקנות טרם סיום התחקיר, אך אין ספק שהאירוע חמור ואינו תואם את המצופה מחיילינו. אנו מתייחסים במלוא הרצינות לאירוע ונפעל למנוע את הישנותו בעתיד. נמשיך לפעול למען ביטחון אזרחי ישראל ונזכור תמיד את הערכים על בסיסם בנוי צה"ל".

ארגון "בצלם" מסר כי הוא "שב וקורא לצבא להפסיק את השימוש המחריד בכלבים כדי לעצור אזרחים לא חמושים. שיסוי כלבים בבני אדם הינו שיטת פעולה מעוררת חלחלה, פסולה מוסרית וחוקית".

תגובת מיכאל בן ארי לפרסום הוידאו ברשת השבועצילום: טוויטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ