נתניהו באיפא"ק: נאומי בקונגרס לא נועד לפגוע באובמה או להפוך את ישראל לנושא מפלגתי

יממה לפני שינאם בקונגרס, אמר רה"מ: "הדיווחים על מותה של ברית ישראל-ארה"ב אינם נכונים. מטרתי להשמיע קול לגבי עסקה פוטנציאלית עם איראן שעלולה לאיים על הישרדות ישראל"

ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שני) בנאומו בוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוושינגטון לוויכוח הפומבי בין ממשלת ישראל לממשל האמריקאי סביב ההסכם המתגבש עם איראן. נתניהו אמר כי "הדיווחים על מותה של הברית בין ישראל לארה"ב לא רק מוקדמים מדי - הם פשוט לא נכונים". לדבריו, מטרת נאומו מחר בקונגרס היא "להזהיר מפני עסקה פוטנציאלית עם איראן שעלולה לאיים על הישרדותה של ישראל". מאוחר יותר צפוי להתפרסם ראיון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה לסוכנות הידיעות רויטרס, ובו הוא צפוי להתייחס לנושא ההסכם המתגבש עם איראן.

נתניהו אמר בנאומו כי "מעולם לא נכתב כל כך הרבה על נאום שטרם נישא". לדבריו, "לא אדבר על תוכן הנאום שאשא מחר, אלא על מטרתו. מטרתו אינה מיועדת להביע חוסר כבוד לאובמה או למוסד הנשיאות בארה"ב. הנאום שלי בקונגרס לא נועד להזריק את ישראל לתוך הוויכוח הפוליטי הפנימי בארה"ב. גם הדמוקרטים והרפובליקאים עבדו ביחד עם חברים משני צדי הקונגרס, כדי לשמור על הברית עם ישראל, ובעבודתם יחד הם סיפקו לישראל תמיכה צבאית וטילים... בעבודה יחד ישראל התחזקה והברית בינינו התחזקה. ולכן, הדבר האחרון שארצה הוא שישראל תיהפך לנושא מפלגתי, ואני מתחרט שיש מי שפירש את נאומי כך. ישראל אינה נושא מפלגתי ועליה להישאר כך לנצח".

עוד אמר נתניהו כי "מטרת פנייתי לקונגרס מחר היא להשמיע קול לגבי העסקה הפוטנציאלית עם איראן (ש)עלולה לאיים על הישרדותה של ישראל. היא המממנת הראשית של הטרור, ראו את המפה שעל הקיר. היא מראה את איראן מאמנת ומממנת טרור בחמש יבשות. זה מה שאיראן עושה כעת ללא נשק גרעיני, דמיינו מה היא תעשה עם נשק גרעיני. אותה איראן רוצה להשמיד את ישראל ואם יהיה לה נשק גרעיני היא תשיג את המטרה.

"כראש ממשלת ישראל עליי לדבר ולהתייצב מול האיום הזה. מזה 2,000 שנה היהודים היו חסרי ישע, חסרי מדינה, חסרי קול. סבלנו רדיפות מתמשכות. לא עוד! תמו הימים שבהם ישראל היתה פאסיבית". ראש הממשלה אמר עוד בנאומו כי "לארה"ב וישראל היו ב-70 השנים האחרונות הרבה מחלוקות", אך למרות זאת "הקשר בין ארה"ב לישראל מתחזק, עשור אחרי עשור - והקשר יאפשר גם למחלוקת הזו לעבור והקשר יתגבר. כי אנו חולקים את אותם חלומות, שואפים לעולם טוב יותר, כי הערכים שמאחדים אותנו הם חזקים הרבה יותר מההבדלים המחלקים אותנו".

לפני נתניהו נאמה שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור, והציגה את הרקורד של ממשל אובמה בהגנה על ישראל בפורומים בינלאומיים ובסיוע לישראל מול התקפות באו"ם. השגרירה פאוור אמרה בנאומה כי "ארה"ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. נקודה". עוד אמרה פאוור כי "יחסי ישראל-ארה"ב גדולים יותר מהפוליטיקה והם יהיו כך לעד. לעולם לא תהיה שקיעה של המחויבות האמריקאית לביטחון ישראל". לדבריה, "לא נכון לומר לישראל שהיא חייבת לבחור בין שלום לביטחון, אף מדינה אחרת לא היתה מתבקשת לעשות כן. אובמה ישמור על מחויבותו (לישראל) בין אם השיחות עם איראן יקרסו ובין אם יושג הסכם". היא הוסיפה: "אסור שהקשר בין ישראל לארה"ב יהפוך לעניין מפלגתי".

העימות הפומבי יגיעו לשיאו הערב כאשר יתפרסם הראיון של נשיא ארה"ב ברק אובמה לסוכנות הידיעות רויטרס, שבו צפוי הנשיא האמריקאי להציג את גרסתו להסכם הגרעין וינסה לקעקע את טענותיו של נתניהו. הלילה תגיע לוועידת איפא"ק היועצת לביטחון לאומי בבית הלבן סוזן רייס כדי לנאום ולהגן על הסכם הגרעין המתגבש.

מפת "הטרור שמממנת איראן", לפי נתניהו, שהוצגה בוועידת איפא"ק

נתניהו נחת לפנות בוקר בוושינגטון לקראת נאומו בפני הקונגרס מחר. בכיר בפמליית ראש הממשלה אמר בתדרוך לכתבים במהלך הטיסה כי בישראל יש מידע רב ומהימן לגבי ההסכם המתגבש עם איראן שמצביע על פשרות וויתורים, להם הסכימו המעצמות ושאינם טובים לישראל.

איראן ושש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - מנהלות בימים אלה מו''מ בנסיון להגיע להסכם מסגרת על תכנית הגרעין עד סוף חודש מארס. הסכם המסגרת יכלול עקרונות כלליים לפתרון כל אחת מהסוגיות שבמחלוקת, כאשר הפרטים הטכניים יגובשו בהסכם מקיף עד ה-30 ביוני.

הבכיר בפמליית ראש הממשלה ציין כי נתניהו התרשם שחברי הקונגרס האמריקאי אינם מודעים למלוא פרטי ההסכם המתגבש. לדבריו נתניהו מעוניין להשתמש בנאומו כדי לעדכן את חברי הקונגרס במידע שבידי ישראל לגבי ההסכם המתגבש ולנסות להיעזר בקונגרס כדי לבלום את ההסכם הזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ