המדינה חזרה בה: תסתפק באיטום בית המחבל שירה ביהודה גליק

בתשובה לעתירה שהגישו בני משפחתו של המחבל, מועתז חיג'זי, הורו שופטי בג"ץ למדינה לנמק את הצורך בהריסה, לנוכח העובדה שגליק מחלים והטענה שהמשפחה לא היתה מעורבת במעשה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המדינה הודיעה היום (שני) לבג"ץ כי החליטה להסתפק באיטום חדרו של מועתז חיג'זי, המחבל שירה בפעיל הימין יהודה גליק באוקטובר האחרון. זאת, במקום בקשתה להרוס את הבית כולו. חיג'זי נהרג בחילופי אש עם כוחות המשטרה שעות אחרות לאחר ניסיון ההתנקשות בגליק. לאחר מותו, ביקשה המדינה באמצעות אלוף פיקוד העורף להרוס את בית המשפחה, כדרך להרתיע מחבלים.

בתשובה לעתירה שהגישו בני המשפחה לפני כמה חודשים באמצעות עו"ד לביב חביב, מטעם המוקד להגנת הפרט, הורו שופטי בג"ץ למדינה לנמק את הצורך בהריסה. זאת, לנוכח העובדה שגליק מחלים מהירי ואין טענה כי מי מבני המשפחה היה מעורב במעשה.

היום הודיעו עו"ד יוכי גנסין ואבנעם סגל־אלעד מהפרקליטות כי המדינה תסתפק באטימת חדרו של חיג'זי, ולא תבקש להרוס את הבית כולו. "לגופם של דברים, המשיב יטען כי ההחלטה במקרה דנן על אטימת החדר שבו התגורר המחבל היא החלטה מידתית וסבירה, ומתיישבת עם פסקי הדין שניתנו אך לאחרונה בעתירה העקרונית ובעתירות הפרטניות", נכתב בהודעה לבית המשפט.

אמו של חיג'זי עם תמונתו, באוקטובר האחרוןצילום: אי־אף־פי

הריסת בתי מחבלים היתה בעבר פרקטיקה מקובלת בגדה, אולם צה"ל כמעט וחדל משימוש בכלי זה. בעקבות גל האלימות שפקד את מזרח ירושלים בשנה האחרונה שבה המדינה להשתמש באמצעי הזה. עד עתה נהרס רק ביתו של המחבל עבד אל־רחמן א־שלודי, שביצע את פיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה באוקטובר האחרון. המדינה נמנעת מהמשך ההריסות, למרות שכבר לפני יותר מחודשיים אישרו שופטי בג"ץ למדינה להרוס גם את בתי ארבעה מחבלים נוספים - שניים שהיו מעורבים בפיגוע בבית הכנסת בהר נוף, ושני מחבלים שהיו מעורבים בפיגועי דריסה. זאת, על אף הצהרות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במהלך גל הפיגועים על כך שבתי המחבלים ייהרסו במהירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ