אובמה: נאום נתניהו מסיט את תשומת הלב מהניסיון לעצור את הגרעין האיראני

ערב הנאום בקונגרס, אמר נשיא ארה"ב שהוא מבין את דאגת רה"מ לגבי תוכנית הגרעין אך הוסיף: "זו טעות של ר"מ של כל מדינה שהיא לדבר לפני הקונגרס כמה שבועות לפני בחירות"

ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר אמש (שני) בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס - ערב נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי שיתקיים היום - כי הנאום "לא יגרום נזק קבוע ליחסי ישראל-ארה"ב אך הוא מסיט את תשומת הלב מהדברים שבאמת צריך להתמקד בהם - איך למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

הנשיא האמריקאי ציין כי הוא מבין את הדאגה של נתניהו לגבי תוכנית הגרעין האיראנית, אך הוסיף כי כמדיניות הוא חושב "שזו טעות של ראש ממשלה של כל מדינה שהיא לבוא לדבר לפני הקונגרס כמה שבועות לפני שיש לו בחירות. זה נראה כאילו אנחנו לוקחים צד". אובמה הוסיף כי נתניהו התנגד גם להסכם הביניים עם איראן והזהיר מקריסה של משטר הסנקציות ומרווחים של 50 מיליון דולר שאיראן תקבל. "שום דבר מזה לא קרה", אמר. נשיא ארה"ב ציין כי אם נתניהו ינצח בבחירות הוא יעבוד איתו וייפגש איתו. 

במהלך הראיון הדגיש אובמה כי יחסי ישראל-ארה"ב בלתי ניתנים לשבירה וכי תחת כהונתו ארה"ב העבירה מיליארדי דולרים כדי לסייע לביטחונה של ישראל, והרחיבה בצורה חסרת תקדים את שיתוף הפעולה המודיעיני עמה. אובמה ציין כי ישראל וארה"ב שותפות ליעד של מניעת איראן גרעינית, אולם קיימת מחלוקת בין המדינות על הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.

אובמה בבית הלבן, אתמולצילום: רויטרס

"ראש הממשלה נתניהו סבור שהדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי הגברת הסנקציות או על ידי פעולה צבאית שיבטיחו שלאיראן לא יהיו כל יכולות להעשרת אורניום", אמר אובמה. "אני לא מכיר אף מומחה לנושא הגרעין האיראני ברחבי העולם שחושב ברצינות שאיראן תגיב לסנקציות נוספות בחיסול תוכנית הגרעין שלה". 

הנשיא האמריקאי ציין כי הוא מעוניין להשיג עסקה עם איראן שתבטיח שהיא תזדקק לפרק זמן של שנה לפחות להשגת די אורניום מועשר לפצצה גרעינית. לדבריו, פרק הזמן הזה יאפשר לארה"ב לזהות שהאיראנים מנסים להשיג נשק גרעיני, ולנקוט בפעולה צבאית כדי לעצור אותם. אובמה ציין עוד כי אם איראן תסכים לדרישות שמציבות לה המעצמות - משטר פיקוח קשוח והדוק, הפחתה משמעותית של היקף העשרת האורניום ופרק זמן של שנה לו יזדקקו כדי לפרוץ לפצצה גרעינית - הרי שזה יהיה הרבה יותר אפקטיבי מפעולה צבאית אמריקאית או ישראלית ובוודאי יותר אפקטיבי מסנקציות נוספות. 

הנשיא הוסיף כי הוא מודאג מנאום נתניהו בקונגרס כיוון שהוא יוצר רושם שהיחסים בין ישראל לארה"ב הופכים לחלק מוויכוח פוליטי, וגם מפני שהוא יעסוק בסוגיה שנמצאת במרכזו של וויכוח בינו לבין ראש ממשלת ישראל. אובמה הטיל את האחריות לכך על יו"ר בית הנבחרים מהמפלגה הרפובליקאית ג'ון ביינר, שהזמין את נתניהו לנאום בקונגרס. "שווה לשאול את אלה שהזמינו את נתניהו מה הם היו עושים אם הדמוקרטים ששלטו בקונגרס כשג'ורג' בוש היה הנשיא היו מזמינים את נשיא צרפת לנאום בקונגרס נגד המלחמה בעיראק", אמר אובמה. "אני חושב שרוב האנשים היו אומרים שזה לא דבר נכון לעשות".

אובמה ונתניהו בבית הלבן, באוקטוברצילום: אי־פי

הנשיא האמריקאי ציין כי כל עוד מנסים להשיג עסקה עם האיראנים כדאי להמתין ולראות אם באמת ניתן יהיה להשיג עסקה כזו, ואם האיראנים יסכימו לתנאיה. "אין שום סיבה טובה לא לתת למשא ומתן למצות את עצמו", אמר. "כשזה יקרה, אנחנו נציג את העסקה ונשאל אנשים אם זה נראה להם הגיוני. אני משוכנע שאם נגיע לעסקה זו תהיה עסקה שיש לה את הסיכוי הכי טוב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

היועצת לביטחון לאומי של ארה"ב, סוזן רייס, שנאמה הלילה בוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוושינגטון, תקפה גם היא את נאומו של נתניהו בקונגרס. "נאומים לא יעצרו את איראן מלהשיג נשק גרעיני. דיפלומטיה יכולה", אמרה.

לדבריה, זה לא מציאותי ולא מעשי לדרוש שלאיראן לא תהיה כל תוכנית להעשרת אורניום, ושסנקציות חדשות על איראן יפצלו את הקהילה הבינלאומית. עם זאת, היא הוסיפה כי "עסקה רעה עם איראן גרועה יותר מלא לחתום על עסקה כלל. ואם זו הבחירה: לא תהיה עסקה". היא הבהירה כי הנשיא אובמה מחויב לכך שישראל לעולם לא תהיה לבדה, וכי הוא שומר את כל האופציות על השולחן כדי למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני: "הוא אמר את זה, הוא מתכוון לזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ