הבית הלבן: אם נתניהו יחשוף פרטים על ההסכם עם איראן זו תהיה "בגידה באמון"

דוברי הממשל השמיעו את האזהרות על רקע דברי בכירים בפמליית רה"מ שבידי ישראל מידע רב על ההסכם המתגבש. קרי: "אם ישראל תעשה זאת יהיה קשה יותר להגיע לעסקה טובה"

ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

הבית הלבן ומשרד החוץ בוושינגטון הזהירו הערב (שני) פומבית את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי אם יחשוף בנאומו בפני הקונגרס מחר פרטים על הסכם הגרעין המתגבש עם איראן - יראה בכך הממשל האמריקאי כ"בגידה באמון" בין ארה"ב לישראל.

דוברי הממשל השמיעו את האזהרות הפומביות על רקע דבריהם של בכירים בפמלייתו של נתניהו שתדרכו את הכתבים במהלך הטיסה לארה"ב, כי בידי ישראל מידע רב על הסכם הגרעין המתגבש שאותו השיגה באופן עצמאי. יועציו של נתניהו אמרו כי להתרשמותם חברי הקונגרס האמריקאי אינם מודעים למלוא פרטי ההסכם והוסיפו כי הנאום נועד לעדכן אותם בדברים. 

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי שנפגש היום בשווייץ עם עמיתו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, היה הראשון להשמיע את מסרי האזהרה אך בלי להתייחס ישירות לנאומו של נתניהו. "אנחנו מודאגים מדיווחים שראינו לפיהם בימים הקרובים יש כוונה להציג בפומבי פרטיים חלקיים מתוך המו"מ שעדיין מתנהל עם איראן", אמר קרי. "אני רוצה להבהיר שאם יעשו את זה יהיה קשה יותר להגיע ליעד שגם ישראל אומרת שהיא שותפה לו כדי להשיג עסקה טובה". 

נתניהו נואם בוועידת איפא"ק בוושינגטון, הערבצילום: אי־פי

סגנית דוברת משרד החוץ בוושינגטון, מארי הארף, אמרה בתדרוך היומי לכתבים כמה שעות לאחר מכן, כי ארה"ב סיפקה לישראל מידע מסווג רב ומפורט על שיחות הגרעין עם איראן וציינה כי לכך כיוון קרי את דבריו. 

במקביל, דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט השמיע גם הוא בתדרוך היומי לכתבים מסר חריף יותר שכוון ישירות כלפי נאומו של נתניהו. ארנסט ציין כי אם נתניהו יחשוף בנאומו מידע שהועבר לישראל לגבי השיחות עם איראן ייחשב הדבר "לבגידה באמון" בין שתי המדינות. 

בשבועות האחרונים צמצמה ארה"ב את היקף ואיכות המידע שהיא מעבירה לישראל על שיחות הגרעין עם איראן. בכירים אמריקאים ציינו כי המהלך בוצע על רקע תחושה בממשל כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה שימוש במידע הזה כדי להדליף אותו בצורה מגמתית בנסיון לפגוע במו"מ עם איראן. 

הערב דווח בערוץ 10 כי ארה"ב הפסיקה לחלוטין את שיתוף הפעולה המודיעיני עם ישראל בנושא האיראני ולא רק את העברת המידע על שיחות הגרעין. אליסטר בייסקי, סגן דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן הכחיש את הדברים ואמר שהדיווח אינו נכון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ