ידלין: נאום נתניהו בוושינגטון הוא הודאה בנזק שגרם

מועמד המחנה הציוני לתפקיד שר הביטחון אמר בשולי ועידת איפא"ק כי רה"מ "מודע היטב לנזק שגרם ליחסים עם הממשל ולעובדה שנתפס פה כגורם שעובד עם מפלגה אחת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עמוס ידלין, מועמד המחנה הציוני לתפקיד שר הביטחון, אמר היום (שני) שראש הממשלה בנימין נתניהו למעשה התנצל בפני באי ועידת איפא"ק על הנזק שגרם ליחסים עם הממשל ועל הפגיעה בתמיכה הדו-מפלגתית בישראל. "ראש הממשלה דיבר פנטסטי באנגלית, והאולם אהב אותו ואהב את מה שהוא אמר", טען ידלין בשולי הוועידה המתכנסת בוושינגטון, שבה גם הוא מופיע.

"עם זאת, מבחינה אסטרטגית, המשמעות של מה שהוא אמר היא שראש הממשלה מודע היטב לנזק שהוא גרם ליחסים שלנו עם הממשל ולעובדה שהוא נתפס פה כגורם שעובד עם מפלגה אחת, ובכך פגע בערך המאוד חשוב של התמיכה הביי-פרטיזנית בישראל. בדבריו, הוא בעצם התנצל על הדברים האלה". נתניהו הבהיר היום בפני באי ועידת איפא"ק כי נאומו מחר בפני הקונגרס לא נועד לפגוע באובמה. 

עמוס ידליןצילום: מוטי מילרוד

"כמועמד המחנה הציוני לתפקיד שר ביטחון", הוסיף ידלין, "אני חייב לציין שאת איראן ואת תכניתה הגרעינית לא עוצרים בנאומים אלא במעשים ובשיתוף פעולה עם בעלת הברית החשובה של ישראל. יחד יש לנו את אותו יעד שלאיראן לא תהיה פצצה גרעינית – כך הכריז נשיא ארצות הברית. ראש הממשלה פוגע במאמץ - במקום לאחד את הקונגרס סביב החלטה לסנקציות נוספות או לביקורת על ההסכם המתגבש, כולם עוסקים בביקור של ראש הממשלה, איך הוא נעשה מאחורי גבו של הנשיא, האם זה העיתי הנכון וכו' תשומת הלב מוסטת מהעיסוק בנושא הסופר-חשוב של האם ההסכם מקרב או מרחיק את הפצצה של איראן, וזה חבל".

עם זאת, בהופעה בפני באי הוועידה הביע גם ידלין הסתייגויות מהיבטים שונים של הטיפול של הממשל במשא ומתן עם איראן. ידלין אמר שממשל אובמה לא הגדיר את הפרמטרים של "עסקה רעה" ולכן יש חשש בישראל מסחף בעמדותיו; שתקדים צפון קוריאה מעורר חשש שלא יוקם מנגנון פיקוח יעיל ושלא תהיה תגובה ראויה במקרה של הפרה איראנית; ושלא ברור כיצד ינהג המשטר כלפי הפצת נשק גרעיני במדינות אחרות במזרח התיכון וכיצד יטפל בהמשך תמיכתה של איראן בארגוני טרור ברחבי המזרח התיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ