אובמה על נאום נתניהו: רק קראתי את התמליל, לא היה שם משהו חדש

בכיר בממשל ל"הארץ": "רה"מ העלה דרישות לא מציאותיות, סנקציות נוספות רק יובילו את איראן לנטוש את המו"מ". איראן: "הנאום שעמם וחזר על עצמו, חלק ממסע בחירות"

ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי לא צפה בנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס היום (שלישי), שבו הזהיר מפני הסכם הגרעין המתגבש בין מעצמות המערב ואיראן, אך קרא את תמלילו. "לא ראיתי שם שום דבר חדש", אמר אובמה בשיחה עם עיתונאים בחדר הסגלגל בהתייחסו לנאום. "נתניהו לא הציע כל חלופה ישימה למניעת נשק גרעיני מאיראן".

נאום נתניהו בקונגרס - סיקור נרחב: יום השואה - יוסי ורטר | נאום טוב והרסני – חמי שלו | נמנום קיומי – אמיר אורן | השטן הגדול-קטן - צבי בראל | גזענות ודיכאון באנגלית נפלאה – רוית הכט | ניצחון פירוס – טל ניב

אובמה הערב בבית הלבן. לא התרשם מנאום נתניהו צילום: אי־פי

לדברי אובמה, "אם נצליח זה יהיה ההסכם הטוב ביותר למניעת נשק גרעיני מאיראן. אף אפשרות אחרת אינה מתקרבת לכך". הנשיא האמריקאי הוסיף כי ‫"אפילו בכירים בממשלו של נתניהו הודו שאיראן עמדה בחלקה בהסכם הביניים"‬‎. אובמה התחייב להביא כל הסכם עם איראן לפני הקונגרס, וקרא לחבריו להמתין עד שיונח על השולחן לפני שיחוו עליו את דעתם.

כמו אובמה, גם רוב בכירי הבית הלבן לא צפו בנאום ועסקו באותה עת בדיונים בנושאים אחרים לחלוטין. כשעה לאחר הנאום קיבל אובמה תדרוך בעל פה מאחד מיועציו הקרובים לגבי עיקרי הנאום. בכיר בממשל האמריקאי ציין כי במהלך ביקורו של נתניהו הבית הלבן כלל לא היה בקשר עם ראש הממשלה או עם אנשיו.

בבית הלבן סבורים כי הדרישות שהציג נתניהו בנאומו אינן מציאותיות. "נתניהו שרטט בנאומו הסכם גרעין שלעולם לא יקרה", אמר בכיר בממשל ל"הארץ". "אנחנו מסכימים עם מה שהוא אמר על המעורבות האיראנית בטרור ויתר הדברים השליליים שאיראן עושה, אך המשא ומתן שאנו מנהלים נועד למנוע מהם להגיע לפצצה גרעינית ובזה צריך להתמקד כרגע".

לדברי הבכיר, "נתניהו העלה דרישות לפירוק מוחלט של כל תשתית הגרעין באיראן. האיראנים לעולם לא יקבלו את זה וכך גם יתר המעצמות עמן אנו פועלים בנושא. ואם זה לא מספיק הוא הכניס גם דרישות לגבי המעורבות בטרור ואופיו של המשטר האיראני. גם אם אנחנו מסכימים איתו, הנושאים האלה הם לא חלק מהמשא ומתן".

הבכיר ציין כי קריאתו של נתניהו להטיל סנקציות נוספות על איראן עלולה להיות מזיקה והרסנית. "אם נלך לסנקציות חדשות, האם העולם יתמוך בזה?" שאל. "מה שעלול לקרות זה שאיראן תעזוב את המשא ומתן, תתחיל להתקין אלפי צנטריפוגות חדשות, תקדם את הפעלת הכור באראק ותהפוך בתוך זמן קצר למדינת סף גרעינית. אנחנו מציעים הסכם שיעצור את תוכנית הגרעין האיראני לתקופה של יותר מעשור".

הבכיר הבהיר כי גם כאשר יפקע תוקף ההסכם, בעוד 15-10 שנים, איראן לא תהיה חופשית לעשות ככל העולה על רוחה. "זה אינו צ'ק פתוח לפיתוח יכולות לפצצה", אמר. "כשהתוקף ההסכם יפקע יישארו בידינו אותן אפשרויות שיש לנו גם היום. אם האיראנים ינסו לפרוץ קדימה לפצצה, עדיין נוכל להטיל סנקציות חדשות או לערוך פעולה צבאית. לא נאבד אף אופציה, אבל נרוויח תקופה של יותר מעשור שבה איראן לא תתקדם ואף תלך אחורה בתוכנית הגרעין שלה".

הבכיר הוסיף כי בכל הסכם, תחויב איראן לחתום על הפרוטוקול הנוסף של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, המאפשר בדיקות פתע של מתקני הגרעין גם לאחר פקיעת תוקף ההסכם. "גם בעוד עשר שנים נוכל להמשיך ולראות מה קורה בתוך תוכנית הגרעין האיראנית ואז להחליט מה אנחנו מוכנים לקבל ומה לא. האם עדיף להתמודד עם משבר כזה עכשיו? אנחנו חושבים שפרק זמן כזה שבו תעצור תוכנית הגרעין זה דבר עדיף. התסריט האידיאלי שאותו שרטט נתניהו הוא פירוק תוכנית הגרעין האיראנית לנצח, הבעיה היא שזה פשוט לא יקרה".

בבית הלבן הבחינו כי בניגוד לתדרוכים המוקדמים של אנשי נתניהו, בנאום לא נכללו פרטים חדשים על ההסכם המתגבש. "הזהרנו בפומבי מפני חשיפת מידע מסווג מכיוון שקראנו את התדרוכים של אנשי נתניהו בתקשורת", אמר הבכיר. "לבסוף ראינו שלא פורסם כל מידע על ההסכם, אולם איננו יודעים אם האזהרות הפומביות שלנו הן הסיבה לכך". אתמול הזהיר הבית הלבן כי חשיפת מידע מודיעיני בנאום תהווה "מעילה באמון", והיום הבהיר שר הביטחון משה יעלון כי מידע כזה לא ייחשף.

משרד החוץ האיראני הגדיר את נאום נתניהו כ"משעמם וחוזר על עצמו". המשרד מסר עוד כי דברי נתניהו "הם חלק ממסע הבחירות של הקיצונים בתל אביב". 

נתניהו בקונגרס, הערבצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ