נתניהו נחת בישראל וענה לאובמה: "הנאום שלי הציע חלופה מעשית"

יום לאחר הנאום בקונגרס, נחת רה"מ בנתב"ג וציין כי "התגובות שקיבלתי מדמוקרטים ומרפובליקאים היו מעודדות מאוד. התרשמתי שהם מבינים טוב יותר למה העסקה רעה, ומהי החלופה הנכונה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור: עמוס בידרמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת הבוקר (רביעי) בישראל, לאחר ביקורו בארה"ב שבו נשא אתמול נאום בקונגרס האמריקאי נגד הסכם שמגבש הממשל עם איראן בעניין תוכנית הגרעין.

עם נחיתתו בישראל אמר נתניהו כי "ברחבי העולם שמעו רבים את מה שיש לישראל לומר מול ההסכם הרע שמתגבש עם איראן. בנאומי בקונגרס הצעתי חלופה מעשית — כזאת שמצד אחד תאריך לשנים את משך הזמן שייקח לאיראן לפרוץ לנשק גרעיני, אם תחליט להפר את ההסכם, באמצעות מגבלות תקיפות יותר. אותה חלופה מעשית שהצגתי בפני הקונגרס מציעה גם לא להסיר אוטומטית את הסנקציות מאיראן, עד שהיא תחדל מהפצת טרור ברחבי העולם, ממעשי התוקפנות נגד שכנותיה ומאיומים בהשמדת ישראל".‎

נתניהו הגיב לדבריו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שאמר אתמול על נאומו בקונגרס כי אין בו כל דבר חדש או כל חלופה מעשית. לדבריו, "התגובות שקיבלתי הן מדמוקרטים והן מרפובליקאים היו מעודדות מאוד, והתרשמתי שהם מבינים טוב יותר מדוע העסקה הזאת רעה, ומהי החלופה הנכונה לעסקה הזאת".

נשיא ארה"ב אובמה אמר אתמול כי לא צפה בנאום נתניהו, אך קרא את תמלילו. "לא ראיתי שם שום דבר חדש", אמר אובמה בשיחה עם עיתונאים בחדר הסגלגל בהתייחסו לנאום. "נתניהו לא הציע כל חלופה ישימה למניעת נשק גרעיני מאיראן". לדברי אובמה, "אם נצליח זה יהיה ההסכם הטוב ביותר למניעת נשק גרעיני מאיראן. אף אפשרות אחרת אינה מתקרבת לכך". הנשיא האמריקאי הוסיף כי ‫"אפילו בכירים בממשלו של נתניהו הודו שאיראן עמדה בחלקה בהסכם הביניים"‬‎. אובמה התחייב להביא כל הסכם עם איראן לפני הקונגרס, וקרא לחבריו להמתין עד שיונח על השולחן לפני שיחוו עליו את דעתם.

נתניהו נואם בקונגרס, אתמולצילום: אי־פי

בבית הלבן סבורים כי הדרישות שהציג נתניהו בנאומו אינן מציאותיות. "נתניהו שרטט בנאומו הסכם גרעין שלעולם לא יקרה", אמר בכיר בממשל ל"הארץ". "אנחנו מסכימים עם מה שהוא אמר על המעורבות האיראנית בטרור ויתר הדברים השליליים שאיראן עושה, אך המשא ומתן שאנו מנהלים נועד למנוע מהם להגיע לפצצה גרעינית ובזה צריך להתמקד כרגע".

לדברי הבכיר, "נתניהו העלה דרישות לפירוק מוחלט של כל תשתית הגרעין באיראן. האיראנים לעולם לא יקבלו את זה וכך גם יתר המעצמות עמן אנו פועלים בנושא. ואם זה לא מספיק הוא הכניס גם דרישות לגבי המעורבות בטרור ואופיו של המשטר האיראני. גם אם אנחנו מסכימים אתו, הנושאים האלה הם לא חלק מהמשא ומתן".

הבכיר ציין כי קריאתו של נתניהו להטיל סנקציות נוספות על איראן עלולה להיות מזיקה והרסנית. "אם נלך לסנקציות חדשות, האם העולם יתמוך בזה?" שאל. "מה שעלול לקרות זה שאיראן תעזוב את המשא ומתן, תתחיל להתקין אלפי צנטריפוגות חדשות, תקדם את הפעלת הכור באראק ותהפוך בתוך זמן קצר למדינת סף גרעינית. אנחנו מציעים הסכם שיעצור את תוכנית הגרעין האיראני לתקופה של יותר מעשור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ