נשיא איראן על נאומו של נתניהו: אנשים נבונים מספיק כדי לא לסמוך על משטר סכסכן

חסן רוחאני אמר שהוא מקווה ששיחות נציגי ארצו וחמש המעצמות יתנהלו תוך התחשבות בכל הצדדים. "היחיד שכועס על המו"מ הוא משטר כובש שרואה את הישרדותו במלחמה ופלישה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיא איראן, חסן רוחאני, הגיב היום (רביעי) לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי ואמר כי "אנשים בעולם, כולל אמריקאים, חדי עין מכדי לסמוך על עצות ממשטר בעל מוניטין ותיק של יצירת סכסוך ומשבר. אותו משטר שתר אחרי נשק גרעיני המנוגד לחוק הבינלאומי והרחק ממשקיפים בינלאומיים, שייצר פצצות אטום ועל ידי אי-חתימה על האמנה להפצת נשק גרעיני, הוא אוסר על פקחי סבא"א לבקר במתקניו".  

נאום נתניהו בקונגרס - סיקור נרחב: השטן הגדול-קטן - צבי בראל | נמנום קיומי – אמיר אורן | יום השואה - יוסי ורטר | גזענות ודיכאון באנגלית נפלאה – רוית הכט | ספק אם נתניהו השפיע - חמי שלו

רוחאני, שדבריו צוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית מאהר, אמר בישיבת ממשלתו כי הוא מקווה ששיחות נציגי ארצו וחמש המעצמות יתנהלו תוך התחשבות בכל הצדדים וחתירה ליציבות. "היחיד שכועס על המשא ומתן הוא משטר כובש שרואה את הישרדותו במלחמה ופלישה", אמר.

עוד אמר נשיא איראן כי "המעצמות חייבות להגיע להסכם עם איראן במסגרת הגיונית ולפי החוק הבינלאומי וככל שיעשו כן, כך ייטב לכל הגורמים המעורבים. אחרת, הן יצטרכו להתכחש לעובדות ולהמשיך במשטר הסנקציות. בתרחיש זה הן יהיו עדות לתהליך מואץ יותר של תוכנית גרעין השלום של איראן".

רוחאני בתחנת כוח גרעינית בבושהר, בחודש שעברצילום: אי־פי

הבוקר שב נתניהו לישראל מביקורו בארה"ב. עם נחיתתו אמר כי "ברחבי העולם שמעו רבים את מה שיש לישראל לומר מול ההסכם הרע שמתגבש עם איראן. בנאומי בקונגרס הצעתי חלופה מעשית - כזאת שמצד אחד תאריך לשנים את משך הזמן שייקח לאיראן לפרוץ לנשק גרעיני, אם תחליט להפר את ההסכם, באמצעות מגבלות תקיפות יותר. אותה חלופה מעשית שהצגתי בפני הקונגרס מציעה גם לא להסיר אוטומטית את הסנקציות מאיראן, עד שהיא תחדל מהפצת טרור ברחבי העולם, ממעשי התוקפנות נגד שכנותיה ומאיומים בהשמדת ישראל".‎

נתניהו הגיב לדבריו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שאמר אתמול על נאומו בקונגרס כי אין בו כל דבר חדש או כל חלופה מעשית. לדבריו, "התגובות שקיבלתי הן מדמוקרטים והן מרפובליקאים היו מעודדות מאוד, והתרשמתי שהם מבינים טוב יותר מדוע העסקה הזאת רעה, ומהי החלופה הנכונה לעסקה הזאת".

נשיא ארה"ב אובמה אמר אתמול כי לא צפה בנאום נתניהו, אך קרא את תמלילו. "לא ראיתי שם שום דבר חדש", אמר אובמה בשיחה עם עיתונאים בחדר הסגלגל בהתייחסו לנאום. "נתניהו לא הציע כל חלופה ישימה למניעת נשק גרעיני מאיראן". לדברי אובמה, "אם נצליח זה יהיה ההסכם הטוב ביותר למניעת נשק גרעיני מאיראן. אף אפשרות אחרת אינה מתקרבת לכך". הנשיא האמריקאי הוסיף כי ‫"אפילו בכירים בממשלו של נתניהו הודו שאיראן עמדה בחלקה בהסכם הביניים"‬‎. אובמה התחייב להביא כל הסכם עם איראן לפני הקונגרס, וקרא לחבריו להמתין עד שיונח על השולחן לפני שיחוו עליו את דעתם.

בבית הלבן סבורים כי הדרישות שהציג נתניהו בנאומו אינן מציאותיות. "נתניהו שרטט בנאומו הסכם גרעין שלעולם לא יקרה", אמר בכיר בממשל ל"הארץ". "אנחנו מסכימים עם מה שהוא אמר על המעורבות האיראנית בטרור ויתר הדברים השליליים שאיראן עושה, אך המשא ומתן שאנו מנהלים נועד למנוע מהם להגיע לפצצה גרעינית ובזה צריך להתמקד כרגע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ