ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) הביע את תמיכתו ברשימה המשותפת בבחירות בישראל והדגיש כי לא מדובר בהתערבות בבחירות בישראל. "זו זכותנו כבני עם אחד לברך אותם", הוסיף. אבו מאזן אמר את הדברים בישיבת הפתיחה של המועצה המרכזית הפלסטינית ברמאללה היום (רביעי). לדבריו, "אנחנו מזדהים עם כל כוח פוליטי בישראל שמכיר בזכויות העם הפלסטיני להקמת מדינה בגבולות 67' ומתנגד לגזענות, אפליה ואפרטהייד". המועצה המרכזית היא הסמכות העליונה ביותר באש"ף.

בישיבת הפתיחה קרא ראש הרשות לעמיתיו למועצה המרכזית לדון במעמדה ותפקידה של הרשות וביחסיה עם ישראל. "אנחנו צריכים לדון מחדש במצבנו. כיום אנחנו רשות בלי רשות, אין לנו שום סמכות. על המועצה הזו לקבל החלטות לגבי מערכת היחסים שלנו עם ישראל ואיך מערכת היחסים הזו תראה בעתיד. כמו שיש לנו מחויבות, גם לישראל תהיה מחויבות". 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בישיבת המועצה המרכזית, היוםצילום: אי־אף־פי

בהתייחסו למשא ומתן עתידי עם ישראל אמר אבו מאזן כי "אם ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות ותשחרר את הפעימה הרביעית של האסירים אני מוכן לחזור לשולחן המשא ומתן". בפעימה הרביעית כלולים 14 אסירים ערבים-ישראלים עם דם על הידיים, והיא נתפסת כבעייתית במיוחד בישראל. 

עבאס הבהיר כי הרשות מגנה את הטרור: "אנחנו מתנגדים למדינה האיסלאמית (דאעש) ולכל אלה שמשתמשים בדת האיסלאם למרות שהם רחוקים ממנה ומערכיה", הוסיף. עם זאת, הוא הבהיר כי הוא מתנגד גם להכרה בישראל כמדינה יהודית: "יש דאעש שאומר מדינה איסלאמית, ויש ישראל שאומרת מדינה יהודית - עקרונית זה אותו דבר. אנחנו מתנגדים למדינה יהודית כמו שאנחנו מתנגדים לאיסלאמיזציה של המזרח התיכון". 

לדבריו, על אף התנגדותו לאלימות, הוא תומך ב"התנגדות עממית". "אני תומך בהתנגדות העממית לא רק בשטחי הרשות אלא בכל העולם למען הצדק הפלסטיני. ההתנגדות הקיימת אינה מספיקה וצריך להגביר אותה", הדגיש. "אני יודע שישראל חזקה ויש לה טנקים ומטוסים אבל אני אומר לישראל - לא תגררו אותי לעימות צבאי. אנחנו נגד אלימות, אך בעד מאבק עממי".   

אבו מאזן אף התייחס למשבר הכלכלי העמוק אליו נקלעה הרשות, ושבעקבותיו יזמה חברת החשמל הפסקות בערים הגדולות בגדה. הוא תקף את ישראל על כך שהקפיאה את העברת כספי המסים לפלסטינים כתגובה להצטרפותה של הרשות לבית הדין הבינלאומי. "ישראל מתנהגת כמו ביריון ומחזיקה את הכספים שלנו כבר שלושה חודשים", אמר עבאס, "זה כסף שלנו. מאיפה אני אשלם משכורות?". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ