קרי מגיב לנאום נתניהו: "פשוט לדרוש שאיראן תיכנע זו לא תוכנית"

בתום סבב השיחות בז'נבה בין ארה"ב לאיראן, הודה שר החוץ האמריקאי כי ייתכן שלא יושג הסכם במועד שנקבע. לדבריו, חלה התקדמות בשיחות אך "יש עדיין פערים משמעותיים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארצות הברית ואיראן סיימו היום (רביעי) בשווייץ סבב שיחות בן שלושה ימים במסגרת הניסיונות להגיע להסכם על תוכנית הגרעין של טהראן. שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הגיב בסיום סבב השיחות לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי ואמר כי "פשוט לדרוש שאיראן תיכנע זו לא תוכנית".

קרי נועד בימים האחרונים עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, בניסיון להגיע להבנות על שתי סוגיות מרכזיות – היקף מערך העשרת האורניום שאיראן תשמור בידיה אחרי הסכם עם המעצמות והיקף וקצב הסרת הסנקציות במסגרת הסכם כזה. בשיחות השתתפו גם ראש הוועדה לאנרגיה אטומית באיראן עלי אעבר סאלחי, שנחשב לאיש אמונו של המנהיג העליון עלי חמינאי, ושר האנרגיה האמריקאי ארנסט מוניז. קרי וזריף ייפגשו פעם נוספת בז'נבה ב-15 במארס.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בתום סבב השיחות בשוויץ, היוםצילום: אי־אף־פי

אחרי שלושה ימים של שיחות עם מקבילו האיראני, הבהיר קרי כי אינו יודע אם ניתן יהיה להשיג הסכם בסופו של דבר. "בהחלט יכול להיות שלא נצליח", אמר, "יכול להיות שאיראן פשוט אינה יכולה להשיב בחיוב לסוג העסקה שהקהילה הבינלאומית דורשת".

בסיום סבב השיחות עם זריף אמר קרי כי הושגה התקדמות מסוימת, "אבל יש עדיין פערים משמעותיים". הוא הדגיש כי מטרת המשא ומתן אינה להשיג עסקה אלא להשיג את העסקה הנכונה ביותר שתוכל לעמוד בפני ביקורת. "אנחנו רוצים הסכם שיהיה בר־קיימא לאורך זמן", אמר קרי.

פקיד אמריקאי בכיר רמז בתדרוך לכתבים בסיום סבב השיחות כי היעד אליו שואפים להגיע עד ה-30 במארס כבר אינו "הסכם מסגרת" רשמי שלאחר מכן יעובד להסכם מקיף עד המועד לסיום השיחות ב-30 ביוני. הפקיד האמריקאי הגדיר את היעד החדש כ"הגעה להבנות" עם האיראנים, שיהפכו להסכם מקיף ומפורט. הפקיד הבכיר הוסיף כי בהתאם להבנות שיושגו, יחליט הנשיא אובמה אם יש בסיס להמשך השיחות עד סוף יוני.

בתום השיחות המריא קרי משווייץ לריאד בירת סעודיה, שם ייפגש עם המלך סלמאן בן עבד אל־עזיז ויעדכן אותו על התקדמות השיחות. בסעודיה ייפגש קרי גם עם שישה שרי חוץ של מדינות המפרץ וידון עמם במשא ומתן עם איראן. ביום שבת ייפגש קרי בפריז עם שרי החוץ של צרפת, בריטניה וגרמניה, כדי לתאם עמדות לגבי המשך המגעים עם האיראנים.

פקיד אמריקאי בכיר ציין כי ראש צוות המשא ומתן של ארה"ב, תת־שרת החוץ וונדי שרמן, תקיים בימים הקרובים שיחת וידאו קונפרנס מאובטחת עם עמיתיה בישראל כדי לתדרך אותם על תוצאות סבב השיחות.

שר החוץ האמריקאי הגיב לנאומו של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס האמריקאי ודחה את רוב טיעוניו. הוא הדגיש כי הוא אינו מתכוון לאפשר לגורמים חיצוניים או פוליטיים להסיח את דעתו מהשיחות. קרי התייחס לדרישתו של נתניהו בנאום כי איראן תשנה את התנהגותה החתרנית באזור ותחדל מפעולות טרור ברחבי העולם ואמר כי הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.

קרי דחה את טענתו של נתניהו כי סנקציות נוספות נגד איראן יגרמו לה לוותר על התשתית הגרעינית שבנתה במשך השנים. "הסנקציות הביאו את איראן לשולחן המשא ומתן אבל עד היום הן לא עצרו את איראן מלפתח את תוכנית הגרעין שלה. הדבר היחיד שעצר את תוכנית הגרעין האיראנית הוא הסכם הביניים מנובמבר 2013", אמר קרי.

נתניהו, ששב אתמול לישראל אחרי יומיים בוושינגטון, הגיב לביקורת של הנשיא ברק אובמה על נאומו. "בנאומי בקונגרס הצעתי חלופה מעשית", אמר נתניהו, "כזאת שמצד אחד תאריך לשנים את משך הזמן שייקח לאיראן לפרוץ לנשק גרעיני, אם תחליט להפר את ההסכם, באמצעות מגבלות תקיפות יותר. אותה חלופה מעשית שהצגתי בפני הקונגרס מציעה גם לא להסיר אוטומטית את הסנקציות מאיראן, עד שהיא תחדל מהפצת טרור ברחבי העולם, ממעשי התוקפנות נגד שכנותיה ומאיומים בהשמדת ישראל".

נתניהו הוסיף כי קיבל תגובות לנאומו הן מדמוקרטים והן מרפובליקאים "שהיו מעודדות מאוד". לדבריו, הוא התרשם "שהם מבינים טוב יותר מדוע העסקה הזאת רעה, ומהי החלופה הנכונה לעסקה הזאת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ