זריף: איראן הצילה יהודים שלוש פעמים - שנתניהו ילמד את ההיסטוריה

בראיון לרשת NBC התייחס שר החוץ האיראני גם לציוץ של חמינאי בו קרא להשמדת ישראל: "יש לנו היסטוריה של סובלנות ודו-קיום עם האוכלוסיה היהודית שלנו". על שיחות הגרעין אמר כי הושגה התקדמות, אך עדיין נותרו פערים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת האשמותיו בנאומו בקונגרס כי איראן רוצה להשמיד את כל היהודים. בראיון לרשת NBC אתמול (רביעי) אמר זריף כי "איראן הצילה יהודים בשלושה מקרים בעבר וכדאי שנתניהו ילמד את ההיסטוריה".

זריף ציין כי נתניהו לא רק מעוות את המציאות הנוכחית אלא גם את הכתוב במקורות היהודיים ובתנ"ך. "זה מצער שנתניהו יוצא בהאשמות נגד אומה שלמה שהצילה יהודים שלוש פעמים בהיסטוריה שלה", אמר זריף. "אם תקראו את מגילת אסתר תגלו שהיה זה המלך האיראני שהציל את היהודים...ראש הממשלה (המן, ב"ר) רצה להרוג את היהודים והמלך האיראני הציל אותם", אמר. "פעם נוספת בזמן כורש הגדול הוא הציל את היהודים מבבל וגם בזמן מלחמת העולם השנייה איראן הצילה יהודים". צפו בראיון המלא: 

המראיינת, העיתונאית הבכירה אן קארי, המסקרת בשנתיים האחרונות את שיחות הגרעין בין המעצמות לבין איראן, הקשתה על זריף והציגה בפניו את הדוגמאות שנתניהו ציין בנאומו. כך למשל הקריאה לזריף ציוץ בחשבון הטוויטר של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי שבו קרא להשמדתה של ישראל.

שר החוץ האיראני ניסה להתחמק מהשאלה וטען כי חמינאי לא התכוון שיש להשמיד את כל היהודים אלא להפיל את "המשטר בישראל" שבראשו עומד נתניהו. "אם היינו רוצים להשמיד את היהודים, יש לנו אוכלוסיה יהודית שלא רק חיה באיראן בשלום אלא גם יש לה נציג בפרלמנט באופן לא פרופורציונאלי לגודלם באוכלוסיה. יש חבר פרלמנט לכל 150 אלף איראנים מוסלמים, כאשר לכ-20 אלף איראנים יהודים יש חבר פרלמנט משלהם. יש לנו היסטוריה של סובלנות ודו-קיום עם האוכלוסיה היהודית שלנו ועם היהודים ברחבי העולם. אם יש אנשים שרוצים לפזר הפחדות ולהפיץ היסטריה בעולם זו בעיה שלהם".

קארי חזרה על השאלה וביקשה מזריף להסביר מה משמעות ההפרדה שהוא עושה בין "המשטר בישראל" לבין היהודים. "המשטר הזה הוא איום", אמר. "הם רוצחים ילדים חפים מפשע. בניגוד לישראל איראן לא פלשה לאף מדינה. ישראל מאיימת להשתמש בכוח נגד איראן על בסיס יומיומי. אם הם ישתמשו נגדנו בכוח אנחנו נגן על עצמנו, אבל אנחנו לא מאיימים על אף אחד. לא איימנו על אף אחד כבר 250 שנה. לנתניהו מנגד יש רקורד של הרג חפים מפשע, של תוקפנות כלפי שכניו ושל כיבוש".

המראיינת המשיכה והקשתה על זריף. היא הזכירה לו כי נתניהו האשים אותו בנאומו בקונגרס בכך שביקר בקברו של קצין המבצעים של חיזבאללה עימאד מורניה שאחראי לרצח מאות אמריקאים. גם כאן זריף ניסה להתחמק. הוא אמר כי בין איראן לבין ארה"ב יש מחלוקות בסוגיות רבות וכי הוא אינו נמצא בתחרות פופולאריות בארה"ב עם נתניהו.

זריף לאחר אחת מפגישות המו"מ בשווויץ, שלשוםצילום: אי־פי

זריף השיב להאשמותיו של נתניהו נגדו וטען שראש ממשלה ישראל הצטלם בטלוויזיה מבקר טרוריסטים מארגון ג'בהת א-נוסרה שמזוהה עם אל-קאעדה בבית חולים בישראל. "אנחנו תומכים באנשים שדורשים צדק ולא בקבוצות שמפעילות טרור עיוור. נתניהו לא יכול לומר זאת על עצמו".

קארי אמרה לזריף כי מורניה אחראי למותם של מאות אמריקאים, אך הוא טען בתגובה שמורניה היה חלק מההתנגדות לכיבוש הישראלי. "אנחנו לא מדברים על אנשים שבאו מכל העולם לסוריה ולעיראק כדי ליצור כאוס, אנחנו מדברים על אנשים שמגנים על השטח שלהם מפני כיבוש", אמר זריף.

שר החוץ האיראני הדגיש בראיון כי איראן לא מעוניינת בנשק גרעיני ומעולם לא ניסתה להשיג נשק כזה. "לנתניהו יש פצצת אטום – יש לו 200 פצצות אטום", אמר זריף. "הוא מתנגד למזרח תיכון נקי מנשק גרעיני. אחר כך הוא עוד יוצא בהאשמות נגד איראן". זריף הוסיף כי נתניהו טוען מ-1992 כי איראן עומדת להשיג נשק גרעיני בתוך שנתיים. "ב-2012 הוא עמד בעצרת הכללית של האו"ם עם הקריקטורה הזו של הפצצה ואמר שאיראן תשיג נשק גרעיני בתוך שנה", ציין זריף. "עכשיו אנחנו ב-2015 והוא ממשיך לחזור על אותו שקר".

זריף ציין כי שיחות הגרעין עם ארה"ב ושאר המעצמות השיגו התקדמות אולם עדיין נותרו פערים הן בנושאים מדיניים והן בנושאים טכניים הקשורים להסכם המתגבש. לדבריו, "אני מאמין שאנחנו מאוד קרובים. אנחנו יכולים להיות מאוד רחוקים. אבל אנחנו מאוד קרובים, אם ניתן יהיה לקבל את ההחלטה הפוליטית כדי להגיע ל'כן', כפי שאמר הנשיא אובמה. אבל ההחלטה הזאת צריכה להתקבל על ידי כולם, לא רק על ידי מדינה אחת".

הוא דחה את הטענה כי איראן גוררת רגליים במתן תשובות לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בכל הנוגע לניסויים שביצעה לכאורה במנגנונים לפיצוץ גרעיני ובבניית ראשי חץ גרעיניים לטילים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ