18 פלסטיניות נפגעו בהפגנה שצה"ל פיזר בקלנדיה

כאלפיים נשים, פלסטיניות וישראליות, השתתפו בהפגנה לרגל "יום האשה הבינלאומי". החיילים ירו גז וכדורי גומי, אחת הצעירות יידתה אבנים לעברם - אך לא פגעה בהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

18 נשים פלסטיניות נפצעו אתמול בצהריים מדרום לרמאללה, בעת שצה"ל פיזר בכוח הפגנה לכבוד יום האשה הבינלאומי. את ההפגנה יזמו ארגונים פמיניסטיים וקבוצות שמאל מהגדה המערבית ומישראל, והשתתפו בה קרוב לאלפיים נשים וכמה עשרות גברים: כמחציתן, שבאו באוטובוסים וברכב פרטי מישראל, הפגינו מצדו הדרומי של מחסום קלנדיה, והמפגינות שבאו מרחבי הגדה המערבית צעדו ממחנה הפליטים קלנדיה לעבר המחסום, מצדו הצפוני.

אמל חריישה, פעילה פמיניסטית ותיקה ומנהלת "העמותה לפיתוח של האשה הפלסטינית העובדת" אמרה ל"הארץ" שמחסום קלנדיה נבחר משום הסמליות שבו: מחנה הפליטים, גדר ההפרדה ובידוד ירושלים המזרחית. להערכתה, משום שהחיילים הופתעו ממספרן הרב של הנשים המפגינות, "הם התחילו לירות לעברנו רימוני גז מדמיע" מטווח קצר. אחד החיילים צעק בערבית לעבר חריישה "לכו מכאן", והיא ענתה לו שזוהי הפגנה לא־אלימה. חריישה אמרה שאחרי שהחיילים התחילו לירות גז מדמיע, צעירה רעולת־פנים – שאת זהותה היא אינה יודעת – יידתה אבנים על החיילים אך לא פגעה בהם. לדברי חרישה "זה שימש לחיילים תירוץ להתחיל לירות לעברנו גם כדורי מתכת מצופים גומי".

בדיווח בסוכנות הידיעות "מען" נכתב כי כמה צעירים יידו אבנים ובקבוקים ריקים לעבר החיילים, לאחר שאלו החלו לירות גז מדמיע, ושבמקום נוצר פקק תנועה לזמן ממושך.

ההפגנה, היום בקלנדיהצילום: רויטרס

חריישה עצמה נפגעה מחמישה כדורים – אחרי שאלו פגעו קודם כל בכביש. היא אמרה שבבית החולים טופלו עוד 17 נשים — אחדות נפגעו כמוה מכדורי מתכת מצופים גומי, ואחרות נפגעו מחנק מהגז או מפגיעת רימוני ההלם והגז.

המפגינות שבאו מישראל והתקבצו ליד מגרש החניה נדהמו לשמוע את קולות הפיצוץ של רימוני הגז המדמיע ורימוני ההלם זמן קצר לאחר תחילת ההפגנה. ח"כ דב חנין מחד"ש, שהשתתף בהפגנה, אמר שהצבא מפזר את ההפגנה בכוח משום "שהם מפחדים בדיוק מזה שיהודיות וערביות מפגינות יחד עם מסר של שלום ותקווה". גם עאידה תומא סלימאן, מועמדת מספר 5 ברשימה המשותפת, השתתפה בהפגנה ואמרה: "אנו באנו להגיד שבמקום לבזבז כספים על התנחלויות וכיבוש מגיע לנו, אזרחיות המדינה, ליהנות מתקציבים אלה לשיפור חיינו ומגיע לנשים שבצד השני לחיות חיים חופשיים מכיבוש וממחסומים".

מדובר צה"ל נמסר כי "מדובר בהפגנה בלתי חוקית של מאות פלסטינים במעבר קלנדיה, אשר חסמו את הכביש המוביל למעבר המהווה עורק תנועה חשוב וחיוני לאלפי פלסטינים. בהפגנה ניסו מספר פלסטינים לפרוץ את שערי המעבר ובהמשך בוצעו גם זריקות אבנים על ידי עשרות מפרי סדר לעבר המעבר וכוחות הביטחון. כוחות מג"ב וצה"ל שהיו במקום הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות כדי לפתוח את ציר התנועה ולמנוע נזק למעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ