קטעים ממסמך עקרונות מאשרים כי נתניהו הסכים לנסיגה לקווי 1967

לפני כחצי שנה חשף "הארץ" כי ראש הממשלה הביע נכונות לחזרה לקווי 1967 עם חילופי שטחים. בסוף השבוע פורסמו ב"ידיעות אחרונות" קטעים ממסמך המתאר זאת

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

קטעים ממסמך מאוגוסט 2013 שפורסמו בסוף השבוע ב"ידיעות אחרונות" מאשרים את חשיפת "הארץ" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים לוויתורים משמעותיים לפלסטינים, בהם נסיגה לקווי 67' ופתרון לסוגיית הפליטים. המסמך מפרט שורה של נושאים עליהם  דנו נציג ראש הממשלה למשא ומתן עם הפלסטינים, עו"ד יצחק מלכו, ופרופ' חוסיין אגא, נציגו לכאורה של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן).

>>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

במסמך, שזכה לכותרת "הצעה למסמך עקרונות לגבי מצב הקבע" והיה אמור להוות בסיס לשיחות שהתקיימו ב-2013 בין ישראל לפלסטינים, נכתב בין היתר כי "הצדדים מסכימים כי מטרת מאמציהם היא להביא לסיום הסכסוך... והם שותפים לחזון שתי מדינות לשני עמים". כמו כן ניתן למצוא במסמך התייחסות לגבולות המדינה הפלסטינית העתידית ("הגבולות החדשים והבטוחים בין ישראל לפלסטין יהיו נתונים למשא ומתן ומבוססים על קווי 67' עם חילופי שטחים מוסכמים"), לפתרון מוסכם בין שני הצדדים לגבי ירושלים ("כל פתרון בנושא ירושלים חייב להתחשב בקשרים ההיסטוריים, הדתיים, התרבותיים והרגשיים העמוקים של שני העמים לעיר") ולסוגיית זכות השיבה ("... במשך תקופה מוגדרת ולפי צרכים הומניטריים, ישראל עשויה לאשר יישוב מחדש של פליטים בודדים בישראל).

נתניהו ועבאס בירושלים ב-2010צילום: אי־פי

כמו כן הוזכרה במסמך האפשרות שמתנחלים שירצו בכך יוכלו להישאר בשטחי הגדה המערבית תחת "סמכות פלסטינית וזכויות וזכויות שוות" והתייחסות לסידורי הביטחון הקבועים בבקעת הירדן ולשליטת הפלסטינית בגבול שלהם עם ירדן ומצרים.

פרופ' חוסיין אגא, הנציג של הפלסטינים לכאורה לשיחות שמוזכר במסמך שפורסם בסוף השבוע הוא איש אקדמיה לבנוני שנחשב למקורב לעבאס. הוא היה איש הקשר שמולו ניהל עו"ד מלכו "ערוץ שיחות חשאי" בלונדון ב–2013, במקביל למשא ומתן הרשמי שהתנהל בין שרת המשפטים ציפי לבני וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת בתיווכה של ארצות הברית.

החשיפה ב"הארץ", 4 ביולי 2014:

מלכו קיים שורה של מפגשים עם אגא בין השנים 2010 ל-2011, שבהם לקח חלק גם הדיפלומט האמריקאי, דניס רוס, ששימש באותה תקופה כיועצו הבכיר של הנשיא אובמה לענייני המזרח התיכון. מלכו ורוס הכירו את אגא מתפקידים שמילאו בשנות ה–90 וידעו על כך שהוא נחשב מקורב לעבאס. המפגשים בין מלכו לאגא נמשכו גם ב-2013 אחרי שרוס כבר עזב את הממשל.

חוסיין אגא
יצחק מולכוצילום: טס שפלן

בשלב מסוים התברר כי "הערוץ החשאי" הינו בעייתי ביותר וכי לאגא אין בכלל מנדט רשמי מעבאס לנהל שיחות עם ישראל. לא ברור מדוע החליטו מלכו ורוס שאגא הוא גורם רלוונטי לניהול מו"מ מטעם הרשות הפלסטינית.

לפני כחצי שנה נחשפו ב"הארץ" פרטי המגעים האינטנסיביים שנערכו בין ישראל לפלסטינים בתיווכו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בחודשים דצמבר 2013 עד מארס 2014, על מסמך מסגרת עם העקרונות לפתרון סוגיות הליבה שיהיה מוסכם על שני הצדדים. משיחות עם חברי צוות המשא ומתן הישראלי עלתה אז התמונה הבאה בכל הנוגע לעמדות אותן הציג נתניהו מול קרי, ושהופיעו בטיוטה האחרונה של המסמך:

נתניהו הסכים לראשונה לכך שהמשא ומתן יתנהל על בסיס קווי 1967, עם חילופי שטחים. משמעות הדבר: הבעת נכונות לנסיגה מלמעלה מ-90 אחוז משטחי הגדה המערבית. בסוגיות הפליטים, חרף התנגדותה לזכות שיבה של פלסטינים לשטחי ישראל, הסכימה ישראל להתגמש, והציעה להקים מנגנון מיוחד שאליו יפנו פליטים פלסטינים כדי שישראל תבחן את בקשותיהם על בסיס אינדיבידואלי או הומניטארי. נתניהו סירב לשלב במסמך כל אזכור לכך שירושלים תהיה בירת שתי המדינות, והיה מוכן לניסוח לגבי שאיפה עתידית בנושא, או משפט כללי על כך שלא ניתן להגיע להסכם מבלי לפתור את נושא ירושלים.

בכירים ישראלים ואמריקאים שהיו מעורבים מקרוב בשיחות טוענים כי על אף שהמשא ומתן התפוצץ, מסמך המסגרת שעליו עבדו הצדדים נותר רלוונטי. ההערכות הן שהמסמך, שנמצא כעת בהקפאה, יופשר בשלב כזה או אחר לפני שנשיא ארה"ב ברק אובמה יעזוב את הבית הלבן, וישמש כנקודת פתיחה למשא ומתן עתידי, או כבסיס לתוכנית שלום אמריקאית שתוצג לשני הצדדים

שלשום הגיב נתניהו לפרסום ב"ידיעות אחרונות" וטען כי מדובר ב"גיבוב שטויות. מעולם לא הסכמתי לחלק את ירושלים, מעולם לא הסכמתי לחזור לקווי 67', מעולם לא הסכמתי להכיר בזכות השיבה ומעולם לא הסכמתי לוותר על הנוכחות שלנו בבקעת הירדן, מעולם". נתניהו אמר את הדברים בכנס מצביעי ליכוד ביהוד וטען כי מדובר ב"עוד תרגיל כמה ימים לפני הבחירות" של מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס.

על אף שלא היתה מעורבות של הממשל האמריקאי בשיחות בין מלכו לאגא מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "שיחותיו של עו"ד יצחק מלכו התנהלו במעורבות אמריקאית ולא הולידו סיכומים כלשהם. הן עסקו בניסיון לייצר הצעה אמריקנית להתניע את המו"מ, כשכל צד יכול להסתייג מהסעיפים שאינם מקובלים עליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ