מפקד חיל האוויר: האכזבה מכיפת ברזל תבוא, לא נדע להגן על המדינה באופן טוטאלי

"את התוצאות שראינו ב'צוק איתן' כנראה לא נראה", אמר האלוף אמיר אשל בריאיון לביטאון החיל כי "מי שמצפה לטוטאליות, אני אומר לו שהתחקיר על האכזבות כבר כתוב"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל התייחס בראיון לביטאון חיל האוויר לציפיות ממערכת כיפת ברזל ואמר כי הוא "מאמין שהאכזבה תבוא", לדבריו משום ש"לא נדע להגן באופן טוטאלי על מדינת ישראל". 

האלוף אשל צילום: מוטי מילרוד

בגיליון חודש מארס של הביטאון ערך איתן הבר ראיון עם אשל ושאל אותו בין היתר אם הוא סבור כי מערכת ההגנה האקטיבית "כיפת ברזל" לא תעמוד בציפיות הציבור. האלוף אשל, מי שמופקד על מערך ההגנה האווירית בצה"ל, השיב: "כבר אחרי 'עמוד ענן' אמרתי שהכתובת על הקיר ואני מאמין שהאכזבה תבוא".

"הבעיה היא שהציפייה כאן היא שהפתרון שנותנת 'כיפת ברזל' יהיה טוטאלי. על האפס, שלא ניפגע. ולכן אני אומר את זה כאן ועכשיו, קבל עם ועדה: את התוצאות שראינו ב'צוק איתן' כנראה לא נראה", אמר האלוף אשל בראיון. "אנחנו נסכל הרבה מאוד ירי רקטות, ונהיה אפקטיבים בהרבה תחומים, אבל - לא נדע להגן באופן טוטאלי על מדינת ישראל. זה לא יקרה. יפגעו בנו, אבל בלי 'כיפה' יפגעו הרבה יותר".

לפי נתוני מנהלת "חומה" במשרד הביטחון, מערכת כיפת ברזל השיגה 89.6 אחוזי יירוט במהלך מבצע צוק איתן. אלו נתונים מעט טובים יותר, באחוזים בודדים, בהשוואה למבצע עמוד ענן. ייתכן כי הצלחתה של "כיפת ברזל" ביירוט מאות רקטות, שחלקן היו בעלות ראש נפץ של עשרות קילוגרמי חומר נפץ, היא שהביאה לציפייה של הגנה כמעט מקסימלית מפני ירי רקטות. במשרד הביטחון ציינו בשבועות האחרונים כי במבצע "צוק איתן" כ-70 אחוזים מאוכלוסיית ישראל היו "תחת מטריית כיפת ברזל".

סוללת כיפת ברזל באצבע הגליל, בינואר האחרוןצילום: גיל אליהו

לדברי מפקד חיל האוויר, אזרחי ישראל מצפים להצלחה מוחלטת של המערכת ליירוט רקטות. "באפס או האחד הזה, ברור לי לגמרי שהאכזבה כתובה על הקיר: אני אומר את זה בריש גלי. מי שמצפה לטוטאליות הזו, אני אומר לו שהתחקיר על האכזבות כבר כתוב, ואני אומר את זה לא כדי לייצר אליבי, זה עניין של יכולות".

בראיון מציין אשל כי הוחלט באחרונה להדיח טיס מקורס מדריכי טיסה, מאחר והתנהג באופן "לא בוגר", שגרם למבוכה לחיילות. זהו קצין בדרגת סרן שהיה אמור לפקד ולהדריך בקורס הטיס, שהחליט לכנות את עצמו ברשת הקשר הצה"לית בכינוי סקסיסטי. אשל אמר בריאיון כי "אפשר לומר גם שזו היתה קונדסות, טעם רע, אבל מפקד בית-הספר לטיסה אמר: לא בבית-ספרנו, הבחור הזה לא ראוי לחנך את הדור הבא שלנו. יש לנו סף אחר והקריטריונים שלנו אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ