שליח האו"ם היוצא הציע שביתת נשק של חמש שנים לשיקום רצועת עזה

בהודעה שפרסם טען רוברט סרי כי חמאס לא שלל את ההצעה, אך דרש בתמורה להסיר את המצור מהרצועה. חמאס: "החלטה כזו מחייבת הסכמה לאומית פלסטינית"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ברק רביד
ג'קי חורי

שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, שמסיים בימים אלה את תפקידו הציע בשבוע שעבר יוזמה להכרזה על שביתת נשק בת שלוש עד חמש שנים ברצועת עזה במטרה לקדם את שיקומה. סרי צפוי לעזוב את תפקידו בימים הקרובים, אחרי שבע שנים בתפקיד, ולהיות מוחלף על ידי שר החוץ הבולגרי לשעבר ניקולאי מלדאנוב.

סרי העלה את ההצעה בפני הנהגת חמאס בעזה ביום שני שעבר במהלך ביקורו האחרון ברצועה לרגל סיום תפקידו. בסיום הביקור, פרסם סרי הודעה לתקשורת בעניין, שזכתה לתשומת לב מועטה יחסית בישראל על רקע המיקוד של הסיקור התקשורתי בנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס ובמערכת הבחירות. פקיד ישראלי בכיר ציין כי ישראל מכירה את הרעיון, אך הוא לא הוצג לה רשמית. 

"תהליך שיקום הרצועה ייקח שנים רבות ואנחנו זקוקים לזמן ולמחויבות של כל הצדדים הרלוונטיים להודנה ארוכת טווח לצורכי שיקום, לה יתחייבו גם כל הפלגים הפלסטיניים", אמר סרי. "במהלך ביקורי בעזה קראתי לבני השיח שלי (בהנהגת חמאס, ב"ר) להתחייב לכך". לדברי סרי, במסגרת ההצעה שהעביר לחמאס הוא דרש שהארגון ושאר הפלגים הפלסטיניים יתחייבו ל"הקפאה רב-שנתית של הפעילות הצבאית מעל ומתחת לקרקע". המשמעות של דבריו היא דרישה להפסקת הירי לעבר ישראל וכן להקפאת הפעילות לחפירת ושיקום מנהרות.

צעיר פלסטיני בהריסות בבית חאנון, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר היום (שני) כי גורמים בינלאומיים הגישו הצעה לחמאס וכי הארגון טרם השיב להצעה לרגיעה משום ש"החלטה כזו מחייבת הסכמה לאומית פלסטינית". מקורות בחמאס אמרו ל"הארץ" שמדובר בהצעה שעלתה גם בעבר על ידי גורמים שונים.

שליח האו"ם טען בהודעה שפרסם כי חמאס לא שלל את ההצעה אך הציב תנאים משלו בדמות הסרת המצור הישראלי והמצרי. "קיבלתי אינדיקציות שהם מוכנים לשקול זאת", אמר סרי. "בתנאי שהצדדים האחרים יגיבו בפתיחה נוספת של המעברים כדי לאפשר לרצועת עזה אפשרות להבריא ולהשתקם בצורה מהירה ומלאה". סגנו של סרי, ג'יימס ראוולי, הזכיר את הרעיון של הודנה בת כמה שנים לשיקום הרצועה במסיבת עיתונאים שקיים לפני כחודש, ב-12 בפברואר, ברמאללה ושעסקה במצב בעזה. 

העיתונאי אבי יששכרוף דיווח באתר "וואלה" שחמאס הוא שיזם את ההצעה ולא האו"ם, והעלה אותה הן בפני שליח האו"ם סרי והן בפני הקונסול הכללי השוויצרי לרשות הפלסטינית, פול גרניה. סרי וגרניה הם שניים מהדיפלומטים הבודדים שמקיימים קשרים ישירים עם חמאס. 

אחרי מלחמת "צוק איתן", ניהל סרי מו"מ עם נציגי ישראל והרשות הפלסטינית בסיומו הוקם מנגנון משולש לשיקום רצועת עזה, במסגרתו מוכנסים חומרי בנייה לרצועה תחת פיקוח של האו"ם. המנגנון כבר הקצה חומרי בניין ל-72 אלף משפחות מתוך 100 אלף שבתיהן נהרסו במלחמה. עם זאת, בשל המצב הכלכלי הקשה ברצועה ואי הזרמת כספי הסיוע ממדינות ערב, משפחות רבות אינן יכולות לרכוש את חומרי הבניין ולשקם את בתיהן.

העימותים הפנימיים בין הרשות הפלסטינית לבין חמאס מקשים גם הם על תהליך השיקום וגורמים לו להיות איטי ביותר. בביקורו האחרון בעזה מתח סרי ביקורת על הרשות הפלסטינית ועל חמאס בעניין זה. "האו"ם היה בין הראשונים לברך ולתמוך בכך שממשלת האחדות הפלסטינית תקבל אחריות על רצועת עזה", אמר. "עם זאת, ששה חודשים אחרי המלחמה האחרונה, אני מודאג מאוד שלא נעשית מספיק התקדמות כדי לטפל במצב בעזה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ