רשות האנרגיה הפלסטינית הודיעה על הפסקת אספקת החשמל מתחנת הכוח בעזה

לפי הודעת הרשות, מענק הסולר שקיבלה מטורקיה אזל, ואין תקציב לרכישת סולר מישראל. מצרים פתחה את מעבר רפיח לראשונה מזה ארבעה חודשים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

רשות הפלסטינית הודיעה הערב (שני) על הפסקת אספקת החשמל מתחנת הכוח בשל מחסור חמור בסולר. לפי הודעת הרשות, הסולר שקיבלה כמענק מטורקיה אזל, ואין תקציב לרכישת סולר במחיר שדורשות החברות בישראל. עוד טענה הרשות כי הציעה לשלם עבור הסולר בקיזוז אחוזי המס, אולם לא התקבלה תשובה חיובית מצד ישראל.

שיקום הרצועה עדיין מוגדר כיעד המרכזי של הארגונים הפלסטינים, אולם עד כה נראה שהתוכניות הרבות שהוכנו לשיקום הרצועה אינן מיושמות בשל העדר שליטה של הממשלה הפלסטינית ברצועה וחסימת מעבר רפיח על ידי המצרים. היום פתחו שלטונות מצרים את המעבר לכמה שעות, לראשונה מאז שנסגר לפני ארבעה חודשים.

לפי גורמים פלסטינים המעבר נפתח לסטודנטים, נשים, קשישים וחולים, וזאת לפי רשימות שהוכנו מראש על ידי חמאס. סגירת ופתיחת המעבר נחשבות למדד המתח בין חמאס לשלטונות מצרים. מאז עליית עבד אל־פתאח א־סיסי לשלטון המעבר נסגר למשך חודשים ונפתח לפרקי זמן קצרים בלבד. אחד התנאים המרכזיים של מצרים לפתיחת המעבר באופן קבוע הוא החזרה של המשמר הנשיאותי הפלסטיני אליו, והוצאתו משליטת מנגנוני חמאס.

פתיחת מעבר רפיח, היוםצילום: אי־פי

בכיר בחמאס אמר בשיחה עם "הארץ" כי ישנן הצעות ישנות שעולות שוב ושוב לשיקום הרצועה, אך לדבריו כל הצדדים מבינים שלשם כך דרוש גיבוי בינלאומי, שיגיע רק בעקבות הסכמות פנים פלסטיניות על המשך שליטת הממשלה ברצועה. ראש המינהלת הקטארית לשיקום הרצועה מוחמד אלעמאדי יגיע מחר לרצועה ויכריז על פרויקט של 1,000 יחידות דיור לנפגעי המלחמה. אלעמאדי יגיע לעזה דרך מעבר ארז לאחר ביקור ברמאללה ופגישות עם בכירים ברשות הפלסטינית. לפי נתוני אונר"א, כ–96 אלף בתים נפגעו בלחימה, 40,000 מתוכם נהרסו כליל.

ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר סלאם פיאד טען לאחרונה במאמר בעיתונות הפלסטינית כי רצועת עזה דווקא יכולה להיות הבסיס למאמץ בינלאומי חדש להקמת מדינה פלסטינית. הוא ציין כי הפלסטינים והסוגיה הפלסטינית נמצאים בנקודת שפל מבחינת התעניינות בינלאומית, וכי כל מי שבונה על מה שיהיה אחרי 17 במארס טועה, משום שכל המאמץ יהיה סביב חידוש התהליך המדיני, ולא סביב הגעה להסדר. לפי פיאד, המצב הנתון נובע משתי סיבות עיקריות: האחת שהסכמי אוסלו כבר לא מספקים תשובה שני עשורים לאחר חתימתם, והשניה שתשומת הלב הבינלאומית במזרח התיכון מתמקדת בלחימה בדאעש. "במצב הנתון, לפלסטינים תהיה הזדמנות להתחיל את המאמץ להקמת המדינה דווקא מרצועת עזה, בשל העובדה שעזה נמצאת במצב קטסטרופאלי מכל הבחינות. שיקום הרצועה והקמת המוסדות מחדש יחזירו אותה לזירה הפלסטינית הממסדית ולהכרה הבינלאומית", כתב. אולם גם פיאד מדגיש כי בלי הנהגה מאוחדת, שכוללת את פתח, חמאס והג'יהאד האיסלאמי, ובלי בחירות תוך ששה חודשים, לא ניתן להוביל שום מהלך לקידום תהליך מדיני משמעותי שיוביל להסדר קבע עם ישראל.

פקידי המכס המצרים בפתיחת מעבר רפיח, היוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ