ארה"ב: מצפים שהממשלה החדשה בישראל תהיה מחויבת לפתרון שתי המדינות

בתגובה להסתייגות נתניהו מנאום בר אילן, אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי ש"הרבה דברים נאמרים בקמפיין, אבל אנחנו סומכים על כך שיהיו לנו שותפים המחויבים לפתרון הסכסוך"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

דוברת משרד החוץ האמריקאי ג'ניפר סאקי אמרה הערב (שני) כי ממשל ארה"ב מצפה שהממשלה הישראלית החדשה שתוקם לאחר הבחירות תהיה מחויבת לפתרון שתי המדינות. סאקי אמרה את הדברים במהלך התדרוך היומי לכתבים בתגובה להסתייגות שהשמיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבי נאום בר-אילן והצהרתו כי "לא יהיו ויתורים או נסיגות" לאור המציאות במזרח התיכון. 

"המחויבות שלנו לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני נותרה בעינה", אמרה סאקי. "אנחנו סומכים על כך שיהיו לנו שותפים ישראלים ופלסטינים שמחויבים לכך גם כן. הרבה דברים נאמרים במהלך קמפיין בחירות. אנחנו נראה מה יקרה בבחירות ומה תהיה מדיניות הממשלה החדשה, אבל אנחנו רוצים שותפים שמעוניינים לקדם זאת (את פתרון שתי המדינות, ב"ר). 

מטה הבחירות של הליכוד פרסם אמש הודעה לפיה נתניהו סבור כי נאום בר-אילן מיוני 2009, שבו הצהיר על נכונותו להסכים להקמת "מדינה פלסטינית מפורזת שתכיר במדינה היהודית", כבר אינו רלוונטי לאור המציאות הנוכחית במזרח התיכון. כמה שעות לאחר מכן, פרסם משרד ראש הממשלה הכחשה לפיה "נתניהו לא אמר שנאום בר אילן בטל". עם זאת, בהודעת המשרד נכתב כי "נתניהו מבהיר מזה שנים שבתנאים הנוכחיים במזרח התיכון כל שטח שיימסר - ייתפס על ידי גורמי האיסלאם הקיצוני כפי שקרה בעזה ובדרום ולבנון, ודאי במציאות שהרשות הפלסטינית נמצאת בברית עם ארגון הטרור חמאס".‎

תגובת המטה פורסמה בתשובה לשאלות כתבים בעקבות פרסום בסוף השבוע בעלון בתי הכנסת "עולם קטן", שבדק עם המפלגות השונות מה עמדתן העקרונית בנוגע להקמת מדינה פלסטינית. "ראש הממשלה הודיע לציבור שנאום בר-אילן בטל", נכתב בעלון בפסקה שעסקה בעמדת הליכוד בסוגיה. "כל הביוגרפיה הפוליטית של נתניהו היא מאבק בהקמת מדינה פלסטינית". בעקבות הפרסום בעלון בתי הכנסת, פרסם הליכוד הבהרה כי מי שענתה לשאלון מטעם הליכוד היא ח"כ ציפי חוטובלי שהביעה את דעתה האישית ולא את עמדת המפלגה.

אלא שבעקבות שאלות נוספות של כתבים בנושא וככל הנראה על רקע הפרסומים של הימים האחרונים בעניין הוויתורים לכאורה שעשה נתניהו במהלך המו"מ עם הפלסטינים, פרסם מטה הבחירות של הליכוד תגובה מעודכנת – דומה מאוד לדברים שמסרה ח"כ חוטובלי לעלון בתי הכנסת. "ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי במצב שנוצר במזרח התיכון - כל שטח שיפונה ייתפס על ידי האיסלאם הקיצוני וארגוני הטרור הנתמכים על ידי איראן", נמסר מהליכוד. "על כן, לא יהיו שום נסיגות ושום ויתורים, הדבר פשוט אינו רלוונטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ