באופן חריג: תושבי הגדה קיבלו אישור כניסה לישראל הכולל את אילת

זה שנים ארוכות שהרשויות הישראליות אוסרות על פלסטינים בעלי אישורי שהות להיכנס לאילת, אך גם מתאם הפעולות בשטחים אינו יודע להסביר ממה נובע האיסור

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

שני פלסטינים תושבי הגדה המערבית קיבלו, באופן חריג, אישור כניסה לישראל הכולל גם את אילת — כך דיווחה אתמול עמותת "גישה", המרכז למען השמירה על חופש התנועה. השניים לומדים במכון ערבה בקיבוץ קטורה. זה שנים ארוכות אוסרות הרשויות הישראליות על כניסתם לאילת של פלסטינים בעלי אישורי שהות בישראל. הסיבה לאיסור נותרה עלומה. האיסור פגע בעיקר בקומץ הפלסטינים הלומדים ועוברים מדי שנה השתלמויות במכון המחקר לענייני הסביבה, שממוקם מצפון לאילת.

במשך כמה שנים חזרה וביקשה עמותת "גישה" מיחידת המתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש) לבטל את האיסור. התכתובות חשפו שגם במתפ"ש לא ידעו להסביר ממה נובע האיסור. במכתב ל"גישה" מאוקטובר 2013 כתב קצין פניות הציבור כי אישורים לאילת ניתנים רק בנסיבות חריגות ובמקרים הומניטריים. "מדובר במדיניות ארוכת שנים, ולמרבה הצער לא אותרו המסמכים הרלוונטיים אודות הדיונים שהובילו לגיבוש אותה מדיניות", כתב הקצין. הוא הוסיף וכתב כי לפיכך הוחלט על "עבודת מטה לבחינה כוללת של הסוגיה".

בספטמבר 2014 כתב אותו קצין פניות הציבור כי עבודת המטה בעניין כניסת פלסטינים לאילת "כוללת היבטים רבים ותיאום מול מספר גופים צבאיים וממשלתיים, והיא נמצאת בשלביה האחרונים". ל"הארץ" נמסר אמש כי עבודת המטה שיזם המתפ"ש עדיין לא הסתיימה.

במאי בשנה שעברה התלוננה "גישה" כי בעוד המינהל האזרחי ממשיך לדחות את בקשות מכון ערבה למתן אישורי כניסה הכוללים את אילת עבור סטודנטים פלסטינים, ניתן אישור לכ–50 בעלי עסקים פלסטינים להיכנס לנמל הימי בעיר. לטענת "גישה", מדובר באפליה שרירותית, מכיוון שהתועלת שצומחת מלימודים ב"מכון ערבה" אינה פחותה מהתועלת שבקשר עם אנשי עסקים פלסטינים. ביחס לכך אמרו במתפ"ש בתגובה כי כנס הסוחרים בנמל אילת היה בעל "אינטרסים ישראליים, פלסטיניים ובינלאומיים בדרגת חשיבות עליונה. עיקר הכנס עסק ביבוא סחורות דרך נמל אילת, דבר המחייב ביקור במקום".

לדעת המתפ"ש, הלימודים והמחקר במכון הערבה במילא מתקיימים בעיקר במקום עצמו, וההיתרים לפלסטינים ללמוד בו "ניתנים לפנים משורת הדין לאור ייחודיות הפרויקט המשותף העוסק באיכות הסביבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ