הותר לפרסום: תושב מג'דל שמס מואשם בריגול לטובת סוריה

סודקי אלמקת, שריצה 27 שנות מאסר בכלא בשל עבירות ביטחוניות, נעצר לפני כחודש בשל כתבה שצילם ובה נראו לכאורה חיילי צה"ל משוחחים עם אנשי ארגון איסלאמיסטי. הוא מואשם בריגול ובסיוע לאויב במלחמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תושב מג'דל שמס בן 48, סודקי אלמקת, שריצה 27 שנות מאסר בכלא בשל עבירות ביטחוניות, נעצר לפני כחודש בחשד לריגול לטובת סוריה. המעצר נעשה בעקבות כתבה שצילם אלמקת באזור רמת הגולן, ובה נראו לכאורה חיילי צה"ל משוחחים עם אנשי ארגון איסלאמיסטי הנלחם באסד. על הפרשה הוטל צו איסור פרסום גורף שהוסר חלקית הבוקר (שישי).

אלמקת, שנחשב תומך נלהב של משטר אסד, שידר את הכתבה בערוץ חדשות סורי, כדי להוכיח שיתוף פעולה בין ישראל לבין ארגוני האופוזיציה. הטענה לשיתוף פעולה כזה היא עמדה שהמשטר הסורי וחיזבאללה מציגים כמעט בכל הזדמנות, כדי לומר שהקרבות בסוריה הם חלק ממזימה להפיל את המשטר ולא מהפכה.

כתב האישום שהוגש הבוקר בבית המשפט המחוזי בנצרת, מייחס לאלמקת עבירות של ריגול חמור, סיוע לאויב במלחמה, קשירת קשר לביצוע פשע ומגע עם סוכן חוץ. בשב"כ טוענים כי אלמקת הודה שאסף מידע אודות פעילות צה"ל בגבול הצפון, ופרסם זאת באינטרנט. בשירות הביטחון טוענים כי הוא הודה גם בקשר עם מדחת צאלח, איש ממשל סורי המקושר לגורמי מודיעין סורים.

סודקי אלמקת בבית המשפט בנצרת, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

לפי כתב האישום, מתחילת 2014 ועד יום מעצרו בסוף פברואר 2015, ריגל אלמקת אחר צה"ל ו"אסף באופן שיטתי מידע אודות פעילותו ברמת הגולן, בכוונה לפגוע בביטחון המדינה". אלמקת מואשם כי לצורך איסוף המידע הוא נהג לסייר ברמת הגולן ואף צילם את מה שסבר כסיוע של כוחות צה"ל לכוחות הנלחמים בצבא אסד. לפי כתב האישום, אלמקת היה בקשר עם כמה מתושבי רמת הגולן שדיווחו לו על כל פעילות חריגה של צה"ל. הוא מואשם גם כי פרסם את ממצאי האיסוף בעמוד הפייסבוק שלו, "וזאת ביודעו שהממצאים עשויים להגיע ליידי האויב ובכוונה לסייע לו".

בימ"ר צפון טוענים כי מאז שחרורו של אלמקת באוגוסט 2012 הוא הוביל פעילות לאומנית בכפרי הגולן. אלמקת נחשב לתומך נלהב בנשיא סוריה, בשאר אל אסד, ודיבר בשבחו ובשבח החיזבאללה כמעט בכל הזדמנות. בכפרי הגולן הוא מוכר אף כמי נושא בעמדה קיצונית בכל הנוגע למלחמת האזרחים בסוריה. 

אלמקת נחשב אחד מוותיקי האסירים הביטחוניים בישראל. הוא שוחרר לפני כשנתיים, אחרי 27 שנות מאסר, ומאז הוא פעיל ברמת הגולן ונותן פרשנויות למצב בסוריה בכמה כלי תקשורת ערביים. על פי הפרסומים בתקשורת הערבית, יחד עם אלמקת נעצרו עוד שני תושבי רמת הגולן - אחד מהם אסיר משוחרר שסייע לו בהכנת הכתבה.

למעצרו של אלמקת היו הדים רבים בתקשורת הסורית הרשמית, ומשרד החוץ הסורי אף פרסם הודעה הקוראת לשחרורו המיידי, בטענה שהמעצר נעשה בעקבות רדיפה פוליטית.

בני משפחתו של אלמקת אמרו ל"הארץ" שהוא הוזהר בעבר על ידי גורמי ביטחון ישראליים, עקב התבטאויותיו על אירועים בסוריה. לטענתם, אותם גורמי ביטחון אמרו לו שאם ימשיך במעשיו, הוא עלול להיכנס לכלא לשנים ארוכות.

בשבוע הראשון למעצרו היה אלמקת מנוע מלפגוש עורך דין. רק בשבוע שעבר, אחרי עשרה ימי מעצר, הוא פגש לראשונה את סנגורו, והכחיש באוזניו שביצע עבירה ביטחונית. לפי העו"ד, מערכת הביטחון ניסתה בכל דרך להבין ממי קיבל אלמקת את הפרטים על המפגש בין צה"ל לאופוזיציה הסורית. ככל הנראה קשור המידע לגורמים שעל זהותם אי אפשר לדווח בשלב הזה.

אלמקת ריצה עונש מאסר בישראל לאחר שהורשע בפעילות עוינת, שכללה תכנון לפגוע בבסיסי צה"ל ושיתוף פעולה עם סוריה. לאורך השנים הביע תמיכה פומבית במשטר אסד בסוריה. בדף הפייסבוק שלו העלה בדצמבר האחרון תמונות של פצוע סורי, שהוא צילם לטענתו בבית חולים זיו בצפת. בכיתוב שהוסיף לתמונות קרא לפצוע "טרוריסט", ואת זיו הגדיר "בית החולים של האויב".

עורך דינו של אלמקת, יאמין זידאן, אמר ל"הארץ" כי מייחסים ללקוחו שורה של עבירות ביטחוניות, לרבות חשד בריגול ותמיכה בארגון טרור, אך להערכתו חוץ מעניין הכתבה הטלוויזיונית אין לתביעה ראיה שקושרת את אלמקת לעבירות הכבדות שמייחסים לו.

בדיון בהארכת מעצר לפני כשבועיים וחצי אמר זידאן כי התיק הגיע למימדים כאלו בשל  "כישלון ונקמה" כהגדרתו. "כל הניפוח וכל הסעיפים שהוטחו בעצור המרכזי – סודקי, הם היו רק בשביל להפחיד, אולי יותר את מערכת המשפט, ולהרחיק אותו יותר גם מהזירה הפוליטית של הגולן, וגם מהזירה של חשיפת אמת לצורך פגיעה בארגוני טרור". לדבריו, "התיק הזה בעיקרו מופנה נגד ארגון הטרור ולא נגד ביטחון המדינה, לא היתה שום כוונה לפגוע בביטחון המדינה, אלא נהפוך הוא - לפגוע בארגון טרור שמוכרז על ידי מדינת ישראל כארגון טרור. הפרדוקס פה הוא האם התיאום עם ארגון טרור נחשב עבירה במדינת ישראל או לא".  

זידאן טען עוד כי נגד אלמקת נעשה שימוש בכוח בעת החקירה. "בהיעדר בקרה על הליך החקירה, רשות החקירה, במיוחד השב"כ, מרשה לעצמו ללכת כמה צעדים קדימה ולחלץ או לנסות לחלץ כל מיני הודעות מפי חשודים. במקרה הזה לא הצליחו, ואכן לא נעשה דבר ולא חצי דבר שמטרתו פגיעה במדינת ישראל. נחשפה גישה שנמצאת מהיום הראשון בתקשורת, שכל אדם מן השורה יכול גם להגיע אליה ויכול לחשוף אותה ולגלות אותה והיא לא, בעיני, ידיעה צבאית מסווגת". עוד הוסיף עו"ד זידאן: "אני חושב שהאזרחים לא טיפשים וזכותם לדעת וזכותם גם לבוא באצבע מאשימה כלפי אנשים שאחראים על מה שקורה שבנקודה הספציפית הזאת, ואני חושב שהיא צריכה להיות תחת בקרה, גם בקרה עיתונאית, רחבה קצת יותר, שיוכלו לסכל כל מני טיעונים שבסופו של יום מביאה גם לפגיעה באזרחים חפים מפשע". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ