קצין חינוך ראשי: לבטל את השתתפות הרבנים בטקסי ההשבעה בצה"ל

במכתב לראש אכ"א כותב תא"ל אבנר פז-צוק כי "הטקס אינו טקס דתי ואין סיבה שייראה כך". לדבריו, מפקדים הביעו תרעומת על תפקידם המרכזי של רבנים בטקסי ההשבעה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

קצין חינוך ראשי מבקש לבחון מחדש את מתכונת טקסי ההשבעה בצה"ל, ומציע כי לא ישתתפו בהם רבנים. במכתב ששלח תא"ל אבנר פז-צוק לראש אגף כוח האדם, האלוף חגי טופולנסקי, ופורסם לראשונה באתר "רוטר", הוא כותב כי "הטקס אינו טקס דתי ואין סיבה שייראה כך". כיום מנוהלים רוב טקסי ההשבעה על ידי מפקדי יחידות הטירונים וההכשרה והרבנים המוצבים ביחידות.

בפנייתו לטופולנסקי כותב פז-צוק כי הוא מוצא טעם לפגם "בכך שהדמויות המרכזיות בטקס, לצד מפקד היחידה, הם הרב החילי ורב היחידה", ומוסיף כי "אין שום סיבה שדווקא רב יישא דברים בטקס השבעה לצה"ל ולמדינה". קצין חינוך הראשי מציע שדבר הרב החילי בטקסי ההשבעה יבוטל; שפרקי התנ"ך יוקראו בעת הטקס על-ידי הקצינים הלוחמים; וכי מי שיעמוד במרכז הטקס יהיה מפקד היחידה, ללא ליווי של הרב הצבאי. בפתח מכתבו, מבהיר פז-צוק כי הוא פונה לטופולנסקי בעקבות תלונות מפקדים על "מרכזיות הרבנים הצבאיים בטקס שמהותו הינה השבעת הטירון אמונים לצה"ל ולמדינת ישראל".

טירונים נשבעים אמונים לצה"ל, ב-2011צילום: תומר אפלבאום

בין הרבנות הצבאית לחיל החינוך מתקיים מאבק ממושך הנוגע לאחריות על העברת תכנים חינוכיים לחיילי צה"ל. במסגרת ניסיון ליישב את המתח בין שני הגופים אושר בשנת 2009 - ולאחר שנתיים בשנית - מסמך המסדיר את היחסים ביניהם וקובע כי חיל החינוך, האמון על תוכניות החינוך בצה"ל, יעסוק בזהות הישראלית-יהודית, ואילו חיל הרבנות הצבאית יתמקד בתחום התודעה היהודית. לפי עמדת הרמטכ"ל היוצא, בני גנץ, קצין חינוך ראשי אמון על תחום המורשת, ואילו על תחום המסורת אחראי הרב הצבאי הראשי, "ובכל אחד מאלה יש גם קורטוב ממשנהו".

דו"ח שפרסם מבקר צה"ל ב-2013 כי "קיים משבר אמון עמוק ומטריד בין בכירי חיל החינוך והנוער לבין בכירי הרבנות הצבאית". בחיל החינוך הביעו חשש משבירת הסטטוס-קוו בנושא דת ומדינה, וטענו כי אנשי הרבנות חרגו מהתפקיד שהועיד להם מסמך ההסדרה וכי רבנים העבירו לחיילים הדרכות ופעילות חינוכיות - טענה שהדו"ח אושש. בהמלצת מבקר צה"ל נקבע כי על שני הגופים לקיים את מסמך ההסדרה "ככתבו וכלשונו". 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לאורך השנים פקודת 'טקס השבעת טירונים' שונתה מספר פעמים, ובימים אלו נבחנת בצה"ל בהמלצת גורמים מקצועיים. במסגרת זו נבחן מחדש אופיו של הטקס בדגש על הגדרת מרחב הפעולה של המפקד ועל ההוראות המחייבות בפקודה, תוך שמירה על צביון צה"ל כצבא ממלכתי הכולל בתוכו משרתים בעלי אמונות שונות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ