ירידה של 7% בתמיכת האמריקאים בנתניהו בעקבות נאומו השנוי במחלוקת בקונגרס

לפי הדיווח באתר "גאלופ", התמיכה ברה"מ ירדה מ–45% ל–38%, ואילו ההתנגדות לו עלתה ב–5%, מ–24% ל–29%. שינויים אלה ניכרים בעיקר בקרב אזרחים המזוהים כדמוקרטים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

במשאלי דעת קהל שהתפרסמו היום (רביעי) בארה"ב נראית ירידה של 7% באהדת האמריקאים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי נאומו המתוקשר והשנוי במחלוקת בקונגרס בתחילת החודש.

לפי הדיווח באתר "גאלופ" האמריקאי, התמיכה בראש הממשלה ירדה מ–45% ל–38%, ואילו ההתנגדות לנתניהו עלתה ב–5%, מ–24% ל–29%. שינויים אלה ניכרים בעיקר בקרב אזרחים המזוהים כדמוקרטים, בעוד שדעת אלה המזוהים כרפובליקאים על נתניהו נותרה ללא שינוי.

תוצאות אלו מבוססות על סקר שנערך ב–5–8 במארס, כמה ימים אחרי נאומו של נתניהו בקונגרס. לפני הנאום התמיכה בראש הממשלה הגיעה ל–45%, השיעור הגבוה ביותר עליו דווח בגאלופ. הנאום אמנם גרם להתנכרות אמריקאים רבים לרעיונותיו של נתניהו, אם כי בסך הכל שיעור התמיכה בו גדול יותר מההתנגדות אליו. כמו כן, ל–33% אין דעה עליו, נתון שנותר ללא שינוי מהתקופה שלפני הנאום. 

נתניהו בנאומו בקונגרס, שבוע שעברצילום: אי־פי

אחוזי התמיכה בנשיא ארה"ב, ברק אובמה, וביו"ר בית הנבחרים מטעם המפלגה הרפובליקאית, ג'ון ביינר — שהזמין את נתניהו לנאום בקונגרס, נותרו ללא שינוי. האמריקאים מתחלקים כמעט באופן שווה בדעתם על אובמה — 49% מצדדים בו ואילו 48% מתנגדים אליו. שיעור התמיכה בנשיא האמריקאי עלה מאז השפל בנובמבר (42%) אחרי בחירות האמצע. עם זאת, התמיכה בו חיובית כעת פחות מאשר בשאר חלקי כהונתו.

לעומת זאת, תדמיתו של ביינר בקרב רפובליקאים מן השורה לא השתפרה מאז שהתייצב באופן החלטי לצד נתניהו. שיעור המתנגדים לו עומד על 43%, גבוה יותר משיעור התומכים העומד על 37%.

ארה"ב וישראל הן בעלות ברית ותיקות, והדבר משתקף בדעה החיובית שיש לאמריקאים בדרך כלל על ישראל. ביקורו האחרון של נתניהו בארה"ב גרם לו לאבד חלק מתומכיו בקרב הציבור האמריקאי, ובעיקר בקרב הדמוקרטים — שמתייחסים אל נאומו כפי שהתייחס אליו הנשיא אובמה. עם זאת, הרגשות החיוביים שמפגינים האמריקאים כלפי ישראל מחזקים גם את העומד בראשה, שהדעות על כהונתו כראש ממשלה נותרו, כאמור, חיוביות יותר מאשר שליליות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ