גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום (חמישי) למכתבו של קצין החינוך הראשי, תא"ל אבנר פז-צוק, אל מפקדו, ראש אגף כוח האדם בצה"ל, בו הוא מבקש ממנו לשנות את המתכונת לטקסי ההשבעה בצה"ל, והביע את הסתייגותו. יעלון אמר בראיון לגלי צה"ל: "אנו עושים טקסי השבעה בכותל המערבי. אין ספק שבכותל יש מקום גם לסממנים דתיים בטקס צבאי".

כיום, מפקדי יחידות הטירונים וההכשרה והרבנים המוצבים ביחידות מובלים לרוב את טקסי ההשבעה. במכתב ששלח תא"ל פז-צוק, שפורסם לראשונה באתר "רוטר", כתב קצין החינוך הראשי כי הוא מוצא טעם לפגם "בכך שהדמויות המרכזיות בטקס, לצד מפקד היחידה, הם הרב החילי ורב היחידה. הטקס איננו טקס דתי ואין סיבה שייראה כך", כתב.

טקס השבעה במחנה צריפין, ב-2004צילום: טליה רוזין דובר צ

גם בתנועה הרפורמית התייחסו הבוקר למכתבו של קצין החינוך הראשי, וטענו כי הרבנות הצבאית משתלטת על תחום החינוך בצה"ל. "קריאתו של קצין חינוך ראשי משקפת מצוקה גדולה של קציני החינוך ביחידות צה"ל המופקדים על שמירת אופיו הממלכתי של הצבא", מסר מנכ"ל התנועה, הרב גלעד קריב. "אנו מקווים ששר הביטחון הבא והרמטכ"ל החדש יחזירו את הרבנות הצבאית לתפקידיה המקוריים וימנעו התערבות לא ראויה של רבנים צבאיים בתחום החינוכי והערכי".

קצין החינוך הראשי הציע לקבוע כך בין היתר את הוראות הצבא הנוגעות לטקסי ההשבעה: דבר הרב החילי יבוטל; פרקי התנ"ך יוקראו בעת הטקס על-ידי הקצינים הלוחמים; ומי שיעמוד במרכז הטקס יהיה מפקד היחידה, ללא ליווי של הרב הצבאי. "אין שום סיבה שדווקא רב יישא דברים בטקס השבעה לצה"ל ולמדינה", כתב פז-צוק, והוסיף בפתח דבריו כי הסיבה למכתבו נעוצה בפניית מפקדים שהביעו תרעומת על "מרכזיותם של הרבנים הצבאיים בטקס שמהותו הינה השבעת הטירון אמונים לצה"ל ולמדינת ישראל". 

מדובר צה"ל נמסר אתמול בתגובה כי "לאורך השנים פקודת 'טקס השבעת טירונים' שונתה מספר פעמים, ובימים אלו נבחנת בצה"ל בהמלצת גורמים מקצועיים. במסגרת זו נבחן מחדש אופיו של הטקס בדגש על הגדרת מרחב הפעולה של המפקד ועל ההוראות המחייבות בפקודה, תוך שמירה על צביון צה"ל כצבא ממלכתי הכולל בתוכו משרתים בעלי אמונות שונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ