התקרבות נוספת בין חמאס לאיראן: משעל נפגש עם יו"ר הפרלמנט האיראני

ראש הלשכה המדינית של חמאס נפגש אתמול עם עלי לאריג'אני בדוחא בירת קטאר. זוהי פגישה פומבית ראשונה בין שני הצדדים לאחר שהקשרים התערערו בגלל מלחמת האזרחים בסוריה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש הלשכה המדינית של חמאס נפגש אתמול (רביעי) עם יו"ר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'אני בדוחא בירת קטאר. בהודעה שפרסם חמאס לאחר הפגישה, נמסר כי השניים שוחחו על ההתפתחויות באזור, הסוגיה הפלסטינית, המשך המצור על עזה והאיומים הישראליים. זוהי פגישה פומבית ראשונה בין משעל לבין בכיר איראני מאז נשיא סוריה בשאר אל־אסד. 

לפי דיווחים בכלי תקשורת ערבים, נציגי חמאס ובהם חבר הלשכה המדינית, מוחמד נסר, קיימו בחודשים האחרונים פגישות עם בכירים איראנים בטהרן. מזה כמה חודשים מתפרסמים דיווחים על ביקור מתוכנן של משעל בטהראן, אולם הן שם והן בחמאס לא מאשרים שביקור כזה אכן יצא לפועל.

לפי גורמים פלסטינים המקורבים לחמאס, הפגישה הנוכחית בדוחא וההודעה הרשמית על קיומה מסמלות התקרבות ביחסים. הפגישה מצטיירת אף כניסיון של חמאס לחזור לציר האיראני, בעקבות הבידוד בו שרויה התנועה מאז הדחת האחים המוסלמים והנשיא מוחמד מורסי במצרים, ובשל הלחץ שמופעל על הארגון מצד השלטונות המצריים מחד והמצור שמטילה ישראל מאידך. גם הפיוס שלא מבשיל עם הרשות הפלסטינית תורם למצוקת הארגון. 

יו"ר הפרלמנט האיראני לריג'אני בדוחא, אתמולצילום: אי־פי

ההתקרבות בין חמאס לאיראן אינה חדשה ונמשכת זה זמן מה, ומערכת היחסים התחממה בעיקר לאחר מבצע צוק איתן. בעצרת שהתקיימה בעזה לפני כמה שבועות הודה דובר הזרוע הצבאית של חמאס לאיראן על סיוע לוגיסטי וצבאי, בעוד מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר בריאיון לפני כחודשיים כי חמאס מעוניין להתחבר שוב לציר ההתנגדות שבו חברות גם איראן וסוריה.

"מערכת היחסים בין חמאס לבין המשטר בסוריה מורכבת על רקע תמיכת חמאס בארגוני האופוזיציה", אמר נסראללה והוסיף, "עוד לא הגיעה העת לדון במערכת יחסים זו, אבל הקשר בין חיזבאללה לחמאס ולארגוני ההתנגדות הפלסטיניים האחרים משתפר כל הזמן". נסראללה הביע גם נכונות לתווך בין חמאס לבין טהראן.

לאחר שהתערבה בנעשה בעיראק, בסוריה, בלבנון ובתימן, מצרים ממשיכה לנסות לתקוע יתדות בכל נקודה אפשרית במזרח התיכון, ורצועת עזה יכולה להוות מבחינתה עוד נקודת השפעה משמעותית. חמאס מצדו זקוק לחמצן הכלכלי והלוגיסטי שאיראן יכולה לספק, בעיקר לזרוע הצבאית של הארגון. בדרג המדיני מעוניינים גם להוריד את המתח מול מצרים. אתמול החליטה הממשלה המצרית לערער עלשהגדירה את התנועה כארגון טרור, וזהו סימן חיובי לחמאס. 

יחד עם זאת בחמאס וגם ברשות הפלסטינית ממשיכים לנהל קרב של חילופי האשמות בנוגע לחוסר ההתקדמות במתווה שיקום רצועת עזה. בכיר חמאס מוסא אבו־מרזוק אמר כי הארגון דחה , הסרת המצור ומתן אישור לנמל ימי ואווירי, במסגרתן הרצועה תישאר מנותקת מהגדה המערבית.

ברשות טוענים כי השליטה של חמאס במעברים מונעת כל התקדמות בשיקום. אתמול הודיע ראש מינהלת שיקום הרצועה מטעם ממשלת קטאר מוחמד אלעמאדי כי קיים פגישות בעזה ויחזור לרמאללה בניסיון לקדם הצעות נוספות, ובעיקר את הפעלת מנגנון השיקום להתחלת בנייה מחדש של הבתים והבניינים שנהרסו ולפתרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ